• Politika
  • 10 případů ministra Dobeše: Psal jsem to už ve stavu opilosti

10 případů ministra Dobeše: Psal jsem to už ve stavu opilosti

Deset případů ministra Dobeše aneb Psal jsem to už ve stavu opilosti

Přes všechny vládní i stranické krize Věcí veřejných si většina politických spojek ABL drží své posty. Jednou z nich je také bývalý psycholog ve Vazební věznici Praha-Pankrác, personální ředitel zmiňované bezpečnostní agentury a současný ministr školství Josef Dobeš.

Ten se pravděpodobně rozhodl zasadit české vzdělanosti definitivní hřebíček do rakve: přeplácí své úředníky, jako své poradce zaměstnává extremisty a vymahače, nekontrolovatelně ruší vzdělávací ústavy a škrtá stovky milionů ve školském rozpočtu.

V první řadě je však kritizován za neefektivní čerpání a využívání dotací z evropských fondů či výrazné podcenění dlouho připravovaného projektu státních maturit, který by byl – bez obrovského dílu práce našich pedagogů – pravděpodobně pořádným fiaskem.

Hlavní momenty, které každého rozumně smýšlejícího pedagoga, občana i studenta již několikrát průběžně zvedaly ze židle, jsem shrnul do následujících Deseti případů ministra Dobeše:

Září 2010 : Josef Dobeš zahájil rozsáhlé škrty v rozpočtu. Když připravil české školy o čtvrt miliardy a nařídil další úspory, musely pak bezmála další půlrok používat staré učebnice – mnohé již v salátovém vydání. Kantoři byli následně nuceni buď (v lepším případě) skuhrat o dotace z městských rozpočtů, nebo (v tom horším, když odešli s prázdnou) nakupovat vlastní učebnice ze svého a materiály žákům před každou hodinou kopírovat.

Říjen 2010 : Dobešův náměstek Kryštof Hajn se prokazatelně dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání, když se v rámci schůzky se zástupci VŠTE v Českých Budějovicích (která se mj. nikdy neměla uskutečnit) snažil vyvíjet tlak na vedení školy a rektora Marka Vochozku, aby kývli na její zrušení. Do celé kauzy pak musel zasáhnout i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Ministr se následně od výroků svého náměstka distancoval.

Listopad 2010 : Ministr odsouvá nápravu rozsudku z roku 2007 (za diskriminaci romských žáků) ze strany Evropského soudu. Nevládní organizace pohrozily, že při systematickém nenaplňování závazku by v krajním případě mohlo dojít i k vyloučení České republiky z Rady Evropy. Josef Dobeš si však právě nyní zvolil ten správný čas, aby si vše důkladně pročetl a zkontroloval, přestože celý návrh prošel připomínkovým řízením už za ministryně Kopicové.

Listopad 2010 : Ač má návrh na reformu univerzit být dávno předložený školám, jediné, co zbývá Radě vysokých škol, jsou oči pro pláč a skutečnost, že s nimi celý rezort školství odmítá komunikovat. Co mohou ale školy považovat doslova za dar z nebes je, že obviněného Hajna na postu náměstka pro výzkum a vysoké školy nahradil Jan Koucký. Ve školství tak odteď nebudou rozhodovat jen lidé z řad bezpečnostní agentury ABL, ale zdá se, že dokonce i z oboru vzdělávání.

Leden 2011 : Dobeš realizuje svůj projekt optimalizace školství s vidinou zlepšení úrovně výuky a získání potřebných úspor. Vzhledem k tomu, že kraje pojmou celý proces jako velkou losovačku (viz případ jabloneckého Gymnázia U Balvanu), přímým důsledkem je nárazová vlna petičních akcí a demonstrací stovek studentů i občanů v zasažených obcích. Ministerstvo na závěr vyrukovalo dokonce s argumentem, že na gymnáziích v posledních letech studují žáci, kteří měli na základní škole čtyřky. Přicházím o poslední iluze, že se ministr Dobeš byl alespoň na jednom z nich podívat dál než v jídelně.

