• Žurnalistika
  • Nejlepší dvojsmysly a perly v titulcích českých médií #3

Nejlepší dvojsmysly a perly v titulcích českých médií #3

Nejlepší perly a dvojsmysly v titulcích českých médií #3

Na sklonku pověstné okurkové sezóny vám přináším třetí díl nejlepších dvojsmyslů a perel v titulcích českých médií. Mimo jiné v něm poodhalíme kódový jazyk kmene Lidovkářů a pronikneme virtuální realitou do světa luštěnin.

Letošní tropické počasí a čas dovolených se očividně podepsaly na kondici některých redaktorů zpravodajských portálů. Výsledkem byla tradiční série blackoutů, která dala řadě titulkových sdělení zcela nový rozměr. Vítejte u dalšího výběru nejlepších perel a dvojsmyslů v titulcích českých novinářů.

„Báječná léta s Lucií. Kanadský svéráz Steckley si obnovenou se Šafářovou spoluhráči užívá“

Na letní dovolenou zřejmě odcestoval také stylistický um redaktora Lidovek, který ve svém titulku dokonale pomotal větnou stavbu a zřejmě i zaměnil určující předmět věty. Těžko říci, co měl tímto zásadním sdělením na mysli („Steckley si obnovenou spolupráci se Šafářovou užívá“?). Já omlouvat se, nemluvila jazyk jeho kmene.

„Muž si koupil nový Peugeot a zemřel. Po 19 letech ho v garáži našli v úžasném stavu“

Magazín Autoforum.cz pro změnu v klasickém šermířském souboji podmětu s předmětem reinkarnoval zesnulého majitele Peugeotu 406 v mysteriózní garáži kdesi v Nizozemí. Happyend se však nekonal. V úžasném stavu byl nalezen jen vůz proslulé francouzské automobilky.

„Už se sází i na to, zda se Malá udrží ve vládě a Poche do ní proklouzne“

Zpravodajský server iDNES.cz se pokusil odlehčit vyčerpávající vládní krizi a zároveň potěšit fanoušky chlupatých dvojsmyslů. Editoři Babišova deníku krátce nato raději přispěchali s novou verzí titulku – „Už se sází i na to, zda se Poche do vlády dostane a Malá v ní udrží“. Místo anticeny Sexistické prasátečko se tak rozhodli ucházet o titul prasáteček stylistických.

„Podívejte se, jak vypadal Czech VR Fest. Virtuální realita už dávno není jen hrách“

Pokud jste doteď žili v domnění, že vás virtuální realita zavede výhradně do polí osetých hrachem a dalšími luštěninami, server MobilMania vás rychle vyvede z omylu. Czech VR Fest totiž ukázal, že virtuální realita najde vedle herních zážitků své uplatnění i v byznysu či psychoterapii. Po hrachu setém překvapivě ani stopy.

„Chovanec jako svědek u soudu odmítl úplatky pro sebe i ČSSD“

Je cosi shnilého ve státě českém, jestliže jsem i já na chvíli zapochyboval o nezávislosti naší justice. Bývalému ministrovi vnitra naštěstí nikdo nepodstrčil motivační bakšiš přímo v soudní síni. Ve skutečnosti ve své výpovědi odmítl, že by on nebo jeho strana měli dostávat úplatky v souvislosti s kauzou kolem České pošty.

„Babiš se žení. S Gottem, a za zavřenými dveřmi“

Pojďme k několika roztomilým flashbackům... Ještě pár dní před loňskou svatbou Andreje Babiše nikdo nepochyboval o jeho sexuální orientaci ani o tom, že se ožení se svou dlouholetou partnerkou Monikou. Titulek bulvárního serveru EuroZprávy.cz mu však zprvu přisoudil partii takřka nadpozemskou – a to božského Karla Gotta.

Editoři později titulek upravili na poněkud autistický výkřik – „Babiš se žení, za zavřenými dveřmi“. Smysl efektně vložené čárky mi i po roce lstivě uniká.

„Otakar Vávra byl protektorátní režisérka hvězda, vychoval celou generaci tvůrců“

Zesnulému režisérovi Otakaru Vávrovi se před sedmi lety dostalo nevídané pocty in memoriam. Kulturní rubrika online verze Hospodářek se mu v titulku zprávy o jeho úmrtí rozhodla změnit pohlaví. I tento titulek byl časem upraven, za jeho dochování však vděčíme kolegům ze serveru Kaňky.cz, který sledoval v letech 2010 až 2012 jazykové přehmaty českých novinářů.  

„Po Praze se procházel duch: Navšívil jí zesnulý režisér Fellini?“

Dnešní výběr tradičně završíme online verzí deníku Blesk, který pravidelně přispívá do sbírky lidových neologismů. Ani redaktoři nejčtenějšího českého bulváru nedopřejí zesnulým umělcům věčného pokoje. Podle jejich titulku se u nás měl posmrtně zjevit italský režisér Federico Fellini a navšivit Prahu, tedy rozšířit zde populárního bezkřídlého parazita.

Zlomyslné Brňáky, kteří si slastně povzdechli nad představou tisíců Pražanů, urputně se škrábajících ve svých hlavách, musím bohužel zklamat. Editoři Blesku nejspíš jen přestřelili svou denní dávku kokainu a úspěšně ignorovali překlep v klíčovém slovese i chybný tvar zájmena ona ve čtvrtém pádě (navštívil ji, nikoliv ).


Přečtěte si další díly seriálu:


Ze srdce doufám, že jste si užili letošní léto bez nepříjemných zážitků, nedobrovolných změn pohlaví i navšivení duchy nebožtíků; a těším se na brzkou shledanou u dalších článků o našem květnatém jazyce a strastiplném světě jeho uživatelů.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích