Jak nahradit „v rámci“? Vyhněte se pekelnému klišé „pseudointelektuálů“

Jak nahradit „v rámci“? Vyhněte se pekelnému klišé pseudointelektuálů

Při opravování textů mě neustále překvapuje, jak naléhavě potřebujeme k životu frázi v rámci něčeho. Existovat bez ní nemohou především politici, úředníci a studenti vysokých a středních škol, píšící seminární a kvalifikační práce.

Mantrou premiéra i lidových intelektuálů

Nechci v žádném případě tvrdit, že každý uživatel spojení v rámci je automaticky jazykový analfabet a hlupák. Pokud jej však použijete pětkrát na jedné normostraně textu (což v textech potkávám s železnou pravidelností), jako velký intelektuál a slovotepec se do historie nezapíšete.

Své o tom snad už ví i současný premiér Bohuslav Sobotka, který před třemi lety komentoval události kolem pádu vlády slovy: „Způsob, jakým se vláda za použití korupčních metod udržovala při životě, pokládám za snad nejhorší v rámci toho, co je teď odhalováno v rámci policejního vyšetřování".

Nemusíme však hned zacházet do společenských pater nejvyšších. S trochou nadsázky lze říci, že i někteří obyčejní smrtelníci dokážou bez mrknutí oka sdělit svým přátelům v podniku třetí cenové, že se v rámci minulé akce ožrali jako hovada.

A protože jsme národ kreativní, i v případě v rámci si náš tvůrčí přístup k pravopisu vybírá svou daň. Dlužno tedy ještě dodat, že v češtině se v rámci píše vždy jako dvě slova (nikoliv vrámci). :) 

Univerzální synonymum v rámci neexistuje

Tento článek by mohl posloužit jako určitý mustr, jak se otřepaného klišé v rámci vyvarovat. Nepřináší ve své podstatě nic většího než některé způsoby, jimiž nahrazuji tuto frázi při své práci. Ani u tak populárního jevu totiž nelze vyslovit obecně platnou poučku nebo univerzální synonymum – jedná se o záležitost tréninku a jazykového citu. 

Nejtěžším krokem bude ale pro většinu z nás dostat tuto frázi z hlavy. Předem upozorňuji, že se určitě nedostane na všechny možné případy - následující úryvky vybírám náhodně, z mediálních textů i dokumentů, které jsem korigoval. Doporučené nahrazování v rámci se samozřejmě netýká ustálené fráze v rámci možností. Tak už pojďme na to… 

Nahrazení v rámci předložkou v

Místní předložkou v lze nahradit naprostou většinu vazeb s frází v rámci, kde se popisovaný jev nachází uvnitř nějakého celku – ať už dokumentu, kolektivu, či prostředí. Jedná se patrně o vůbec nejčastější případ nadužívání spojení v rámci.

 • Autor v rámci svého díla (své knihy) popisuje... → Autor ve svém díle (své knize) popisuje...
 • Šachy v rámci týmů F1 dovoleny → Šachy v týmech F1 dovoleny
 • V rámci tohoto bodu se strana zavazuje... → V tomto bodu se strana zavazuje...
 • V rámci dotazníkové šetření uvedlo 50 lidí... → V dotazníkovém šetření uvedlo 50 lidí...
 • V rámci této seminární práce... → V této seminární práci...
 • Ve hře Medieval Engineers hráči staví dobývací stroje v rámci sandboxového prostředí → Ve hře Medieval Engineers hráči staví dobývací stroje v sandboxovém prostředí.

Nahrazení v rámci předložkou na

Předložku na uplatníte v situacích, kdy k popisované skutečnosti dochází na nějaké společenské akci (prezentaci, veletrhu, konferenci aj.), která se i v jiných případech v češtině pojí s předložkou na.

 • V rámci veletrhu Biostyl lze nakoupit biopotraviny... -> Na veletrhu Biostyl lze nakoupit biopotraviny...
 • Uvedl to v rámci mítinku OVV ČSSD... -> Uvedl to na mítinku OVV ČSSD...
 • V rámci konference budou uživatelé seznámeni s aktivitami sdružení → Na konferenci budou uživatelé seznámeni...
 • Vladimír Václavek v rámci koncertu představí svou novou knihu →  Vladimír Václavek na koncertě představí svou novou knihu.

Nahrazení v rámci pomocí během, v průběhu a při 

Jak už obě synonymní vazby napovídají, můžete s jejich pomocí nahradit každé zbytečné použití v rámci, chcete-li zdůraznit, že k popisovanému ději dochází v průběhu / během nějaké akce nebo delšího časového úseku.

 • Trump uvedl v rámci březnové diskuze na Fox News... → Trump uvedl během březnové diskuze na Fox News...
 • V rámci svého působení strana dokázala prosadit... → Během svého působení strana dokázala prosadit... (ještě lépe zní fráze Za svého působení)
 • Dealery policisté zadrželi v rámci akce nazvané Masakr v Praze → Dealery policisté zadrželi během (v průběhu) akce nazvané Masakr v Praze
 • Protidrogová prevence v rámci práce s mládeží → Protidrogová prevence při práci s mládeží

Nahrazení v rámci pomocí podle a na základě

Za největší paskvil považuji užití fráze v rámci v situacích, kdy popisovaná skutečnost vyplývá z nějakého psaného či nepsaného zdroje. V těchto případech je mnohem citlivější použít vazby podle nebo na základě.

 • Škola v rámci učebních osnov učí i finanční gramotnosti → Škola na základě (podle) učebních osnov učí i finanční gramotnosti.
 • V rámci této smlouvy se Ukrajina zavázala vzdát se svého jaderného arzenálu → Na základě (podle) této smlouvy se Ukrajina zavázala...
 • V rámci Rezoluce 2133 je placení výkupného teroristickým organizacím porušením mezinárodních dohod. → Podle (na základě) Rezoluce 2133 je placení výkupného teroristickým organizacím porušením mezinárodních dohod.

Pokud si myslíte, že jsem zapomněl na některá použití fráze v rámci, která by se dala podobně systematizovat, neváhejte mi napsat do komentářů, nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na těchto stránkách.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Komentáře  

Ludmila
0 # Ludmila 06. 11. 2022, 11:19
skvělé, moc díky!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Dan
0 # Dan 24. 09. 2022, 19:31
"V rámci" je celkem normální sekundární (desubstantivní) předložka, podobně jako třeba "na základě", "z hlediska", "ve formě", "za účelem", "ve světle", "na úkor", "v zájmu", "v souladu s" apod., viz nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6455

Je to užitečný výraz, který má své místo (funkci) v českém jazyce. Sám říkate, že neexistuje přesné synonymum, a vysoká frekvence výskytu jen dokládá jeho přínos v komunikaci.

Samozřejmě opakování stejného výrazu v jedné větě může znít blbě, ale v tom není "v rámci" nijak výjimečné.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin Ulbrich
+1 # Martin Ulbrich 25. 09. 2022, 09:34
Dobrý den, Dane,
ano, v článku právě mluvím o někdy až toxickém nadužívání „v rámci“ v psaném i mluveném projevu. Nevím, kolik jste podrobně pročetl studentských prací a odborných textů, a nemohu Vám tak upřít, že jste se setkal i s jinými nadužívanými prostředky. Určitě bych našel několik dalších favoritů, k nimž se také v budoucnu nejspíš dostanu. Ve vzorku, se kterým pracuji já, ale předložkové spojení „v rámci“ jednoznačně vévodí. :)

Jen tak na odlehčení… V době, kdy už tento článek dávno existoval, jsem poznal jednoho klienta, který předložkové spojení „v rámci“ používá téměř v každé větě i v mluveném projevu jako jakousi vděčnou „únikovku“ před rozmanitější slovní zásobou. A to ani nemyslím nijak ve zlém. Vždyť skoro každý z nás má nějaké své oblíbené vycpávkové slovo, ať už je jím „prostě“, „vlastně“, nebo třeba démonizované „jakoby“. :)

Čest patří těm, kteří se s tím (a na sobě) snaží alespoň trochu pracovat.

Přeji Vám hezký zbytek neděle
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Trdlis
0 # Trdlis 22. 04. 2022, 17:57
:lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích