10 pravopisných chyb, které děláte při „googlení“ mých stránek

10 pravopisných chyb, které děláte při „googlení“ mých stránek

Jakožto jeden z předních gramatických nácků mohu těžko popřít, že pravopisné chyby jsou nejčastějším i nejoblíbenějším tématem mých článků. V tom dnešním se netradičně zaměříme na chyby, kterých se dopouštějí samotní čtenáři a návštěvníci mých webových stránek.

Legenda praví, že oblíbený strejda Google na mé stránky přivede přibližně dvě třetiny všech návštěvníků. Ani mí čtenáři však nejsou dokonalí a při hledání na Googlu se dopouštějí řady jazykových přešlapů. Jedinečná příležitost, jak čas od času zcela bezelstně vypálit do vlastních řad. Vzhůru do toho!

Uvozovky, nikoliv úvozovky

Není žádným velkým překvapením, že české uvozovky dokážou rodilým mluvčím pořádně zamotat hlavu. Tvrdým oříškem však není jen způsob jejich zápisu, ale i samotné psaní slova uvozovky. Vyhledávacím heslům s přehledem vévodí novotvar úvozovky ve všemožných obměnách – psaní úvozovek, jak napsat úvozovky, úvozovky nahoře a podobně. 

Pamatujte – uvozovky uvozují přímou řeč, nikoliv úvozovou cestu v Kostelních Střimelicích. Píšeme je proto krátce. 

Jak udělat uvozofky a uvízovky?!

Mnohem vyšším patrem češtinářského inferna je výraz uvozofky, psaný s písmenem f. A chudák uvozovky ani hovorově neuvízly s pověstnou bábou pod kořenem, určitě tedy neobsahují ani dlouhou samohlásku -í-. 

Musím kvitovat, že někteří uživatelé touží správně uvozovat přímou řeč. Jestliže se však jejich znalosti češtiny zadrhly už na prvním stupni základní školy, jedná se o vpravdě sisyfovskou práci. :)

Píší x píšou

I zdánlivě sofistikovaný vyhledávací dotaz Jak se píší uvozovky má své mouchy. Většina lidí totiž užívá tvary já píši – oni píší v domnění, že jsou jedinými správnými tvary a podobu píšu / píšou považují za nespisovnou. Opak je pravdou  pravidla českého pravopisu sice ještě uvádějí obě varianty, současné slovníky i čeští jazykovědci však dávají jednoznačně přednost variantám píšu – píšou před hyperkorektními tvary píši a píší.

Přizpůsobyt

Také avantgardní neologismus, který proslavil premiérový díl Češtinářského pekla, si získal své fanoušky mezi googliči mých stránek. Smutné je, že tito uživatelé nejspíš chtěli opravdu zjistit, zda se ve slovese přizpůsobit čirou náhodou nepíše -y- po obojetné souhlásce b. Nepíše.

Genderovská politika

Byl jednou jeden ruský feminista Genderov (nebo Lotyš Genderovs) a toho napadlo, že své jméno propůjčí kulturně vytvořeným rozdílům mezi muži a ženami. Dostatečně únavná pohádka na to, aby za pět sekund navždy uspala dítě trpící hyperaktivitou. Naštěstí končí velice rychle – genderová politika má svůj základ ve slově gender a nesouvisí s žádným vlastním jménem. Jediný správný tvar přídavného jména zní genderová.

Džendrová politika?!

V moderních dobách vývoje našeho krásného jazyka jsme dokázali počeštit slova jako džem, džus nebo džíny. Gender však mezi ně rozhodně nepatří a zachováváme u něj původní mezinárodní pravopis. Patrně proto, že větší zhovadilost už by byla jen přejmenovat populární genderový obor na džendr stadýs.

Gengrová / gengerová politika

Ke smůle další skupiny googličů nesouvisí gender ani s výrazem genger, což je anglický hovorový výraz pro mimořádně atraktivní ženu se zrzavými vlasy. Nechci si raději domýšlet, čím by se pak zabývala gengerová politika.

Články o fodbalu / fodbal Synot liga

Také druhý díl Češtinářského pekla si získal část čtenářů kouzlem nechtěného. Přestože se naše krásná mateřština vyznačuje velkou dávkou originality, v případě našeho nejoblíbenějšího sportu zůstává věrna jeho kolébce Anglii. Stejně jako v anglickém slově football se v českém ekvivalentu fotbal píše t, nikoliv d

Jak správně napsat slovo podctěn

Jestliže napíšete, že budete podctěni něčí návštěvou, druhá strana vás zřejmě příliš nepochválí. Kdyby snad takový výraz, nedej bože, existoval, nejspíš by vyjadřoval, že se vám od někoho nedostává dostatečné úcty. Správná varianta poctěn sestává ze slovního kořene -ctěn (pochází tedy od slovesa ctít) a předpony po-.

Pocem je zvlášť nebo dohromady?

To nejlepší přichází tradičně na konec. O češtinářskou Darwinovu cenu se jednoznačně přihlásil uživatel, kterého zajímalo dělení neotřelého imperativu pocem. Podle mého názoru můžete pocem psát dohromady i dělit, třeba po cem i poc em. Úspěšné absolvování malotřídky však prokážete mnohem lépe užitím dvouslovného spojení pojď sem.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin It



Přidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích