• Jazyk a literatura
  • RECENZE: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem

RECENZE: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem

Recenze: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem

Vysvětlí vám výrazy zabrušovat se, komosexuál nebo pakňák. Internetový slovník Čeština 2.0 má velkou šanci stát se největší studnicí slangových i ryze trendových výrazů současné češtiny. Jeho obsah navíc vytváří samotní uživatelé.

Při čtení blogů a internetových diskusí čas od času narazím na originální výrazy, s nimiž jsem se dosud nesetkal a začnu pátrat po jejich významu. V drtivě většině případů můj zrak dopadne na online slovník Čeština 2.0.

Najdu v něm prakticky vše, od politického slangu a corpohantecu českých byznysmenů až po neotřelé sexuální novotvary z prostředí tuzemských náleven. V čem tkví veřejné tajemství online úspěchu Češtiny 2.0?

Největší slovník, který tvoříte vy

Zapojte komunitu, zní jedna z univerzálních pouček internetové propagace. A Čeština 2.0 na této myšlence postavila základní obsahovou strategii. Právě komunita jejích uživatelů utváří samotný obsah slovníku a jednoduchým hlasováním palcem nahoru a dolů posouvá jednotlivé výrazy v žebříčku popularity.

Slovník Čeština 2.0: Heslo „soukup“
   Slovník Čeština 2.0 prakticky okamžitě reaguje na aktuální dění.
   Zdroj: Twitter.com

Čeština 2.0 má zde rozhodně z čeho brát a promlouvá za ni především její fanouškovská základna na sociálních sítích – konkrétně přes 8 tisíc fanoušků na Facebooku a více než 4,5 tisíce followerů na Twitteru. Nejpopulárnější výrazy čvančary, babicovat a zexit mají v tuto chvíli přes 600 plusových hodnocení.

Se zapojením komunity souvisí i nepřetržitá aktualizace, kterou Čeština 2.0 hravě předčí klasické slovníky neologismů, vydávané jednou za několik let. Slovník reaguje prakticky okamžitě na aktuální dění v České republice. Nechybí proto ani trendové výrazy vybrušovat se a zabrušovat se populárního rétora SPD, Miloslava Roznera, které se dokázaly za pár týdnů vyšvihnout do TOP 30. Svým vlastním heslem se může pyšnit i kontroverzní moderátor a ředitel TV Barrandov, Jaromír Soukup.

Brzy překročí hranici 10 tisíc hesel

Čeština 2.0 je dílem copywritera a bývalého novináře Martina Kavky. Původně přitom stránky založil, aby měl sám po ruce nové výrazy, které někde zaslechl nebo četl. V tuto chvíli obsahuje databáze slovníku 9782 slov a neustále se rozrůstá.

Slovník jako takový disponuje řazením hesel podle abecedy, oblíbenosti a data přidání. S pomocí slovního kvízu si také můžete zábavnou formou otestovat a upevnit svou znalost jadrných neologismů současné lidové češtiny.

Mých TOP 5 ve slovníku Čeština 2.0:

  • komosexuál – komunistický pohlavár/bafuňář, jehož typickým rysem je líbání kolegů při oficiálním pozdravu
  • powerpoint karaoke – čtení kompletních slajdů během prezentace
  • bílý sex – večerní vyjídání ledničky
  • pakňák – nástroj vedoucích projektů, které musejí být rychle dokončeny a předány bez ohledu na kvalitu, sloužící k tomu, aby „se to pak nějak dodělalo"
  • sobotka – jednotka pružnosti (zejména charakteru) = 1 sobotka (1 s); podle politika B. Sobotky

Ke každému heslu navíc ve slovníku najdete po jednom příkladu jeho užití ve větě nebo konkrétní situaci. U výrazů, které reagují na domácí politické a společenské dění, nechybí ani pozadí jejich vzniku.

Kovaní vlastenci nechť raději sáhnou po Pravidlech

Najde se sice hrstka zahořklých gramatických nácků a kovaných online vlastenců, podle nichž může projekt prohlubovat úpadek spisovné češtiny. Podle mého názoru však skvěle pobaví i takzvané grammar nácky, kteří se neberou až příliš vážně a dokážou brát život s nadhledem (testováno na mé osobě).

Nezapomeňme, že právě největší internetoví patrioti, kteří do morku kostí brání češtinu a českou národní kulturu, velmi často ani netuší, že se v adjektivu český píše malé počáteční písmeno č- a v názvu Česká republika malé r-. Na úpadku spisovné češtiny se tak mnohem více podílejí oni sami.

Čeština 2.0 čtveračivě trolí zamrzlé češtináře od roku 2008 a já doufám, že bude ještě řadu let. Většina jejích hesel má totiž mnohem větší legitimitu než patvary typu potencionální, které v češtině nemají nejmenší významovou oporu.

Já dávám za celkový nápad i aktivní komunitu hodnocení nejvyšší, tedy 10/10.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Pin It

Přidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články

Please enable the javascript to submit this form


Sledujte mě na sítích