Pravopisné chyby, které zásadně mění význam slov a vět #2

Pravopisné chyby, které zásadně mění význam slov a vět #2

V prvním díle jsme zjistili, že nejen čárka mění význam věty. Dnes se podíváme na to, kolik zábavy si můžeme užít s chybějící diakritikou nebo při sledování urputných soubojů českých e-shopistů s větnými členy. 

Synovská pečeně po cikán… na maďarský způsob

Dost bylo politické korektnosti, vítejte u další lekce kanibalismu pro pokročilé… Diakritika je mocná čarodějka a pouhá dvě chybějící znaménka mohou prolomit hranici mezi žádoucím obdivem svobodných matek a výjezdem zásahové jednotky.

Své o tom možná ví i můj jmenovec Martin, který na rodičovské seznamce serveru Ententyky hrdě oznámil, že má syna v peci. Jal se tak nejspíš řešit svůj nešťastný osud porozvodový a zároveň spojit příjemné s užitečným. Snad u toho alespoň nehajloval.

Chyby měnící význam / Martin: „… piji jen prilezitostne a mam syna v peci.“
 Martin: „Piji jen prilezitostne a mam syna v peci.“ Zdroj: Ententyky.cz

 

Tahle akvaristika není pro černý

Stejnou obavu musím vyjádřit u člena facebookové skupiny Akvaristika pro normální lidi, který v únoru asi zrovna zakládal českou divizi Ku-klux-klanu. Vyrazil proto načerpat praktické rady pro boj s černou rasou, logicky, mezi vášnivé fanoušky akvaristiky.   

Vtipné je, že kromě háčku nad -r- nezapomněl žádné jiné diakritické znaménko. S největší pravděpodobností tak u něj zafungoval jen pověstný Freud.

Není divu. Některé myšlenky KKK u řady našich vrstevníků přežívají dodnes. A vlastně i ten proděravělý kondom místo hlavy by je popsal takřka dokonale.

Chyby měnící význam / „Prosím o radu v boji s černou rasou prosím.“
  „Prosím o radu v boji s černou rasou prosím.“
  Zdroj: Poslední skaut™ / Twitter.com

 

Zabavíme i vaše děti. Zn.: Minimálně na 5 let

Už víme, že čárka na správném místě dokáže předcházet katastrofám. Totéž platí pro psaní tečky, pomlčky nebo oblíbených závorek.

Paní Mazochová patrně držela svou dceru 5 let v temném sklepení a nutila ji malovat tyto překrásné obrázky na kameny. Nakonec se ale zachovala férově a na Facebooku zanechala poštovní směrovací číslo.

To aby úderné jednotky Policie ČR a OSPODu při svém výjezdu zbytečně nebloudily.

Chyby měnící význam / „Naše dnešní výtvory malovaly jsme s dcerou 5 let.“
 Petra Mazochová: „Naše dnešní výtvory malovaly jsme s dcerou 5 let.“
 Zdroj: Facebook.com

 

Zdarma odvezu starou veteš. Nabídněte Liberec

Jakmile jednou vkročíme do velkého světa inzerce, začneme se rázem chovat jako ožralí miliardáři a skupujeme celá města i kraje. Se slzou v oku zjišťuji, že můj milovaný Liberec je k mání zdarma za odvoz starého nábytku.

Stejně prachbídně si na blešáku vysoké školy života vedla moje bývalá domovina, a to hned v názvu inzertní skupiny – Daruji za odvoz Ustecky Kraj... a nic za to nechci.

Abych potěšil i své přátele v Chomutově, Palermo Ústeckého kraje má na Sbazaru hodnotu použitého stojanu na klávesy.

Chyby měnící význam / „Prosím nabídněte Liberec.“
 Petra Kotlárová: „Prosím nabídněte Liberec.“ Zdroj: Hyperinzerce.cz

  

Je libo dítě s dlouhým doletem? Pomůže RC Káně

A teprve ostřílení copywriteři a markeťáci českých e-shopů ale, lidově řečeno, frčí na prvotřídním materiálu. Nasvědčuje tomu přinejmenším interpunkční freestyle a práce s rozvitými větnými členy v titulcích produktů. 

Na e-shopu VBoudě například seženete krmivo s názvem Pro štěňata bez obilovin. Běda vám, jestli váš neposedný mazlíček proběhl středem pšeničného pole. Na zdravou NatureDiet může rovnou zapomenout.

Přísahám Bohu, že v tomto seriálu nevyzývám k násilí na dětech. Pokud vám však modeláři z RC Káně chtějí prodat letadlo pro děti s dlouhým doletem a velkou odolností, problém opravdu nebude na mé straně.

Chyby měnící význam / „Letadlo pro děti s dlouhým doletem a velkou odolností.“
 RC Káně: „Letadlo pro děti s dlouhým doletem a velkou odolností.“ Zdroj: Facebook.com


V e-shopu jsem se sice nedozvěděl, jak daleko doletí takové odolné dítě na 35gramovém házedle; ale nepochybuji o tom, že s ním objevíte zbrusu nový level rodinné zábavy. 


Propásli jste první díl seriálu?


Přeji vám neméně radostný zbytek letních prázdnin i zasloužených dovolených. A buďte dobří. Z našich písemných projevů totiž vycházíme spíše jako národ kanibalů, vraždících bestií a tyranů vlastních potomků.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích