• Politika
  • Konsensus si umím představit… Nesmyslné politické fráze, které už ani nevnímáme #3

Konsensus si umím představit… Nesmyslné politické fráze, které už ani nevnímáme #3

Nesmyslné politické fráze, které už ani nevnímáme #3

Dnes završíme trilogii největších stupidit, které zaznívají z úst našich domácích politiků. Je roztomilou ironií, že právě v době, kdy usilovně hledají ztracený konsensus v souboji o nejlepší magickou formuli, kterážto jako mávnutím proutku ukončí palbu v ukrajinských městech.

Hledání ztraceného konsensu

A startujeme hned největším evergreenem všech sněmovních tlučhubů, vyzbrojených pocitem pompéznosti vlastního konání. Slovo konsensus (konsenzus) totiž odjakživa značilo spontánní živelný souhlas nebo dorozumění a bylo ho jako šafránu.

V našich politicích však bůhvíproč vyklíčilo podezření, že konsensem je každá sebemenší shoda s opozičním politikem i hrabivou exmanželkou. Jako by snad neexistovalo přesnějších termitů českých…

V rázovitém Prostějově dokonce hravě spojili dvojici největších českých floskulí v naprosto demoliční frázi – dosáhnout širokého konsensu napříč politickým spektrem.

„Celé to zadání architektonické soutěže musí být výsledkem širokého konsensu napříč politickým spektrem za účasti veřejnosti.“

K revitalizaci centra Prostějova se zcela na rovinu vyjádřil Aleš Matyášek, lídr hnutí Na rovinu! Zdroj: Denik.cz

Sledováním politických debat jsme přitom sami dosáhli takového stupně degenerace, že už mi třeba někdo s naprosto vážnou tváří oznámil dosažení konsensu se svými rodiči nebo partnerkou. Kampak kráčíš, češtino?

 

A vy to dobře víte!

Vím, že nic nevím. Mohlo by se zdát, že hláškou A vy to dobře víte politici vysekávají poklonu vědomostem svých soupeřů. Však skutečnost, že ji uslyšíte desetkrát v hodinové debatě, vám trochu napoví, že je jen cosi shnilého v politickém jazyce českém.

Není žádnou náhodou, že tato idiotská fráze zaznívá takřka v každém duelu přenášeném televizí nebo rozhlasem. Její cíl je jediný – umlčet kritika a divákovi vnuknout falešný dojem, že ten odnaproti něco ví a schválně tají před ubohou a oklamanou českou veřejností.

„My vám budeme fandit, když šetříte. My jsme se snažili; ano, můžeme se bavit o zákoně o státní službě, jaká je tam rezerva, kolik se dá zredukovat - fajn! V tom vás určitě podpoříme! Ale vy dobře víte, že těch 80 miliard je naprosto nereálných. A vy to dobře víte a lžete dál.“

Andrej Babiš /ANO/ na schůzi Sněmovny startuje svůj obávaný generátor náhodných slov. Zdroj: PSP.cz

Vrcholem je, že obvykle nikdo z oponentů nenajde odvahu protestovat. V lepším případě tuto frázi taktně přejdou, v tom horším jen tupě zírají moderátoru vstříce. V pohádce O zlaté frázi děda dobrověda tak společně podtrhují nekonečnou faleš, kterou je protkána naše politická scéna. A vy to dobře víte!

 

Dokážu, dovedu i umím si představit

Moje nejmilovanější politická fráze ze všech… Kdybychom měli pocit, že politici nemají dosti fantazie, aby si dokázali představit snovou krajinu z obrazů starých mistrů, ihned nás vyvedou z omylu.

Ve skutečnosti se ale jen snaží vyslovit něco rádoby inteligentního a současně neříct vůbec nic. Chraň je bůh všech estébáků, aby snad vyjádřili svůj osobní názor bez notiček od předsednictva, Marka Prchala, japonského šóguna z SPD nebo bodré dominy Janči s kabelkou za tři mega.

Jeden z důvodů, proč si také naši současní politici vysloužili lichotivou přezdívku mluvící hlavy a v žebříčku povolání podle prestiže obsadili krásné předposlední místo. Těsně před rozzlobenou paní uklízečkou, které jste zrovna pošlapali čerstvě vytřenou podlahu.

„Nechci naštvat vaše posluchače, ale faktem je, že z mezinárodních srovnání vyplývá, že míra progrese zdanění u nás je minimální. Dovedl bych si tedy představit vyšší zdanění vyšších příjmů.“

Guvernér ČNB Jiří Rusnok dokonale vystihl bázlivost a alibismus této fráze v podcastu Forbesu. Zdroj: Forbes.cz

Dobrá zpráva je, že i staré dobré dovedusipředstavování má své ušlechtilé synonymum, které si už skoro na nic nehraje – Je předčasné spekulovat / Nechci spekulovat o...

 

Truchlivý pohled za horizonty

S touto skličující trilogií se rozloučíme v krátkodobém horizontu, jako se i naši zákonodárci tak rádi zaklínají nekonečnými pohledy za obzor české trpělivosti.

Je nevýhodou horizontu, z níž jen politici a všemožní analytici našeho bytí dokázali učinit výhodu, že za něj a mnohdy ani před něj není vidět. Čím více se k němu blížíme, tím více se nám vzdaluje. A s ním i horizont naší naivní důvěry, že skutečně ano, bude líp.

Bez ohledu na to, jestli krátkodobý, střednědobý nebo rovnou stoletý… Za špatného politického klimatu může se časový horizont posouvat klidně až ku příchodu andělů apokalypsy. Tak jako se umně odsouvají řešení našich problémů k pohádkovému termínu, kdy už konečně naprší a uschne.

„Máme po strašně dlouhé době rekord, který určitě znamená určitý nástup změny atmosféry ve městě a vzhledem k tomu, že v ekonomických parametrech je nabídka významným parametrem, tak můžeme v trošku střednědobém horizontu očekávat i zchlazení bytového trhu.“

Petr Hlaváček /TOP 09/ všem srozumitelně vysvětlil, jak to bude s cenami bytů v Praze. Zdroj: E15.cz

A tak se od devadesátek, v dlouhodobém horizontu, kocháme pohledem na přitroublé obličeje sněmovních maskotů, kterým sice za 30 let narostla bradka Marka Bendy, ale jinak nám za celou dobu neřekli vůbec nic, co by mělo skutečný obsah. A to se vyplatí! 

Snad jsem vám zase trochu rozšířil obzory české divadelní inscenace sartrovského Hnusu a ani vás příliš nenakazil svou politickou skepsí posledních let. Umím si představit, že tam kdesi za horizontem svítí tolik vytoužené světlo na konci tunelu. A vy to dobře víte! Nebo ne? :)


Propásli jste předchozí díly seriálu? 


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích