• Jazyk a literatura
  • Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře

Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře

Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře

Psaní uvozovek je jedním z největších jazykových oříšků pro uživatele internetu. Ani některým redaktorům celoplošných online médií přitom nevadí, že ohraničují citace zkomoleninou anglických uvozovek. Podívejte se, jak správně napsat české uvozovky na klávesnici v operačních systémech Windows, Mac OS i na mobilních zařízeních s Androidem.

Zásadní problém tkví v tom, že například v internetovém prohlížeči nelze napsat české uvozovky jedním úhozem do klávesnice. A většina lidí jejich správnou podobu buď neumí napsat, nebo pro ně více úhozů představuje výkon vrcholového sportovce kříženého s datlem černým.

Uvozovky nemusí ohraničovat jen přímou řeč

Mnozí se tak raději spokojí se zkomoleninou anglických dvojitých uvozovek (" "). Proč zkomoleninou? V anglickém pravopise se skutečně píšou obě uvozovky nahoře, používají se pro ně však úplně jiné znaky (“ ”), než jaké skrývá magická klávesa vpravo od písmene L.

Jak už jsem naznačil výše, v češtině se primárně používají uvozovky dvojité. Počáteční uvozovka se píše dole a graficky připomíná číslo 99, koncová se píše nahoře a svým tvarem přípomíná číslo 66 („ “).

Obecně slouží uvozovky v textech k ohraničení přímé řeči, a to nejen ve smyslu něčí mluvy, ale i citace z odborné literatury, přísloví, rčení a podobně. Mimoto se jimi označují některé názvy (například názvy uměleckých děl), výrazy z cizího prostředí, vulgarismy, slova s ironickým významem a expresivním zabarvením.

  • „Není mé pravdy,“ řekl Josef Arimatejský. „Je jen jedna jediná pravda pro všechny.” (K. Čapek: Menší prózy)
  • Podobně vsunul Janáček v klavírní skladbičce „Pojďte s námi!“ jednoosminový takt do hudby plynoucí v taktu dvoučtvrtečním. (K. Janeček: Hudební formy)
  • Obsah takzvaných „RSS kanálů“ je možné číst ve webových prohlížečích, v poštovních programech. (V. Bednář: Internetová publicistika)

Kromě klasických dvojitých uvozovek existují v češtině také uvozovky jednoduché (‚ ‘) a boční (» «). Používají se však jen v případech, kdy je třeba do již uvozeného textu vložit další uvozovky. Pojďme se ale konečně podívat na to, jak správně napsat uvozovky na české klávesnici.

Jak napsat české uvozovky na klávesnici?

V libovolném okně nebo aplikaci napíšete české uvozovky tak, že podržíte levou klávesu Alt a napíšete číslo 0132 pro počáteční uvozovku („), respektive 0147 pro uvozovku koncovou (“).

Pokud tedy během psaní textu potřebujete napsat citaci či expresivní vyjádření, nejprve stiskněte Alt 0132, napište uvozený text a na jeho konci stiskněte Alt + 0147.

Na počítačích s operačním systémem Mac OS se používá kombinace Alt + Shift + N, respektive Alt + Shift + H.

Nezapomeňte, že notebooky bez numerické klávesnice mají blok s čísly namapovaný pod jinými znaky (malá čísla v pravém horním rohu kláves). Před psaním uvozovek jej musíte nejprve aktivovat pomocí klávesové zkratky Fn + Num Lock

Pokud vám tento postup připadá moc složitý nebo trpíte častým zapomínáním, můžete si pomoci oblíbenými kancelářskými aplikacemi. Microsoft Word i Writer (součást open-source balíků OpenOffice a LibreOffice) totiž po napsání počítačové uvozovky (") tento znak automaticky změní na správnou českou verzi. Oba programy také dokážou rozpoznat, zda je právě na řadě počáteční, nebo koncová uvozovka.

Chcete-li psát správně české uvozovky i bez memorování klávesových zkratek, napište svůj text ve Wordu (Writeru) a zkopírujte jej do prohlížeče nebo kamkoliv jinam. Bez dvojice zkratek Ctrl+C a Ctrl+V se však už neobejdete. :)

Psaní uvozovek na Androidu

Vaše inspirativní příspěvky v diskusi mě také přivedly k rozšíření článku o správné psaní uvozovek na virtuálních klávesnicích chytrých telefonů a dalších zařízení s operačním systémem Android. 

Pokud máte nainstalovanou jako výchozí klávesnici Gboard (dříve Google Keyboard), stačí při psaní déle podržet prst na defaultním znaku uvozovky a klávesnice vám sama nabídne dostupné uvozovky, včetně českých (počáteční ve tvaru 99, koncovou ve tvaru 66).

Virtuální klávesnici Gboard můžete do svého telefonu také doinstalovat prostřednictvím služby Google Play. České uvozovky jsou pevnou součástí Gboardu, fungují tedy při psaní SMS, e-mailů, textů v mobilní verzi Wordu i prohlížečů webových stránek.

Pokud vám v tomto článku chybí nějaké zásadní informace, uvítám jakékoliv další dotazy či náměty na jeho rozšíření. Budu také nesmírně poctěn, začnou-li se tímto návodem řídit redaktoři serverů AhaOnline.cz, Super.cz a dalších bulvárních plátků, z nichž někteří prošli kolem českého pravopisu a typografie pořádnou oklikou.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Pin It

Přidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články

Please enable the javascript to submit this form


Sledujte mě na sítích