Alois Žipek: Světová válka : (její vznik, průběh a důsledky) / Kritika knihy

První světová válka je bezesporu jedním z nejdiskutovanějších témat 20. století, s čímž souvisí i obrovský počet monografií, které se jí věnují. Ne všechny se však mohou pyšnit nálepkou přesné, srozumitelné a rozsahově přijatelné publikace, jež se zároveň nesnaží některé momenty dementovat nebo záměrně zkreslovat ve prospěch toho či onoho národa.
Uspěla v těchto náročných podmínkách kniha profesora Žipka, spisovatele, někdejšího kulturního referenta pražského magistrátu a současníka všech událostí této temné etapy světových dějin?
Autor: Alois Žipek
Název: Světová válka : (její vznik, průběh a důsledky)
Místo vydání: Praha
Nakladatelství: Šolc a Šimáček
Rok vydání: 1923
Počet stran: 399
Vaše hodnocení knihy:
Žipek shromáždil chvályhodné množství materiálů
Nutno konstatovat, že na první pohled působí kniha jako celek velice sdílně. Historické skutečnosti jsou často doplňovány různými citacemi (telegramy, novinovými články, politickými projevy, výňatky z korespondence státníků, zápisky válečných reportérů aj.), což spolehlivě dotváří autenticitu jejího vlastního obsahu.
Publikaci Aloise Žipka lze na každý pád označit za rozsáhlou banku faktů – v části věnované průběhu války se dozvídáme i podrobné informace o průběhu bitev, úmyslech jednotlivých generálů, dokonce o skrytých plánech účastníků konfliktu (například o tajných posunech německé armády v Rusku za pomocí lesní železnice, o nichž tamní slabá výzvědná služba prakticky vůbec nic netušila; či o podezřelých tazích ruských generálů, jež bývají i v současném Rusku předmětem teorií o údajných zradách).
Na druhou stranu jsem v knize objevil některé prvky, které můj čtenářský zrak alarmovaly ryze negativně. Čas od času se zde třeba setkáváme s narušením časové linie, která je jinak vedena chronologicky, skokem zpět například k tématu Srbů ve válce 1912-13 (téma takzvané Balkánské války). Čtenáři tyto přeskoky přinášejí komplikace, a často si musí připomenout fakta, o nichž se dozvěděl o dvě kapitoly zpět, aby si uchoval komplexní představu o průběhu popisovaných událostí.
Německé citáty by zasloužily český překlad
Mnohé citace německých státníků a orgánů jsou v knize napsané pouze v němčině. Pro germanisty se rozhodně nejedná o veliký oříšek, ale v knize psané v českém jazyce jde o podstatný jazykový nedostatek. Citace v ruštině jsou oproti tomu, podle očekávání, pravidelně překládány v závorkách za textem. Nasnadě je otázka, zda se tak dělo z důvodu tehdejšího nehynoucího odporu k německy mluvícím zemím (po téměř čtyřech stoletích nadvlády habsburské monarchie v letech 1526 - 1918), či jednoduše z důvodu, že velká část Čechů zkrátka němčinu ovládat musela. Skutečné příčiny se však dnes již dobereme jen stěží.
Z dobových důvodů (publikace vznikla roku 1923) musíme také omluvit používání dnes již zastaralých výrazů i starých participiálních forem slovesa být - jest. Tento jev však srozumitelnost textu ovlivňuje, na rozdíl od právě zmíněných cizojazyčných citací, pouze minimálně.
Kruté metody výhradně u neoblíbených armád? Ale jděte
Co mě na celé publikaci zklamalo pravděpodobně nejvíce, jsou její výrazné pročeské a zejména proslovanské nálady a vlivy. Autor si zde dává jednak velmi záležet při líčení krutých metod německé armády, jednak příliš popouští uzdu svým nacionalistickým náladám a takřka otevřeně vyjadřuje očekávání příchodu osvoboditelů, tak řečených slovanských bratrů z Ruska.
Rozhodně nemám pocit, že by se srbské oddíly k válečným zajatcům na počátku války chovaly zrovna jako nevinní beránci. Ať tak či onak, na úrovni vědecké práce by se měl autor pozitivní diskriminace svých vlastních favoritů co nejvíce vyvarovat.
Celkově vzato, do ruky se nám v případě knihy Aloise Žipka dostala v zásadě celkem solidní, obsáhlá monografie, zabývající se podrobněji událostmi první světové války. Jako po studijním materiálu bych však nejspíše sáhl po přehlednější i modernější publikaci, která není protkána protigermánskými stereotypy.
Celkové hodnocení: 5/10
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…