• Ostatní
  • Můj přelom 2022/23: Padesát tisíc, jazyková poradna a TextMedia.cz

Můj přelom 2022/23: Padesát tisíc, jazyková poradna a TextMedia.cz

Můj přelom 2022/23: Padesát tisíc, jazyková poradna a TextMedia.cz

Loňský rok bych označil doslova jako průlomový. Proto jsem sebou mezi svátky symbolicky třísknul o obrubník, prolomil si obratel a vyřadil se na šest týdnů z normálního provozu. Radši Vám ale řeknu, kolik dobra do mého pisálkovského světa přinesl uplynulý rok 2022 a jaké špatnosti chystám v tom novém.

Důstojný návrat před covid

Extrémní nasazení domácí výuky, které se prohnalo českým školstvím jako Marek Benda plzeňskými právy, spustilo nebývalý boom ve čtenosti mých článků. V prvním covidovém roce (2020) jsem se dokonce přiblížil hranici 80 tisíc unikátních čtenářů.

Skvělou zprávou je, že 54 tisíc z Vás se ke mně na web vrátilo i vloni, po návratu do normálního režimu. A to i přes mou menší produktivitu, o které začnu politicky mlžit až za chvilku.  

Řečeno česky a pro normální lidi – napsal jsem asi polovinu toho, co bych chtěl, ale moje čtenost se beze zbytku vrátila na poslední čísla před covidem. A to je skvělá zpráva. :)

Jako tradičně Vás nejvíce zaujaly články o českém pravopise, gramatice a skladbě. Zde si můžete prohlédnout pětici těch nejčtenějších za rok 2022:

  1. Spojky „a“ a „nebo“: Lze je psát zvlášť i dohromady, anebo ne?
  2. Jak nahradit „v rámci“? Vyhněte se pekelnému klišé „pseudointelektuálů“
  3. Spřežky „jakto“, „zato“, „nato“… Kdy se píšou zvlášť a která z nich neexistuje?
  4. 50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?
  5. Ta sršeň, nebo ten sršeň? Lingvisté z Novinek, zpozorněte

Děkuji Vám za milé komentáře a vzkazy, které mi posíláte k článkům i prostřednictvím kontaktního formuláře. Na ty věcné snad reaguji dost rychle. Na ty pochvalné určitě ne tak rychle, jak si zasloužíte. Ale vězte, že mi žádný z nich neunikne a každé Vaší podpory si nesmírně vážím.

Velké díky i za to, že moje články nekradete (jako třeba G.cz a blogeři na iDNESu), ale sdílíte je, citujete, posíláte svým známým, hejtujete s nimi v diskusích… Několik Peroutků ze sportovních redakcí už mě zprostředkovaně nenávidí, díky čemuž pociťuji nefalšovanou dětskou radost. Nejvíc vlevo dole. :)

A sázka na konec… Jestli sem letos nepřivedu aspoň 60 tisíc čtenářů, rozžvýkám a sním kompletně celý slovník, ve kterém kdokoliv z Vás objeví slovo potencionální, a natočím se u toho na YouTube. :))

Nová donejt tlačítka a jazyková poradna

Čo vy si, Kefalín, predstavujetě pod takým slovom donejt? Inu, lovím pro Vás v jazykových slovnících, ale hlavně ve své hlavě. Občas tedy přijde vhod i malý kofeinový doping nebo finanční podpora.

A protože, jak známo, chorobně žárlím při pohledu na dvanáctileté júťúbry, kterak rozbalují nafukovací pannu nebo jinou krávovinu a inkasují za to velké peníze, rozhodl jsem se spustit na webu taky nějaký ten donejt systém.

Jestli Vám nějaký můj článek pomohl nebo třeba jen zpříjemnil den, můžete mě od nynějška podpořit a pozvat na virtuální kafe. Odkaz na můj profil je tady: https://ko-fi.com/martin_ulbrich. Ko-fi tlačítka ale najdete i v patičce všech článků a pravém sidebaru na tomto webu. →

Další novinkou, kterou Vám právě teď oficiálně představuji, je možnost pravidelné měsíční podpory. S ní také získáváte přístup do neveřejné jazykové poradny, kde se mnou můžete konzultovat pravopisné a gramatické jevy, ale třeba i stylistiku Vašich vlastních (prosím kratších) textů a soukromých výtvorů.

Návod k registraci najdete přímo v sekci jazykové poradny nebo na webu Ko-fi.com, v záložce Membership: https://ko-fi.com/summary/c55eecb2-36e7-43af-9884-c270d350aec5. Díky za Vaši důvěru i každou jednorázovou podporu.  

První rok TextMedia.cz – texty, weby, korektury… 

A nakonec i k mojí údajné prokrastinaci nakousnuté v úvodu článku… Důvodem mojí menší produktivity pisálkovské byla z větší části práce na vlastním firemním projektu TextMedia.cz, který jsem spustil hned na začátku roku 2022.

Už jsem zkrátka nemohl poslouchat, jak se hordy převoněných lupičů ve vypůjčených bavorácích (čti obchoďáci marketingových agentur) snaží nakecat tátům od rodin, kteří kromě svých dětí živí i pět zaměstnanců, že nutně potřebují redakční systémy na míru a webové aplikace za 150 tisíc.

Proto jsem založil projekt TextMedia.cz, který nejen jim nabízí základní webovou propagaci a optimalizaci pro vyhledávače za příznivé ceny. A to bez všech zbytečností i příslovečného vyhazování peněz na ulici.

V tomto projektu mi letos prošlo rukama několik set stránek textů, ať už jsem jim dělal korekturu, nebo je optimalizoval na webech menších firem a živnostníků, kteří se na mě obrátili se svou poptávkou.

Veselou ironií je, že služba, kterou jsem původně zamýšlel jen jako bonusovou nadstavbu k webovým textům pro své známé (tedy realizace kompletních webů v redakčním systému WordPress), se stala i tou nejžádanější. Na Vaše další weby a propagační texty se samozřejmě těším i v letošním roce!

Deu-tsch.de – akvizice skvělé domény na pasivní překlady

Protože těžce trpí moje němčina, kterou jsem ještě před pár lety dokázal tlachat o pseudointelektuálních tématech i s rodiláky, rozhodl jsem se s tím něco udělat další aktivní činností.

TextMedia se proto v průběhu roku rozroste o svou novou sestru Deu-tsch.de a klientům z německy mluvících zemí nabídne překlady textů do mojí typické úderné češtiny, otesané vlastní praxí korektorskou, publicistickou i předchozí spoluprací s mediálním vydavatelstvím.

Hned nato bude následovat i poněmčení právě spuštěné jazykové poradny, ve které se mnou budou moci rozebírat český pravopis a své vlastní texty i zájemci z německého jazykového prostoru, kteří se statečně perou s češtinou jako cizím jazykem a hledají virtuální pomocnou ruku.   

Je to ostatně skvělá příležitost, jak vytáhnout ze skříně staré kostlivce – čili zkušenosti s výukou češtiny pro Ackermann-Gemeinde na letních jazykových školách Filozofické fakulty UJEP. Anebo se jen tak rozcvičit na projekty nové a budoucí.

Mluvčáčkovo duchovní poselství

Bude to krásné a bude toho dost. Ale vzhledem k tomu, že se všichni prezidentští kandidáti již několik týdnů zasazují o zkvalitnění psychiatrické péče, tak se rozhodně není čeho báti. :)   

Milí moji, jako každý pisálek jsem se občas setkával, přímo nebo zprostředkovaně, i se závistivými a zakomplexovanými… Jej, sorry, notičky od Jirky Ovčáčka…

Tak ještě jednou a vážně… Velké díky Vám všem za dosavadní podporu, za Vaše vzkazy, komentáře, slova vlídná i nevlídná, kávy virtuální i skutečné a vlastně i za to, že můžem. Takže šáteček a brzy na shledanou!


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Komentáře  

Jarmil
0 # Jarmil 23. 01. 2023, 12:14
Já vím, že to není slovník a že to nepůjde žvýkat, ale i tak: prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=potenci%C3%A1ln%C3%AD
:-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 23. 01. 2023, 21:56
Však já (bohužel) vím, že ten paskvil někde najdete. Jinak by taková sázka přece neměla smysl. :lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Jarmil
0 # Jarmil 24. 01. 2023, 08:42
To je Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český. Nedá se to považovat za autoritativní zdroj? Často a rád odtud čerpám, nejsem-li si něčím jist..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 24. 01. 2023, 15:32
A co je podle Vás ten potencionál, ze kterého slovo potencionální vychází? Ten jste našel také? :-) Skutečnost, že jazykověda někdy jen ustoupí tvarům s větší chybovostí, ještě nutně neznamená, že to musí pokaždé dávat smysl. 8)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích