• Napsali o mně
  • Vyjádření pro MF DNES: Vážná hudba. Zbraň na kapsáře a vagabundy

Vyjádření pro MF DNES: Vážná hudba. Zbraň na kapsáře a vagabundy

Vyjádření pro MF DNES: Vážná hudba. Zbraň na kapsáře a vagabundy

Liberecká redakce MF DNES mne požádala o vyjádření k reprodukci klasické hudby před obchodním centrem Forum, která podle jeho ředitele odpuzuje bezdomovce a problémové teenagery. Všechny verze vyjádření, publikované v celostátním, libereckém i online vydání, si můžete prohlédnout uvnitř článku.


Vážná hudba. Zbraň na kapsáře a vagabundy (MF DNES - Liberecký kraj)

Vážná hudba. Zbraň na kapsáře a vagabundy (MF DNES - Liberecký kraj)Obchodnímu centru Forum v Liberci vadí, že se u vchodu shromažďují pochybné existence obtěžující zákazníky. Pouští tu proto nahlas vážnou hudbu.

Před vchodem do libereckého obchodního centra Forum nyní zaznívá třeba Strauss či Vivaldi. Hlasitě pouštěnými klasicistními klavírními sonátami či koncerty pro housle v d-moll se odtud vedení centra snaží odehnat pochybné existence.

Před nákupním palácem v centru krajského města se totiž srocovaly různé partičky opilců, kapsářů, narkomanů a bezdomovců. Zákazníci se pak mezi nimi museli proplétat, což jim nebylo příjemné.

Vážná hudba, která teď burácí u vchodů do Fora, odtud vagabundy docela úspěšně vyhání.

„Jde nám především o to, aby se zákazníci u nás cítili dobře. Věnujeme se proto také problematice bezpečnosti a přemýšlíme, co zlepšit. Tohle je jedna z cest. Reakce na hudbu je různá, ale myslím, že ta hudba situaci před obchodním centrem trochu pomáhá. Někteří lidé šli jinam,“ popisuje ředitel Fora Václav Řičář.

Žádný dýdžej v loknách tu však výběr hudby neřídí. Centrum si předplatilo dva rádiové kanály, které vysílají hudbu jak uvnitř centra, tak také venku.

O novince už ví i městská policie. „Víme o tom, ale v tuto chvíli nemůžu říci, jaký to může mít vliv, nemáme to zatím vyhodnocené. Fügnerovu ulici a její okolí však nadále sledujeme,“ říká ředitel libereckých městských strážníků Ladislav Krajčík. Mobilní služebna sem už sice nezajíždí, ale v ulicích častěji chodí dvojice strážníků.

Že hudba může mít vliv na chování lidí, potvrzuje liberecká psycholožka Hana Palatová. „Hudba dokáže třeba nabudit, vyvolat agresi. Na diskotékách může vyprovokovat k určitým náladám a negativním projevům chování. Podívejte se třeba na nejrůznější festivaly, party, kde lidé dokážou na hudbu protancovat celou noc. Jestli se někomu jako teď u Fora pouští hudba, která se mu nelíbí, je jasné, že jde jinam,“ vysvětluje.

To, že před Forem nezní gangsta rap nebo Mandrage, některým osloveným lidem nevadí. „Jen by to mohlo být trochu potichu. Čekat tady v tom hluku na někoho se moc nedá,“ uvádí třeba Martina Váchová z Liberce. Případná hlasitost hudební produkce však není nic proti příběhu Howarda Stapletona. Toho štvalo, že se kolem jeho obchodu v jižním Walesu poflakují partičky bezprizorních teenagerů a obtěžují jeho zákazníky. Vynalezl proto krabičku, která vydávala nesnesitelný zvuk pro ucho lidí přibližně do věku dvaceti let. Za svůj repelent proti puberťákům si vysloužil jen jakousi „antinobelovu cenu“ jednoho amerického humoristického časopisu.

Ale zpět do Liberce: největší obchodní dům v centru krajského města vydělává na faktu, že leží v těsné blízkosti terminálu na Fügnerově ulici. Zároveň na to ale i doplácí. Stahují se sem totiž i sociálně slabí lidé. Městská policie tu proto zavedla pojízdnou služebnu. Problémy tu nebyly jen s obtěžováním a krádežemi, zákazníkům vadily také třeba hloučky kuřáků na zakázaných místech. Vedení Fora proto nyní zkouší své okolí zkulturnit klasickou hudbou.

„Mladé odpuzuje především klasická hudba, nerozumí jí“

LIBEREC (mt) Zkušenosti s produkcí vážné hudby mají nabrané spíše ve světě. Například klasickou hudbu pouští novozélandský řetězec Citty Mall a radikálně se jim tu podařilo zmírnit kriminalitu.

Proč je pro některé lidi poslech klasiky až trýznivou záležitostí? „Větší část té méně vzdělané mladé generace, ovlivněné komerčními rádii, odpuzuje už jenom proto, že se jedná o klasickou hudbu. Je to žánr, který se jí nelíbí a kterému nerozumí.“, říká Martin Ulbrich, jablonecký hudební publicista, aktuálně chystající například monografii punkové hudby.

Nemyslí si však, že by reprodukovaná hudba před nákupním centrem ovlivňovala emoce a jednání například mladých lidí natolik, že by odcházeli. „Hudba má sice silné emocionální vlastnosti, klasická hudba se ale využívá spíše jako pomůcka při zklidňujících a léčivých terapiích,“ poznamenává Ulbrich. Přesto připouští, že někomu může produkce před Forem vadit natolik, že tu kvůli tomu nechce být.

Ještě dál zašli v boji proti partičkám obtěžujícím okolí v anglickém Mansfieldu. Do podchodů nainstalovali růžová světla, která na obličeji zvýrazňují všechny nedokonalosti, například akné. To prý poflakující se mládež zaručeně odradí.


Bezdomovcům začali hrát klasiku a tak se jich zbavili (MF DNES - celostátní vydání)

MF DNES - Bezdomovcům začali hrát klasiku a tak se jich zbaviliLIBEREC (mt) Tóny vážné hudby jsou již několik týdnů slyšet před vchodem do libereckého obchodního centra Forum. Vedení centra chce romancemi pro violu či hudbou smyčcového kvarteta odpudit bezdomovce a narkomany, kteří se zde zdržují. Podobný přístup zvolili už na Novém Zélandu a zafungoval - díky vážné hudbě pouštěné v obchodním domě se snížil počet kapesních krádeží.

„Ta hudba pomáhá, někteří problémoví lidé šli jinam,“ říká ředitel centra Václav Řičář. Podle hudebního publicisty Martina Ulbricha může vážná hudba fungovat především na poflakující se teenagery. „Větší část té méně vzdělané mladé generace odpuzuje už jenom proto, že jde o žánr, který se jí nelíbí a kterému nerozumí, a proto takovéto prostředí opouští,“ míní.


V Liberci vyhánějí bezdomovce vážnou hudbou, Bacha poslouchat nevydrží (iDNES.cz)

Dostupné na iDNES.cz:

https://zpravy.idnes.cz/forum-v-liberci-vyhani-bezdomovce-vaznou-hudbou-fue-/domaci.aspx?c=A120620_1794643_liberec-zpravy_alh


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin It



Přidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích