50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?

50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?

Psaní procent je nepochopitelně jedním z největších gramatických oříšků současné češtiny. Zjistěte, jak správně psát procentní vyjádření v textech, jaké v nich děláme nejčastější chyby a proč je mezera králem významu.

Lednovým článkem o psaní domnělé zkratky viz jsme otevřeli novou kapitolu mých oblíbených gramatických jevů, v nichž velké procento Čechů chybuje se stejnou pravděpodobností, jako že zítra znovu vyjde slunce. Dnes se podíváme na další oblíbený jev – psaní procent v textu.

Vždy se řiďte psaním procent slovy

Jakkoliv se mnou cizinci a méně obratnější uživatelé češtiny nemusí souhlasit, psaní procent je názorným příkladem, že i česká gramatika má svou logiku. Pro zvládnutí tohoto jevu vám totiž stačí si pamatovat jedinou věc – všechny procentní tvary se řídí jejich psaním slovy.

Nemusím snad nikomu připomínat, že tvar přídavného jména padesátiprocentní píšeme dohromady, jako jedno slovo, a základní tvar deset procent zvlášť, jako dvě slova oddělená mezerou. Jako modelový příklad pro další tvary nám poslouží věta z internetového magazínu Lupa.cz ve dvou obměnách:

Psaní procent slovy:

Nordic Telecom kupuje padesát procent moravské společnosti Suntel Net. (Číslovka + podst. jméno => s mezerou)

Nordic Telecom kupuje padesátiprocentní podíl v moravské společnosti Suntel Net. (Přídavné jméno => bez mezery)

50% vs. 50 %: Mezera rozlišuje slovní druh

Chcete-li procentní údaje vyjádřit číslem a znakem procenta, jejich zápis věrně kopíruje slovní tvary – padesát procent má zase podobu dvou slov s mezerou (50 %) a přídavné jméno padesátiprocentní se píše dohromady, jako jedno slovo (50%). Totéž by platilo pro podivnou příslovci padesátiprocentně (50%), která představuje spíše stylistickou chybu než cokoliv užitečného. Nicméně proti gustu žádný dišputát.

Psaní procent číslem a znakem %:

Nordic Telecom kupuje 50 % moravské společnosti Suntel Net. (Číslovka + podst. jméno => s mezerou)

Nordic Telecom kupuje 50% podíl v moravské společnosti Suntel Net. => (Přídavné jméno => bez mezery)

Pamatujte, že číselné zápisy procent se nijak neskloňují, ani nerozlišují jednotné a množné číslo. Příslušný tvar je již rafinovaně skryt v konkrétním čísle a znaku procenta. Padesátiprocentním = 50%, v padesáti procentech = v 50 %, s padesáti procenty = s 50 % a podobně.

Velmi často se v textech setkávám s různými kreativními paskvily typu 50%ní nebo 50%-ech. Jedinou správnou variantou ve všech pádech a obou číslech jsou však nesklonné zápisy 50 % a 50%.

50 procentní, nebo 50-procentní? Chyba lávky

Stejným pravidlem se řídí psaní procentních vyjádření, která kombinují číselný a slovní zápis. Padesát procent jsou opět dvě slova s mezerou (50 procent), přídavné jméno padesátiprocentní se píše jako jedno slovo bez mezery (50procentní), příslovce padesátiprocentně rovněž jako jedno slovo bez mezery (50procentně).

Psaní procent číslem a slovním tvarem:

Nordic Telecom kupuje 50 procent moravské společnosti Suntel Net. (Číslovka + podst. jméno => s mezerou)

Nordic Telecom kupuje 50procentní podíl v moravské společnosti Suntel Net. (Přídavné jméno => bez mezery)

V tomto případě se již slovní část samozřejmě skloňuje (1. p. j. č.: 50procentní, 2. p.: 50procentního, 3. p.: 50procentnímu a podobně). Vyvarujte se opět psaní některých paskvilů, zejména chybných tvarů s pomlčkou, spojovníkem a dalším záchvěvům gramatické kreativity (50–procentní, 50-procentní...).

Při psaní procent vždy myslete na to, že mezera je králem významu a odlišuje základní tvary od přídavných jmen a příslovcí. Jen tato jednoduchá poučka vám bohatě postačí k tomu, abyste své texty a studentské práce posunuli zase o kus dál.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články

Please enable the javascript to submit this form


Sledujte mě na sítích