• O mně

Martin Ulbrich

Jablonecká naplavenina v Liberci, publicista, copywriter, korektor češtiny a nadšenec do redakčních systémů a SEO optimalizace

Online zpravodajství a publicistice se nepravidelně věnuji přibližně dvanáct let. V dubnu 2010 jsem začínal v kulturní rubrice polytematického magazínu Info-koktejl.cz, kde jsem setrval do ukončení jeho činnosti v dubnu 2012. 

Moje další tvorba byla úzce spjata s vydavatelstvím CzechNetMedia. Od srpna 2011 jsem působil jako redaktor rubriky Vzdělání a kariéra magazínu TOPZINE.cz, odkud jsem v lednu 2013 plynule přešel do nově vzniklého studentského magazínu StudentMag.cz. V červenci téhož roku jsem se posunul na pozici zástupce šéfredaktora.

Od ledna 2016 jsem se rozhodl vydat vlastní cestou a zaměřuji se na tvorbu článků s tematikou českého jazyka, médií, ale i politiky a aktuálního dění, které publikuji na svých webových stránkách. Od ledna 2017 jsou tyto stránky zařazeny do Webarchivu Národní knihovny České republiky.

Některé z mých článků převzala či sdílela řada českých univerzit, středních škol, knihoven a oborových portálů jako Učitelské listy nebo Národní informační centrum pro mládež. Mé nejúspěšnější texty přečetlo řádově několik desítek tisíc lidí. K dnešnímu dni je také citují autoři asi dvou desítek odborných textů, včetně kvalifikačních prací studentů VŠ. 

Příležitostně provádím jazykové korektury, píšu texty pro webové stránky a optimalizuji je pro vyhledávače. V lednu 2022 jsem založil vlastní projekt textmedia.cz, který nabízí základní online propagaci menším firmám, živnostníkům a neziskovým projektům. 

Provozuji také dva vlastní RSS agregátory a katalogy blogů – základní BlogList.cz, se zaměřením na osobní blogy českých spisovatelů, novinářů a blogerů, a Politický Bloglist, mapující blogovou tvorbu českých politiků a politických stran.

Své znalosti jazykové jsem předával například jako lektor češtiny pro německé sdružení Ackermann-Gemeinde na letních jazykových školách Colloquia Ustensia, pořádaných Ústavem slovansko-germánských studií FF UJEP.

V jazyce německém jsem zase v letech 2010 až 2012 připravoval tiskové konference s německými hudebními interprety a podílel se na celkové organizaci Nové Papučpárty pod záštitou Pedagogické fakulty UJEP, která se svého času stala jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí ústeckého regionu.  

V minulosti jsem se připletl také k přeshraničnímu literárnímu koprojektu Literatura v Krušných horách, v roce 2011 nominovanému saským ministerstvem kultury na cenu pro nejlepší občanský projekt (Sächsische Bürgerpreis).

Pravidelně sleduji aktuální společenské a politické dění, ale i moderní technologie a trendy. Nesnáším korupci, klientelismus a absenci morálky ve veřejném prostoru. Ze své přirozenosti opovrhuji jedinci, kteří ponižují druhé a znevažují jejich práci, jen aby se sami cítili většími.

Volný čas trávím nejraději turistikou v přírodě, ve společnosti svých přátel, čtením, poslechem dobré muziky a hrou na syntezátory a digitální piana mé oblíbené značky Yamaha. :)


Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích

Odebírejte nové články

Zasílat nové články na e-mail:

  

    Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR