ÚSTECKÝ DENÍK: Autoři z Krušnohoří jsou on-line

Isifa opět zasahuje: O vynuceném pádu Info-koktejlu

V úterý 2. listopadu vyšel v Ústeckém deníku článek o chystané prezentaci projektu Literatura v Krušných horách. Obsahuje mimo jiné vyjádření hlavních organizátorů prezentace - mne a Radima F. Holečka z Centra jazykové přípravy PF UJEP.


Autoři z Krušnohoří jsou on-line

Ústecký deník: Autoři z Krušnohoří jsou on-lineÚstí nad Labem, Marienberg – Webové stránky přeshraničního literárního projektu Literatur im Erzgebirge (Literatura v Krušných horách) představí dnes Centrum jazykové přípravy Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně (CJP PF UJEP) na 10. Papučpárty v klubu Doma.

„Projekt je volným spojením autorů, knihoven, knihkupectví, vydavatelství, pořadatelů, lektorů a všeobecně zájemců o literární tvorbu z obou stran oblasti Krušnohoří. Na webu chceme nabídnout autorům stálou základnu i možnost snadnější výměny zkušeností a zpětné vazby. I méně známí autoři se tak mohou představit veřejnosti lhostejno, píši-li v nářečí, jsou prozaiky, básníky, dramatiky. Web představuje autory všech stylů a žánrů, jejichž společným domovem či doménou je právě Krušnohoří,“ uvádí Radim F. Holeček, šéf projektu za ČR.

Projekt byl financován z projektového fondu Evropské unie (Cíl 3) pro menší projekty. Dnešní setkání volně navazuje na březnový literární večer v saském Marienbergu, který nabídl i autorská čtení místní literatury. Svou novou povídku představil saský autor Frank Klemm alias Grifelspitzer, z ČR s ukázkou své poezie vystoupil energický teplický básník Radek Hásek. Domácí obecenstvo pobavil neotřelou image a dramatickou interpretací vlastní tvorby, kterou současně zpívá s rockovou skupinou.

Projekt představili jeho hlavní vedoucí Constanze Ulbricht z Marienbergu, držitelka Ceny Euroregionu Krušnohoří pro rok 2010 a Radim F. Holeček z CJP UJEP.

O samotném webu www.erzgebirgsautoren.de řekl více před zaplněným sálem Baldauf Villy diplomovaný biolog a autor věcných textů Kay Meister.

Českou lokalizaci stránek www.krusnohorstiautori.cz představil zástupce vedoucího projektu pro ČR, Martin Ulbrich, student specializace Hudební výchova – Německý jazyk a literatura na PF UJEP. Kulturní akci si nenechal ujít ani František Bína, český jednatel Euroregionu Krušnohoří či zástupci německých regionálních médií včetně redaktorů deníku „Freie Presse“.

„K oběma národním literaturám mám blízký vztah. Příjemně mě překvapilo, kolik jejích příznivců na prezentaci přišlo, je to pro mě výborná zkušenost jazyková i organizační. Nejvíc mě ale na celé věci těší možnost podpořit tvůrčí základnu v ústeckém regionu,“ řekl Deníku Martin Ulbrich k novému projektu, který bude dnes poprvé představen v ČR. Jako v březnu u našich německých sousedů, prezentaci webu projektu doprovodí někteří zástupci krušnohorských literárních autorů s ukázkou své tvorby.

Web bude představen od 15.30 v malém sále Music Clubu Doma. Zájemci o přeshraniční kulturu se poté mohou těšit na navazující program Nové Papučpárty. Čeští a němečtí studenti gymnázia v Pirně zahrají muzikál Masák, popisující vzpouru studentů proti učitelské šikaně. Vrcholem večera bude koncert pražské alternativní hudební skupiny Tata Bojs.

Více najdete také na webu www.papucparty.cz

(dts)


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích