O takzvaných hudebních redaktorech

Prohlášení: O takzvaných hudebních redaktorech

Jako redaktor, jenž se také částečně pohybuje v kruzích hudební kritiky, jsem již četl recenze a články mnoha kolegů. S některými jsem se ztotožňoval, s některými méně. Vždy si ale dokázali obhájit své verdikty víceméně konstruktivním estetickým soudem…

V poslední době se však setkávám s tím, že si někteří kolegové z hudebních zinů vybírají žánrově i hudebně až příliš tuhá sousta, která sami nedokážou strávit.

MetalForever aneb Čtyřmi odstavci k nauzee

Při psaní obyčejně rád srovnávám své názory s ostatními, a ani když jsem dokončoval profil ska punkové zábavové kapely Heebie Jeebies pro magazín Info-koktejl.cz, neopoměl jsem nahlédnout do článků ryze hudebních zinů. Když jsem však zřel recenzi posledního alba To se tam nevejde (2008) na serveru Metalforever.info, došlo u mě k nebývalému mísení pocitů.

Začalo to naprostým zděšením, které brzy přerostlo v hnus, jaký by nebyl schopen vyjádřit ani Jean-Paul Sartre ve svém legendárním díle z roku 1938. Nerad zacházím do osobní roviny, ale to, co předvedl redaktor Rudolf Bureš, řečený Savapip, ve svých vyčerpávajících čtyřech odstavcích textu, mi přivodilo doslova pocit na zvracení.

Plně respektuji redaktory bez jakéhokoliv hudebního vzdělání, kteří se ve svých žánrech pouze dlouho pohybují a hudbou doslova žijí. A nepopírám, že jejich recenze bývají mnohdy nesmírně kvalitní a nasměrují posluchače správným směrem.

Skáčko asi nenaplní očekávání metalových pozérů

Co však nemohu pochopit, je záměr, který vedl redaktora metalového webzinu, jenž se věnuje kapelám jako Rage, Wizard nebo Cruadalach, k napsání totálního aušusu o albu festivalové zábavovky pro příznivce punku, ska a reggae. Člověku se potom na mysl vtírá nadčasový český idiom o kozlu zahradníkem.

Pan Bureš se pustil například do energické kritiky prvoplánového humoru a píše, že „příznivci skáčka si u 'To se tam nevejde' asi s chutí zaskáčkou a (pokud se nebudou zbytečně nimrat v jednotlivých detailech a provádět rozbor humorného lepidla), Heebie Jeebies je celkem asi i pobaví“.1 Pokud se od ska a reggae kapel očekává nějaký originální drsný humor typu Bábo uhni – bába uhnila, pak jsme asi u jádra problému.

Když však upustím od této nadsázky, nemohu se ubránit dojmu, že si takřečený Savapip tuto recenzi vybral, spíše než ke konstruktivní kritice alba, jako jakýsi pokus o prvoplánové kydání vlastního hnoje na fanoušky skáčkové hudby, o níž má sám pan redaktor pojem asi jako Eva a Vašek o symphonic black metalu.

Nejsmutnější na celé věci je, že článek má poměrně dobrou pozici ve vyhledávačích a laik, který hledá odborný názor na toto album, může podlehnout tendenčnímu vyjádření expertů z Metalforever.info.

Metalového materiálu je dostatek i na Wikipedii

Pokud inkriminovaný metalový webzine nemá náměty pro své recenze ani osvědčený způsob, jak je hledat, může využít i služeb populární tety Wiki a jejího přehledu List of albums scheduled for release in 2012.2  A necpat se, u všech Dickinsonů, do tvorby, která je kardinálně mimo jeho záběr.

Upozorňuji, že tento článek není ničím větším než vyjádřením osobního názoru hrdého redaktora nezávislého magazínu Info-koktejl.cz, který má svou práci rád a prohlašuje, že se v žádném případě nehodlá snížit k toxické nadprodukci na úkor kvality a smysluplnosti publikovaných recenzí. 

Přeji vám forever kvalitní obsah na stránkách vašich oblíbených magazínů a hudebních portálů!


Poznámky:

1 HEEBIE JEEBIES - To se tam nevejde. Metalforever.info [online]. 31.07.2009(1) [cit. 2012-01-14]. Dostupné z: http://www.metalforever.info/article.php?id=27807

2 http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_albums_scheduled_for_release_in_2012


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích