• O mně

Martin Ulbrich

Jablonecká naplavenina v Liberci, publicista, copywriter, korektor češtiny a nadšenec do redakčních systémů a SEO optimalizace

Online zpravodajství a publicistice se nepravidelně věnuji přibližně dvanáct let. V dubnu 2010 jsem začínal v kulturní rubrice polytematického magazínu Info-koktejl.cz, kde jsem setrval do ukončení jeho činnosti v dubnu 2012. 

Moje další tvorba byla úzce spjata s vydavatelstvím CzechNetMedia. Od srpna 2011 jsem působil jako redaktor rubriky Vzdělání a kariéra magazínu TOPZINE.cz, odkud jsem v lednu 2013 plynule přešel do nově vzniklého studentského magazínu StudentMag.cz. V červenci téhož roku jsem se posunul na pozici zástupce šéfredaktora.

Od ledna 2016 jsem se rozhodl vydat vlastní cestou a zaměřuji se především na tvorbu článků s tematikou českého jazyka, médií, ale i politiky a aktuálního dění, které publikuji na těchto webových stránkách. Příležitostně také provádím jazykové korektury a píšu texty pro webové stránky.

Některé z mých článků převzala či sdílela řada českých univerzit, středních škol, knihoven a oborových portálů jako Učitelské listy nebo Národní informační centrum pro mládež. Mé nejúspěšnější texty přečetlo řádově několik desítek tisíc lidí. 

Obzvláště si považuji toho, že mé články k dnešnímu dni cituje asi desítka autorů diplomových a bakalářských prací na VŠ a dalších odborných textů.

Své jazykové znalosti jsem předával například jako lektor češtiny pro cizince na letních jazykových školách Colloquia Ustensia, pořádaných Ústavem slovansko-germánských studií FF UJEP.

Od listopadu 2015 na svých stránkách vydávám nepravidelný seriál Češtinářské peklo, který mapuje jazykovou úroveň českých internetových diskutérů a blogerů, a několik dalších pravopisných seriálů. V novinářských vodách pro vás zase lovím nejlepší perly a dvojsmysly v titulcích českých médií. Od ledna 2017 jsou tyto stránky zařazeny do Webarchivu Národní knihovny České republiky.

V minulosti jsem se připletl také k přeshraničnímu literárnímu koprojektu Literatura v Krušných horách, v roce 2011 nominovanému saským ministerstvem kultury na cenu pro nejlepší občanský projekt (Sächsische Bürgerpreis).

Pravidelně sleduji aktuální společenské a politické dění, ale i moderní technologie a trendy. Nesnáším korupci, klientelismus a absenci morálky ve veřejném prostoru. Ze své přirozenosti opovrhuji jedinci, kteří ponižují druhé a znevažují jejich práci, jen aby se sami cítili většími.

Volný čas trávím nejraději ve společnosti svých přátel, čtením, poslechem dobré muziky a hrou na elektronické klávesové nástroje. 


Odebírejte nové články

Please enable the javascript to submit this form


Sledujte mě na sítích

Odebírejte nové články

Zasílat nové články na e-mail:

Please enable the javascript to submit this form

  

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR