Češtinářské peklo #5: Souboj „antirouškařů“ a deníku Třesk o letošní Pulitzerovu cenu

Už i Daniel Landa a další filosoficko-nazi-rockové legendy to dávno pochopily. Ani těm nejzarytějším odpůrcům roušek nechybí manifesty vykoupené krví blanických rytířů, nýbrž obyčejný dialog.
Onu potřebu teď pocítily i hlavní mozky facebookového intelektuálního prostoru – Happy blahopřání. Sdílely totiž neméně duchaplný článek bulvárního portálu Třesk.cz s titulkem: „Je to potvrzené! Nošení roušek způsobuje toto onemocnění, které není možné vyléčit.“
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat… Přehlídka pravopisných perel a naprosto zásadních myšlenek, jakou zde vygenerovali diskutující odpůrci všeho na Zemi, musela překvapit i správce stránky s veselými přáníčky, která naši krásnou mateřštinu uráží už jen samotným názvem.
Vítejte po delší přestávce u původního formátu Češtinářského pekla.
Sdílejte, než to přečtou!
Úplně nejvíc happy skutečností je, na jakou neuvěřitelnou slátaninu se rozhodlo několik desítek lidových komentátorů souhlasně reagovat. Barbie šéfredaktorce Třesku, tak řečené Aleně Krásné, přitom stačilo nanejvýš 10 minut s Google překladačem a na světě byl nový virál.
Ještě před agonickým datlováním rozhořčených reakcí a klikáním na tlačítko Sdílet se ale nejprve vyplatí zjistit, s jakým skvostem současné online žurnalistiky máme co do činění.
Ponechme nyní stranou, že se v textu bez jediného zdroje nebo citace odborníka dozvíme o drastickém úhynu nervových buněk a fatálních procesech v mozku, které nošení roušek způsobuje. Kromě jiného ale přelomový text odhaluje následující pětici jazykových moudrostí:
1) „Pokud trpíte chronickým nedostatkem kyslíku, všechny tyto příznaky zmizí, jakmile si na to zvyknete. Jeho funkce [kyslíku?!] však zůstává špatná a deprivace kyslíku v mozku pokračuje v pokroku.“
A pokud trpíte chronickým opakováním téhož slova pořád dokola, tak se vám lehce stane, že jediná část věty bez kyslíku se netýká vůbec ničeho.
Oceňme i nápaditou formulaci deprivace kyslíku pokračuje v pokroku. Právě teď možná ve vašem mozku buduje novou kanalizaci a spravedlivý sociální systém.
2) „Každý by se měl svobodně rozhodnout, zda chce nosit masku, která je zcela neúčinná, aby se ochránila před virem.“
Postupujeme na druhý stupeň základní školy, k zájmenům zvratným... Až doteď jsme hrdě vyšívali a vykupovali roušky v domnění, že ochrání nás. Ve skutečnosti však chrání před covidem sebe sama! Tak snad se chuděry masky nenakazí.
3) „Masky jsou absolutním zákazem pro děti a mládež.“
Za mého dětství byly masky spíše zábavnou rekvizitou, se kterou se chodilo na karnevaly a další radostné akce. Dnes jsou ale absolutním zákazem – možná na ně vláda tajně vpisuje texty protiepidemických opatření. Moje rouška prudí Tebe…
4) „Zbavení mozku dítěte nebo adolescenta kyslíkem nebo jeho omezení jakýmkoli způsobem je nejen nebezpečné pro jeho zdraví, je to naprosto trestné.“
Uf, nejsem sice právník, ale mám za to, že zbavení mozku kohokoliv bylo postaveno mimo zákon už před natočením přelomového snímku Pane, vy jste vdova! Tedy, slovníkem generátorů náhodných slov, naprosto trestné.
5) „Když demence za deset let exponenciálně vzroste a mladší generace nemohou dosáhnout svého vnitřního potenciálu, bude zbytečné říkat, že ‚neměli bychom potřebovat závoje‘.“
Inu, při pohledu na slovosled věty se opravdu musíme obávat, že degenerativní proces v našich mozcích dávno započal. Závoje bych ale ponechal našim nevěstám a psaní textů se zdravotní tematikou pak definitivně někomu, kdo se úspěšně prokousal k posledním stránkám slabikáře.
Vláda k lopata, mi k žezlu
V honbě za letošní Pulitzerovou cenou se však nemohli nechat zahanbit ani běžní uživatelé Facebooku a klienti psychoterapeutických center ze všech koutů republiky.
A hned na první dobrou jali se spílat imaginárnímu nepříteli (lhostejnému státu?), který však přese všechna očekávání do diskuse na posvátnou půdu Happy blahopřání nezavítal.
Prvním dobře mířeným úderem přímo na komoru stalo se tradičně užití zájmena my s měkkým –i na konci. Andrea Ševčíková, absolventka školy Vyucena z Frýdku, ho uvedla plamenným monologem se sérií řečnických otázek.
Alena Pichlová ho pak ještě okořenila obrázkovými vykřičníky. Bůhvíproč také učinila na to spřežkou a dvě zájmena na začátku věty oddělila čárkou, což teprve celému pamfletu dodalo pravý význam.
Hrdá absolventka Vysoké školy života, Stef Janovská, zase zájmenem samy obvinila z nenošení roušek všechny vládnoucí ženy. Z obliga je tak i populární rouškový rebel a obchodník s chudobou, Lubomír Flákanec Volný.
Jak hluboko proniknul do tajů českého skloňování a fachmanského slovníku, nám ukázal Fedor Stan, absolvent oboru Vyucen zednik na prestižní škole Nemam. Zatímco lokativ na stavbě už ovládl zcela, dativ k lopata bude muset ještě trochu vypilovat.
A svého delegáta do diskuse vyslal také ryze český obchodní řetězec Kaufland. Nataša Samková jeho pověst rozhodně nezklamala – její komentář o dvou slovech dokázal pojmout hrubku v příslovci i expresivní nadávku. Facebook nám tady velmi příhodně nabídl zobrazení překladu do češtiny.
Na závěr galavečera pak tradičně vystoupili profesionální tanečníci interpunkčního freestylu. Výrazně se tentokrát uvedla brněnská veteránka Alena Korbičková, která svou neotřelou performanci věnovala neznámé rodině Pakových s velkým P.
Jirí alias Jiří Strnad, přeštický rebel v plynové masce, pak ještě své jazykové číslo ozvláštnil hygienickou vsuvkou – návodem na mytí ovcí. Zaslouženě si tak odnáší Polonského cenu za kreativitu a originalitu v humanistických oborech.
V komentování Třesků vidím velký špatný
I když zrovna nestojíme na žádné straně barikád z roušek, vězme, že jednou třeba budeme komentovat a sdílet i články, které obsahují relevantní zdroje a alespoň trochu odborný pohled na tak složitou problematiku, jakou je naše vlastní zdraví.
A nikoliv neuroticky naskakovat na šokující fráze plavovlasých rychlokvašek žluté žurnalistiky, které se samy titulují jako dvouslovní šéf redaktoři, ergo ani nedokážou správně pojmenovat svou vlastní profesi.
Ve výběru TOP titulků kolegyně Krásné by pak určitě nechyběla mocná dvojice: „Žena otěhotněla s mrtvím mužem, kterého znásilnila“ a „Ženu přistihli, jak chtěla na ulici vyhodit 4 psi. Až uvidíte jak reagovala, přijde vám špatně!“
No, zřejmě slušnej oddíl...
Přečtěte si další díly Češtinářského pekla:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…