• Politika
  • Deklarovat, nemohu vyloučit… Nesmyslné politické fráze, které už ani nevnímáme #2

Deklarovat, nemohu vyloučit… Nesmyslné politické fráze, které už ani nevnímáme #2

Nesmyslné politické fráze, které už ani nevnímáme #2

V pohnuté době střetů zájmů a slunných koncertů kapely Motýle se podíváme na druhou pětici nesmyslných politických frází a floskulí. A mimo jiné zjistíme, proč je deklarování i pravidelné vylučování základem zdravého politického života.

V premiérovém díle jsme si ukázali některé mnohoznačné fráze – cestovali jsme napříč politickým spektrem či debatovali v půdních prostorách sněmovny. Dnes přijdeme na kloub politickému alibismu a slovním vycpávkám, které ve skutečnosti nemají žádný obsah.

Politik neříká, nýbrž deklaruje

Železným zvykem dnešního politika stává se deklarovat cokoliv, co jen zdánlivě vzbuzuje podezření jakékoliv myšlenky. Původní význam slovesa deklarovat přitom spočívá v přednesení zásadního veřejného prohlášení nebo vydání klíčového dokumentu.

Deklarovalo se vždy slavnostně a se zásadním obsahem, čeští politici však učinili z této vznešené fráze prázdné synonymum slovesa vyjádřit nebo jednoduše říci. Při pohledu na to, jak politici slavnostně vyhlašují pomalu i odchod na malou stranu, se americká Deklarace nezávislosti musí smíchy plácat do kolen.

„My jsme už deklarovali, že to má být jinak, než to bylo dříve. Že už tady není jedna obrovská strana a dvě pidistrany. Jsme dvě středně velké strany a jedna o něco málo menší.“

Petr Gazdík (STAN) v červenci 2010 deklaruje naprosto zásadní informaci o poměrech sil v koalici. Zdroj: Novinky.cz

Chtěl bych na tomto místě jasně deklarovat, že oběd i dopolední defekaci mám již za sebou.

Zdravé vylučování – půl zdraví

Oblíbeným zaklínadlem profesionálních alibistů jsou fráze typu Nemohu vyloučit… a Nevylučuji…, které jim dávají volný prostor pro názorové veletoče nebo vytvoření skrytých a nepopulárních koalic (třeba i s komunisty a Paroubkovými marťany).

Ne vždy se přitom politici zaklínají nutností dalších stranických a koaličních jednání. Taťána Malá třeba nedokázala vyloučit ani to, že se dopustila plagiátorství ve vlastní diplomové práci, na niž je patřičně hrdá.

Nemohu vyloučit, že jsem někde citaci neuvedla. Určitě to ale nebyl úmysl. Jsem na svou práci hrdá.“

13denní ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) v červnu 2018 nemohla vyloučit, že ve své diplomce opsala cizí myšlenky a vydávala je za své. Zdroj: iHNed.cz

Zdravé vylučování je známkou zdravého životního stylu. Ani našim politikům by tedy občas neškodilo něco vyloučit nebo, dá-li bůh, vyjádřit svůj osobní názor. Možná by tak ulevili sobě i nám, voličům, od myšlenkové zácpy, kterou nás pravidelně obšťastňují během svých vystoupení v politických debatách a na tiskových konferencích. 

Býti otomanem je o tom, býti otomanem

Politické projevy, zákony, články, dokumenty; texty psané i vyřčené… Vše, co má nějaký obsah, je zkrátka o něčem. A ve slovníku politiků tato skutečnost zakořenila tak hluboko, až vykvetla ve zcela prázdnou a nadbytečnou větu Je to o tom, uvozující jejich bezbřehá souvětí.

Ďábelská floskule si v jazykovědných kruzích dokonce získala vlastní název – otomismus – a její uživatelé se označují jako otomané. Inspirace v historické dynastii Osmanů a pro nás těžko srozumitelné osmanské turečtině bude jistě zcela náhodná.

„Další balíček jsou věci související s bojem proti praní špinavých peněz, tam je návrh o tom, aby byly lépe dostupné informace o tom, kdo jsou skuteční vlastníci velkých firem.“

Luděk Niedermayer (TOP09) v únoru 2017 otomisticky rozebral připravovanou legislativu. Zdroj: Otázky Václava Moravce, ČT24

Dovednost rétoriky a přirozeného projevu je předně o tom, mluvit jasně, srozumitelně a nezaklínat se frázemi, které nemají žádný obsah. A o tom to je. 

Prostřednictvím předsedajícího jste idiot

Další bezobsažná politická mantra je dokonce zakotvena v jednacím řádu sněmovny – prostřednictvím předsedající(ho) / prostřednictvím předsedy. Poslanci se totiž v rozpravách nemohou na své kolegy obracet přímo, nýbrž jen prostřednictvím předsedajícího Poslanecké sněmovny.

Tato zvyklost ještě více podporuje vzkvétající alibismus v české politice. Naši zákonodárci tak mohou s klidným srdcem vkládat své osobní názory na své kolegy (a někdy i zaobalené urážky) do úst někomu jinému. Typicky česká cesta, chtělo by se říci.

Z jazykového pohledu je příslovce prostřednictvím nejblíže synonymu pomocí. Předseda sněmovny tedy pomáhá některým sígrům veřejně sdělit i velmi nepěkná hodnocení jiných poslanců – ať se mu to líbí, nebo ne.

„Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?“

David Rath (ČSSD) v září 2011 označil Petra Bendla (ODS) jako užitečného idiota v případu privatizace středočeských nemocnic. Zdroj: ČT24

Formální smysl této fráze, kterým se zaklínají její obhájci, tedy že nutí poslance k dodržování určité kultury projevu, tak velmi často zůstává zcela stranou. Jaká nespravedlnost, předsedá-li zrovna sněmovně například gentleman a donchuán české politiky, Tomio „novinářský ksindl“ Okamura. 

Nekonečnými rámci k politickému chaosu

Nejen politici, ale také úředníci nebo studenti vysokých škol naléhavě potřebují k životu frázi v rámci něčeho, již s chutí zopakují i několikrát v jedné větě. Někteří zástupci naší národní elity totiž znají všehovšudy asi pět českých příslovcí a předložek, které zároveň dokážou aktivně použít.

V hromadění fráze v rámci se ve svých vyjádřeních do médií vyžíval například sociální demokrat Bohuslav Sobotka. Nutno říci, že rozluštění některých průniků rámců v jazyce bývalého premiéra (a tedy i významu jeho sdělení) by představovalo tvrdý oříšek i pro zkušené geometry.

„Způsob, jakým se vláda za použití korupčních metod udržovala při životě, pokládám za snad nejhorší v rámci toho, co je teď odhalováno v rámci policejního vyšetřování".

Bohuslav Sobotka (ČSSD) reaguje na policejní zásah na Úřadu vlády v srpnu 2013 a zadržení Jany Nagyové (Nečasové). Zdroj: iDNES.cz

Internetová praxe ukazuje, že své pevně vymezené rámce nemá podle Čechů jen vyšetřování, ale také sportovní týmy, hudební koncerty nebo třeba i práce s mládeží. Příkladům, jak jednoduše nahradit otřepanou frázi v rámci, jsem proto věnoval samostatný článek 


Přečtěte si další díly seriálu: 


Těším se na vás u dalšího průvodce zkostnatělým jazykem našich zákonodárců. V rámci tohoto seriálu nemohu vyloučit, že by příští díl mohl být o tom, kam až dokážou politici nafouknout časový horizont, nebo o tom, jak lze napříč politickým spektrem dosáhnout širokého konsensu.

Překrásná věta… není-liž pravda?


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Komentáře  

Peter
+1 # Peter 09. 08. 2019, 15:34
Svatá pravda, člověk si to běžně ani neuvědomí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích