• Žurnalistika
  • Nejlepší dvojsmysly a perly v titulcích českých médií #1

Nejlepší dvojsmysly a perly v titulcích českých médií #1

Největší perly a dvojsmysly v titulcích českých médií #1

Každý z nás někdy nemá svůj den a ani novináři nejsou výjimkou. Jejich chvilkové zatmění mysli ale dokáže vytvořit ze sebevíc depresivního titulku povedenou stylistickou hříčku. Podívejte se na první várku nejlepších dvojsmyslů a perel v headlinech českých médií.

Když mám možnost někde prohodit pár slov o žurnalistice a psaní, snažím se lidem klást na srdce, že dobrý seriózní titulek by měl být jednoznačný a neměl by vytvářet dvojsmyslné věty a falešné senzace. Následující příklady vám ukážou, že i profesionální novinář se někdy utne a popustí uzdu svého podvědomí.

„Za pět dní začínají volby. Vážně nemocní si mohou zavolat pro urnu“

Poslední eurovolby začaly v Mosteckém deníku poněkud morbidně. Po přečtení titulku měla spousta lidí dojem, že by si všichni vážně nemocní měli pro jistotu přichystat schránku posledního odpočinku. Naštěstí se jednalo pouze o přenosnou volební schránku pro voliče, kteří nemohou odvolit ve volební místnosti.

„Sarah Palinová řekla konečně Ne, Obamovi se nepostaví“

Všichni rusofilové na Aktuálně.cz se museli rozjásat nad zprávou o erektilní dysfunkci amerického prezidenta. Po otevření článku však zažili hned dvojité zklamání – Obamovi se postaví a bývalá aljašská guvernérka se rozhodla nekandidovat na post prezidenta Spojených států.

„V řece Ohři objevili kolemjdoucí tělo“

Stylistika je mrcha. Hádám, že redaktoři deníku Právo by určitě nechtěli spatřit kolemjdoucí tělo utonulého člověka, kterak vystoupilo z řeky Ohře. Příště by měli raději dbát na lepší skladbu věty. Cesty Páně jsou nevyzpytatelné.

„Medaili Za hrdinství získá muž, který pomohl při střelbě v Uherském Brodě“

Tragédie v Uherském Brodě vyvolala diskuse o selhání policie i podcenění péče o psychicky nemocné. Titulek online verze Mladé fronty ve mně naopak vyvolal otázku, které straně vlastně držitel medaile při střelbě pomáhal. A komu tím prospějete, co?!

„Hasiči vyslyšeli přání seniorek a ukázali jim svoji výbavu“

Podle titulku serveru VaseKladno.cz prožily kladenské seniorky na místní hasičské stanici své nejtajnější fantazie. Ve skutečnosti si však pouze na loňské besedě HZS mohly prohlédnout vozidla, která sbor využívá při svých výjezdech. Osamělý život má na kladenské redaktory evidentní vliv.

„Babiš: Pokud by se prokázal podvod, odejdu. Ale vylučuji to“

Klasický Andrej Babiš... U českého ministra financí jako by si už všichni zvykli na to, že dokáže ze dne na den změnit názor i vlastníka Čapího hnízda (v holdingu je lidí dost). Podle serveru Novinky.cz by při prokázání podvodu odstoupil ze své funkce a vzápětí to hned zase vyloučil. Ve skutečnosti ale pouze odmítl, že by se dopustil podvodu.

„Lidi na chodnících dál ohrožují segwaye“

Podmět na jednom konci věty a předmět na druhém – to jest nepřítel každého redaktora. Své o tom ví i Jiří Novotný ze serveru Novinky.cz. Ohrožují chodci jezdce na vozítkách segway, nebo obráceně? Na obou verzích možná bude něco pravdy.

„I nadále budeme to, co jsme – přirození!“

Jako nenovinářský bonus na závěr vybírám úderné heslo z online plakátu SPD Tomia Okamury. Jedna špatná volba zájmena dokáže udělat pořádnou neplechu v tom, čím opravdu jste. Na otázku Co jsme? zastánci přímé demokracie odpovídají pěkně napřímo – přirození. Nicméně upřímnost se v politice cení dvojnásob. 


Přečtěte si další díly seriálu: 


Těším se na vás u dalších článků a vy zatím (ne)buďte přirození. ;)


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích