Češtinářské peklo #1: Co znamená „přizpůsobyt“ aneb Uprchlíci poprvé

Češtinářské peklo #1: Kdo nebo co je „přizpůsobyt“ aneb Uprchlíci poprvé

Premiérový díl Češtinářského pekla nám ukáže, že nejen odpůrci islámu bývají často rozumu mdlého. Svých pár vteřin slávy si v posledních týdnech užili i kritici ministra financí a eurového miliardáře Andreje Babiše.

Přestože migrantská krize dopadá na Českou republiku jen okrajově, mediálním prostorem u nás hýbou převážně uprchlíci. Když se proti „mohamedánům“ vyslovil i Jan Werich, povstav na Olšanských hřbitovech, do boje vyrazili také populární diskutéři na serveru iDNES.cz.

Martin Wallner

A teď vyjímečně vážně: mně to přijde bizardní. Něco jako kdybych vzal Mojžíše a připsal mu citát Židi jsou největší podvodníci na světě" a pak to vydávat za pravdu s tím, že to sice možná neřek, ale je to pravda a Mojžíš jako autorita to zcela zastřešuje.

Martin Wallner to vzal, jak se říká, z gruntu. Zahřívací kolo si odbyl klasickým oříškem výjimečně a svou excelentní znalost cizích slov předvedl bizarním adjektivem bizard. Hovorový tvar neřek a neúspěšný pokus o anglické uvozovky navíc ukazují na Martinovu fascinující jazykovou flexibilitu. Skoro si nezasloužím nést křestní jméno tak velkého slovotepce. :)

Málokdo ví, že migrantská krize přeje novým lingvistickým teoriím. Jan Roháč nám vysvětlil, že součas(t)ná situace nemá co dočinění s aktuálním časem, ale patrně s tím, že k ní dochází často nebo po částech. Škoda, že nepoužívá diakritiku. Mohl nás obohatit mnohem více<.

Jan Roháč

aha, diky, zde potvrzeni, ze je vam soucastna situace uplne u prd...le

Podobným inovátorem se stal také Ladis Kotík z Plzně. U článku o dopisu zoufalého uprchlíka z detenčního zařízení našel skvělý způsob, jak vyjádřit mediální hysterii, k níž docházelo v historii:

Ladis Kotík

Trochu histerie...  

Nebývalý rozruch způsobila na začátku listopadu černobílá stránka A4, kterou kdosi poeticky přibil připínáčkem na pár stromů v Teplicích. Údajní muslimové na ní vyzývají Čechy k „převodu k islámu“, „výstavbě mešit“ a spoustě dalších požadavků, zavánějících dalším uprchlickým hoaxem. Denis Szabo celou záležitost vystihl neméně poetickým komentářem ve facebookové skupině Chci vystoupení ČR z EU!:

Denis Szabo

Chtělo Bi to spíš lidi(,)co vyhání muslymi z Česka jakou kolyv silou

Brněnští muslimové se podle serveru iHNED.cz bojí rostoucí nenávisti. Velký podíl na tom mají časté slovní útoky i skutečnost, že nějaký dobrák polil nejstarší českou mešitu motorovým olejem. Na místě je ale také strach z jednoduchých řešení a jazykové „kultůry“ našich domorodých intelektuálů.

Jan Fikar

Jednoduché řešení. nenosti ty hnusné šátky a přizpůsobyt se naší kultůře. Pak je nikdo nepozná a je to.

Během své práce s jazykem jsem viděl spoustu češtinářských perel, ale přizpůsobyt je mým novým favoritem. Mohlo by se zároveň jednat o velký objev v oblasti sociální politiky. Pokud takzvaným nepřizpůsobivým občanům někdo nebude chtít pronajmout normální byt, odteď by mohli dostávat přizpůsobyty. Anna Šabatová bude určitě radostí bez sebe. :)

O své slovo se nezapomněli přihlásit ani příznivci a odpůrci současného ministra financí Andreje Babiše, kterého časopis Forbes označil za jediného eurového miliardáře na Slovensku. Robert Tavali ze Sokolova se okamžitě chopil příležitosti a jal se ukázat svou pokročilou znalost češtiny na serveru Novinky.cz.

Robert Tavali

Tolik(,) co rozkradli komedianti,kotelnci,a vracivší se utečenci ze západu a navíc se jim tleskalo a v mrazech se vyvolávali jako zachránci(,) už nikdo nenakrade.

Slovy Bolka Polívky, když už „děláte machry“ a používáte knižní tvary, nemůžete mít „hajzly za dveřmi“. Kromě přechodníků (vrátit sevrátivší se) proto Robertovi doporučuji oživit si interpunkci a (ne)psaní čárky před spojkou a. Zatím by v češtinářském duelu s Babišem uhrál nanejvýš plichtu. 

Na závěr se podíváme na ukázkovou sondu do jazyka internetových diskutérů, o níž se postaral u stejného článku Petr Novotný z Cerekvic nad Bystřicí. K poměrně divoké interpunkci přidal chyby v psaní velkých písmen, cizích slov, skloňování osobních zájmen, legendární tvar abysme a několik překlepů. Úctyhodný výkon i pro dvacet žáků základní školy současně... 

Petr Novotný 

Když si Píková chtěla udělat z Ministerstva obrany rodinný podnik (,),bylo ji to jasně zatrhnuto. Nechápu(,) proč KOBLIHA jako velkej bysnisman řídí takové ministerstvo(,) jako je MFČR. To potom můžeme dít Mnsterstvo kultury cikánské komunitě(,) abysme správně pochopili,jak namaovat na vrata kosočtverec.

Jak jste si možná všimli, do úvodního dílu seriálu se vešlo pouze sedm výtvorů. Brzy se ale můžete těšit na další porci češtinářských zhovadilostí od renomovaných autorů. Materiálu je dost na samostatnou knihu. :)


Přečtěte si další díly Češtinářského pekla:


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích