RECENZE: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem

Vysvětlí vám výrazy zabrušovat se, komosexuál nebo pakňák. Internetový slovník Čeština 2.0 má velkou šanci stát se největší studnicí slangových i ryze trendových výrazů současné češtiny. Jeho obsah navíc vytváří samotní uživatelé.
Při čtení blogů a internetových diskusí čas od času narazím na originální výrazy, s nimiž jsem se dosud nesetkal a začnu pátrat po jejich významu. V drtivě většině případů můj zrak dopadne na online slovník Čeština 2.0.
Najdu v něm prakticky vše, od politického slangu a corpohantecu českých byznysmenů až po neotřelé sexuální novotvary z prostředí tuzemských náleven. V čem tkví veřejné tajemství online úspěchu Češtiny 2.0?
Největší slovník, který tvoříte vy
Zapojte komunitu, zní jedna z univerzálních pouček internetové propagace. A Čeština 2.0 na této myšlence postavila základní obsahovou strategii. Právě komunita jejích uživatelů utváří samotný obsah slovníku a jednoduchým hlasováním palcem nahoru a dolů posouvá jednotlivé výrazy v žebříčku popularity.

Zdroj: Twitter.com
Čeština 2.0 má zde rozhodně z čeho brát a promlouvá za ni především její fanouškovská základna na sociálních sítích – konkrétně přes 8 tisíc fanoušků na Facebooku a více než 4,5 tisíce followerů na Twitteru. Nejpopulárnější výrazy čvančary, babicovat a zexit mají v tuto chvíli přes 600 plusových hodnocení.
Se zapojením komunity souvisí i nepřetržitá aktualizace, kterou Čeština 2.0 hravě předčí klasické slovníky neologismů, vydávané jednou za několik let. Slovník reaguje prakticky okamžitě na aktuální dění v České republice. Nechybí proto ani trendové výrazy vybrušovat se a zabrušovat se populárního rétora SPD, Miloslava Roznera, které se dokázaly za pár týdnů vyšvihnout do TOP 30. Svým vlastním heslem se může pyšnit i kontroverzní moderátor a ředitel TV Barrandov, Jaromír Soukup.
Brzy překročí hranici 10 tisíc hesel
Čeština 2.0 je dílem copywritera a bývalého novináře Martina Kavky. Původně přitom stránky založil, aby měl sám po ruce nové výrazy, které někde zaslechl nebo četl. V tuto chvíli obsahuje databáze slovníku 9782 slov a neustále se rozrůstá.
Slovník jako takový disponuje řazením hesel podle abecedy, oblíbenosti a data přidání. S pomocí slovního kvízu si také můžete zábavnou formou otestovat a upevnit svou znalost jadrných neologismů současné lidové češtiny.
Mých TOP 5 ve slovníku Čeština 2.0:
- komosexuál – komunistický pohlavár/bafuňář, jehož typickým rysem je líbání kolegů při oficiálním pozdravu
- powerpoint karaoke – čtení kompletních slajdů během prezentace
- bílý sex – večerní vyjídání ledničky
- pakňák – nástroj vedoucích projektů, které musejí být rychle dokončeny a předány bez ohledu na kvalitu, sloužící k tomu, aby „se to pak nějak dodělalo"
- sobotka – jednotka pružnosti (zejména charakteru) = 1 sobotka (1 s); podle politika B. Sobotky
Ke každému heslu navíc ve slovníku najdete po jednom příkladu jeho užití ve větě nebo konkrétní situaci. U výrazů, které reagují na domácí politické a společenské dění, nechybí ani pozadí jejich vzniku.
Kovaní vlastenci nechť raději sáhnou po Pravidlech
Najde se sice hrstka zahořklých gramatických nácků a kovaných online vlastenců, podle nichž může projekt prohlubovat úpadek spisovné češtiny. Podle mého názoru však skvěle pobaví i takzvané grammar nácky, kteří se neberou až příliš vážně a dokážou brát život s nadhledem (testováno na mé osobě).
Nezapomeňme, že právě největší internetoví patrioti, kteří do morku kostí brání češtinu a českou národní kulturu, velmi často ani netuší, že se v adjektivu český píše malé počáteční písmeno č- a v názvu Česká republika malé r-. Na úpadku spisovné češtiny se tak mnohem více podílejí oni sami.
Čeština 2.0 čtveračivě trolí zamrzlé češtináře od roku 2008 a já doufám, že bude ještě řadu let. Většina jejích hesel má totiž mnohem větší legitimitu než patvary typu potencionální, které v češtině nemají nejmenší významovou oporu.
Já dávám za celkový nápad i aktivní komunitu hodnocení nejvyšší, tedy 10/10.
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…
Komentáře
Jinak je samozřejmě skvělý.
Martin, Čeština 2.0
Osobně si nemyslím, že existuje něco jako spolehlivě „ověřený“ neologismus. Tyto výrazy většinou vzniknou tak, že je vysloví nějaká populární nebo nám známá osobnost. Tak se mohou (ale nemusí) lépe rozšířit mezi větší část veřejnosti, které se buď zalíbí, nebo si je sama osvojí a začne je používat. V každodenním jazyce o tom nerozhoduje žádné jazykové společenství tím, že takové výrazy nějak kodifikuje.
Národní popularita konkrétních výrazů bude vždycky věcí trochu subjektivní a pocitovou. Musel byste odposlouchat slovník každého Čecha a hledat společné průniky, což je prakticky nemožné.