Češtinářské peklo #4: Předvolební facebookový speciál

Češtinářské peklo #4: Předvolební facebookový speciál

Říjnové volby se nezadržitelně blíží, atmosféra houstne a na sociálních sítích narůstá aktivita politických stran a jejich voličů. Podívejte se na výběr pravopisných perel z facebookových stránek našich ochránců demokracie.

Není velkým překvapením, že největší češtinářskou stopu za sebou zanechávají komunisté. Tradičně nezávislé Haló noviny zveřejnily 9. září prognózu, podle níž bude KSČM útočit na hranici 20 procent hlasů. Po několika negativních komentářích přispěchala s vlídným slovem podpory volička Ilona Gabcova.

Ilona Gabcova

ja volime komunisti(,) mi sme se meli moc dobře(,) nebyli exekuce a nzdrazovali(,) bylo nam moc dobre

Aby Ilona své nostalgické chvilce nasadila korunu, zvolila nejen vznešené prostředky jako majestátní plurál, ale také naprostou absenci interpunkce, zcela nahodilou diakritiku a nejpopulárnější facebookové osobní zájmeno – mi. Výsledky blahoslaveného socialistického školství se tak ukázaly ve své nejryzejší podobě.

Uživatel s facebookovým jménem Rybicka Plave se pak pustil do mnohem důslednější obrany své vytoužené partaje. Jako osvědčený prostředek mu posloužila smršť přeházených písmen a slovosled, z něhož by i moudrý mistr Yoda vyměnil své schopnosti za pověstnou Rudou knížku.

Rybicka Plave

proc spinite kscm(,) kdyz za jich vladnuti (my) jsme se mneline nedobre(,) ale vyborne(,) tak jich nechte na popkoji a je radsi volte(,) jsou to lidi(,) ktery obycejnym lidem neublizuili

Jediné, co v příspěvku Rybičky v zásadě dává smysl, je konstatování, že za komunistů se lidé měli nedobře. Kdo by byl čekal podobnou sebereflexi od druhů Gottwaldových a Stalinových?

Také zcela zásadní sdělení Blesku, že českým rybářům hrozí zdražení povolenek, vyvolalo u soudruhů velkou vlnu nevole. Uživatel Deda Stary doporučil zaměřit vyšetřování této záležitosti na české svahy. Obávám se však, že na nich objeví nanejvýš zástupy lyžařů a aktivistek svlékajících se na protest proti kácení ohrožených dřevin.

Deda Stary

Chce to kontrolu na svazích(,) jak hospodaří s našimi korunami

Příznivci hnutí ANO Andreje Babiše se rozhodli jít v těsném závěsu za vyjadřovacími schopnostmi svého superguru. Miloslava Nováková nejspíš na základní škole vstřebala jako poslední informaci, že d je tvrdá souhláska, cizí slova nevyjímaje. Profláklý hyperkorektní tvar by jste jen potvrzuje mou hypotézu.

Miloslava Nováková

Já tady drži m pĕsti(,) ale proti Vam se po volbách semele tolik stran(,) by jste mit ještĕ jednoho kandydata v zaloze(,) řidit ho stejnĕ budete řidit Vy(,) p. Babiš.

Jakživ jsem také neslyšel, aby se někdo semlel proti někomu. Ale přiznávám, že je to z mojí strany jen nechutná kampaň a účelovka. Koblihu?

Na Facebooku Dělnické strany sociální spravedlnosti se nám představuje výkvět české inteligence na straně jejích příznivců i odpůrců. Uctívači kultu ozubeného kola sdíleli grafiku, která prosazuje tradiční (čti bílou a heterosexuální) rodinu jako budoucnost naší země. Josef Růžička krátce nato prorokoval volební výsledek DSSS ve stylu prostoduché mantry třeski pleski. Nebo spíše jen poukázal na vkusné letní sestřihy jejích členů.

Josef Růžička

Stejne se zam nedostanete(,) pleski!

Sociálně spravedlivý dělník Vlastimil Pechanec poté na dalšího z kritiků zareagoval argumentem ad hominem. V zájmu nacistické teorie o takzvané Herrenrasse přitom narážel na rasový původ svého soka. Shoda jeho jména s jistým kandidátem DSSS, odsouzeným za vraždu Roma, bude jistě zcela náhodná.

Vlastimil Pechanec

Hold když je někdo jednoduší a nechce to pochopili, tak je to složité. A to nechci ani napsat, že je to osoba jistého problémového etnika.

Moc jsem to chtěla pochopili, ale hold jsem asi také jednoduší… Lubomír Beneš zde ještě posléze nastínil podobu vpravdě snové koalice politických stran, charakteristických svou otevřenou láskou k demokracii a svobodě jednotlivce.

Lubomír Beneš

SPD(,) DSSS(,) KSČM(,) ANO(,) jinak to nejde

Inu, stále existuje šance, že zakročí tvrďák Uši z kultovní Pulp Fiction a zmíněné strany se svými voliči budou až po uši… v Pravidlech českého pravopisu.

Řád národa – Vlastenecká unie ve svých facebookových heslech často hraje na city svých voličů. V jednom z nich například zaznělo, že v opravdové lásce nezáleží na tom, co říká váš věk, názory přátel a rodičů, ale co říká vaše srdce. Lukáš Roland se rozhodl k této problematice přispět vlastním životním krédem.

Lukáš Roland

Když tě někdo milujě(,) tak to a nepotřebuje to vysvětlovat

Mně osobně mé srdce říká, že větší dvě arcihovadiny než sloveso vědět s tvrdým ve třetí osobě a ve slově miluje jsem hodně dlouho neviděl. À propos, pokud vám strana Řád národa přijde povědomá nejen intelektem svých příznivců, možná si ještě vybavíte originální stránku národních myslitelů s názvem Řád strážců koruny a meče. Modří už vědí!

Na závěr nezklamu ani ty z vás, kteří netrpělivě očekávají komentáře Bloku proti islamizaci - Obrany domova, který se rozhodl (už bez entomologa Martina Konvičky) znovu postavit migrační zvůli. Bezkonkurenčně největší aktivitu si v jeho řadách získala zpráva o incidentu, při němž ztroskotala loď převážející libyjské uprchlíky. Jak jinak než v ryze sociálním duchu.

Petr Kašpar

Pribech 20 tisic mil pod morem(,)Sakra(,) afriko(,) neber to tak vazne(,) je to jen knizka

Petr Kašpar nejspíš v mládí býval pravým nefalšovaným skautem, který vyrůstal na Verneovkách a plnil bobříky mlčení. Na své pozitivní zkušenosti bohužel nenavázal a dnes se uvnitř jeho mozkovny odehrává o poznání smutnější příběch.

Dnešní díl bych rád zakončil multifunkčním zvoláním dalšího voliče Bloku proti islamizaci, Josefa Diviše. Multifunkčním proto, že dokonale vystihuje inteligenci a způsob argumentace většiny podporovatelů tohoto hnutí. Ruku v ruce s jejich vystupováním na úrovni mluvící hroudy exkrementů.

Diviš Josef

No po nás bílých by určitě nepátraly(,) to by něja lids práva asi nikoho nezajímala a ani by je nikdo neřešil(,) vy bastardy retardovaní.

Vám všem přeji šťastnou ruku ve volebních místnostech a zmíněným diskutérům srdečně gratuluji k volebnímu právu. Alespoň dokud nebude jeho získání podmíněno základní znalostí spisovné češtiny a diagnostika mentální retardace nepokročí zase o kus dál.


Přečtěte si další díly Češtinářského pekla:


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Komentáře  

Mirek
0 # Mirek 03. 10. 2017, 23:18
Jen i ve vašem textu vidím neshodu mezi podmětem a přísudkem. Ale chápu, že rudá barva rozrušuje.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin Ulbrich
+1 # Martin Ulbrich 04. 10. 2017, 08:51
Mirku, přeji dobrý den a děkuji. „Zživotněné“ Haló noviny jsem opravil. :))) Původně zde byl jiný podmět.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích