PF 2020: Co chystám v roce dvou dvacítek? A jaký byl ten minulý?

Všem svým přátelům a čtenářům přeji hodně zdraví, štěstí, lásky a spokojenosti v novém roce 2020! Tradiční přehled o tomto webu letos zveřejňuji jako samostatný článek, namísto obvyklé nudle na mé facebookové stránce.
Kromě mlynářské trošky statistických dat bych se s vámi totiž rád podělil třeba o dva zbrusu nové slovníkové bonusy, které spustím hned na začátku roku.
Trocha příjemné statistiky
V uplynulém roce na web martin-ulbrich.cz zavítalo bezmála 54 tisíc unikátních uživatelů, což je zase o čtvrtinu více než v roce předchozím.
Vedle několika vašich příspěvků v internetových diskusích (na serverech iDNES.cz, Živě.cz, Poradna.net…) na mé texty loni odkázaly například facebookové stránky Pravopisné posilovny nebo spisovatelský web Triumvirát.cz.
Citace mých starších článků se ale také objevily ve dvou dalších diplomových pracích studentů VŠ nebo v publikaci liberecké univerzity1, čehož si nesmírně vážím.
Pětici nejčtenějších textů roku 2019 jako obvykle opanují články o češtině, českém pravopise a typografii:
- Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře
- Spojky „a“ a „nebo“: Lze je psát zvlášť i dohromady, anebo ne?
- 50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?
- Jak se píše „zkratka“ viz, která v první řadě není zkratkou?
- Ta sršeň, nebo ten sršeň? Lingvisté z Novinek, zpozorněte
Sociálním sítím v loňském roce kralovaly pravopisné chyby, které zásadně mění význam slov a vět #1.
Facebook byl sice tradičně třetím nejčastějším zdrojem návštěvnosti (s 1,9 %), tentokrát však spolu s vyhledáváním Seznamu (4,7 %) zůstal hodně daleko za organickým vyhledáváním Googlu (88 %).
Slovníček pojmů a pravopisný slovník
Zbrusu novým doplňkem těchto webových stránek letos bude dvojice slovníkových bonusů – konkrétně slovníček pojmů a pravopisný slovník.
Slovníček pojmů vám vysvětlí některé expresivní výrazy a méně užívaná spojení, s nimiž velice rád pracuji ve svých článcích (namátkou třeba mantra nebo vodebautismus).
Výrazy budou ze slovníčku prolinkované napříč celým obsahem webu a jejich definice si budete moci zobrazit přímo z textu konkrétního článku. Ihned tak budete vědět, co dané slovo znamená, a nemusíte se zdržovat jeho dohledáváním v externích zdrojích.
Nový pravopisný slovník pak budiž abecedně řazeným glosářem nejčastějších a nejhorších pravopisných chyb a hrubek, kterých se dopouštějí rodilí Češi.
Výklady v obou slovnících budou zpravidla doplněny odkazy na související články (nejen) z tohoto webu, které vám mohou poskytnout další informace i příkladový kontext k jednotlivým heslům.
Jejich alespoň přibližnou podobu si můžete již nyní zobrazit pomocí odkazů v záhlaví webu.
BlogList spisovatelů, publicistů a blogerů
Jak si možná ještě někteří pamatují, v březnu 2018 jsem sestavil aktualizovaný seznam RSS agregátorů, do nichž mohou správci webových stránek a blogeři vkládat zdroje svých článků.
V něm jsem také zdůraznil, že kvůli zpřísnění hodnocení backlinků ze strany Googlu oslabuje vliv odkazů z webkatalogů a agregátorů na pozice ve vyhledávačích a některé RSS agregátory budou postupně odpadávat.
A nebyl bych to já, kdybych tento trend nechtěl poznat na vlastní kůži. Zaregistroval jsem tedy doménu Bloglist.cz, o niž se ještě před pár lety přetahovalo pár amatérských spekulantů, a spustil na ní vlastní RSS agregátor, zaměřený na osobní tvorbu spisovatelů, novinářů, publicistů a blogerů.
BlogList již nyní denně odebírá titulky článků z asi stovky spisovatelských blogů a osobních stránek novinářů, publicistů a blogerů. Všechny RSS zdroje přidávám a kontroluji ručně, abych zabránil šíření spamu a irelevantního obsahu.
Součástí BlogListu je také katalog osobních stránek a blogů, řazený podle převažujícího žánru (v případě spisovatelů) či zaměření článků (u ostatních blogů).
Tímto vedlejším projektem chci, vedle popularizace opomíjených spisovatelských a novinářských blogů, dokázat či vyvrátit vlastní hypotézu – že i v nepopulární kategorii agregátorů a webkatalogů lze stále ještě dosáhnout zajímavé organické návštěvnosti, pokud se takový web dobře napíše a zaměří na specifickou skupinu stránek.
Pokud bude výsledek stát za řeč, mohl by se na konci roku stát námětem nějaké nenáročné případové studie. :)
Děkuji Vám za pokračující přízeň, rostoucí počet e-mailových odběratelů, komentářů i soukromých dotazů, kterých si nesmírně vážím, a těším se na vás i v letošním roce 2020!
Poznámky:
1 Jak řídit lidské zdroje v malých a středních podnicích: příklady a doporučení. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2019, s. 174. ISBN 978-80-7494-488-8. Citace se nachází v části Vytvoření profilu na profesní sociální síti LinkedIn.
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…