Únor 2011 : Ministr je natolik zaneprázdněn přípravami státních maturit, že se nemůže v podstatě věnovat ničemu jinému. Když se však jeho poradkyně Jana Machálková dostala do úzkých s vypracováním seminární práce na Univerzitě Jana Amose Komenského (populárním UJAKu), jal se jí ihned asistovat. Přestože (podle vlastního vyjádření) ministr k práci na význačné téma Politická komunikace ministra Josefa Dobeše doplnil jen pár poznámek, skutečnost, že ve vlastnostech dokumentu jsou uložené údaje počítače sídlícího na půdě agentury ABL, vrhá na celou věc zcela jiné světlo. Dílo zkázy Dobeš završil vše potvrzujícím e-mailem, který zveřejnila MF Dnes: „Jani, uprav si to, jak potřebuješ. Psal jsem to už ve stavu opilosti. Proto ten, kdo to bude hodnotit, musí být také opilý.“1 Kdo by nechtěl mít takto skvěle postaráno o zápočtové práce na VŠ a zároveň o statisícové odměny na ministerstvu?

Únor 2011 : Na Dobeše se již valí kritika ze všech stran. ČSSD přímo volá po jeho odvolání. Bohuslav Sobotka (ČSSD) mu především vytýká, že není schopen zajistit řádné čerpání z evropských fondů, premiéra Nečase zase namíchla myšlenka zaměstnat ve funkci náměstka Ladislava Bátoru, někdejšího kandidáta Národní strany. Nechtěl bych vidět, jak by v duchu myšlenky Konečného řešení cikánské otázky, kterou strana svého času veřejně prezentovala, asi dopadly snahy o odstranění diskriminace na českých školách.

Březen 2011 : Ministr ukázal rodičům i dětem, že ani problematika sexuálního života mládeže mu není cizí, a rozhodl se zavést povinnou sexuální výchovu již na základní škole. Protestní akce v Brně a petice s více než 40 000 podpisy ukázaly ministrovi jednotný názor veřejnosti (proti byl i premiér Nečas) a donutila jej k ústupu.

Duben 2011 : Navzdory všem protestům napříč politickým spektrem zaměstnává Josef Dobeš na postu náměstka Ladislava Bátoru s extremistickou minulostí (také na doporučení prezidenta Klause, který si tak může konečně s někým ohřát svou antiekologickou polívčičku přímo ve vládě). Aby toho nebylo málo, obrňuje se ministr dalšími bezpečnostními experty (Václav Šmíd, Marek Fiala).

Květen 2011 : Podle vyjádření ministra Dobeše byla generálka státních maturit natolik efektivní, že odstranila všechny chyby. Startu jednoho velkého projektu tak podle všeho nebránilo nic v cestě. O dva týdny později prohlašuje, že se maturity nepovedly a odpovědnost za celou věc se rozhodl hodit na zprofanovanou společnost Cermat, která projekt vypracovávala. Původní nadšení z 2. května tedy doplnil vyjádřením: „Na Cermatu kritizuji mnohé a především podobu maturit, která je hrozná. Moje nejčastější disciplína v souvislosti se státní maturitou je omlouvat se.“2

Pokud má vůbec cenu na závěr cokoliv dodávat... Kéž je osud k českému školství milostiv a přinutí konečně naši vládu nikoliv k další omluvě a házení viny na všechny okolo, nýbrž k Dobešově závěrečné tečce za svým působením na ministerstvu školství. Obávám se, že následky jeho krasojízdy klíčovým státním resortem budeme odstraňovat několik let.


Poznámky:

1 KMENTA, Jaroslav. Uprav si to, byl jsem už opilý, napsal Dobeš do e-mailu k seminární práci. IDNES.cz [online]. 18. února 2011, [cit. 2011-06-10]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/uprav-si-to-byl-jsem-uz-opily-napsal-dobes-do-e-mailu-k-seminarni-praci-1kg-/domaci.aspx?c=A110217_205810_domaci_vel.

2 TRDLA, Martin; HORÁČEK, Aleš. Státní maturity se musí předělat, připustil Dobeš. Budou elektronické. IDNES.cz [online]. 17. května 2011, [cit. 2011-06-10]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/statni-maturity-se-musi-predelat-pripustil-dobes-budou-elektronicke-124-/studium.aspx?c=A110517_154834_liberec-zpravy_alh.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích