Jak zjistit, kdo sdílel vaše příspěvky na Facebooku? Budoucností může být Social Peek

Vytvořili jste virální článek nebo video a chcete zjistit, kdo jej sdílel na sociální sítí Facebook? Něco podobného vám umožní izraelský server Social-Peek.com. Jeho praktické využití je však zatím v nedohlednu.
AKTUALIZACE K 2. 1. 2017:
Provoz webové stránky www.social-peek.com a s ní i nástroje pro zjišťování sdílení na Facebooku byl ukončen. Poslední „živý“ snapshot Social Peeku z webového archivu pochází z 9. července 2016.
Social Peek funguje velice jednoduše. Ve svém prohlížeči otevřete webovou stránku www.social-peek.com, do vyhledávacího pole zadáte několik slov z titulku článku a kliknete na tlačítko Go!. Najde-li systém shodu, zobrazí se výpis facebookových stránek, které sdílely váš příspěvek.
Aplikace vám samozřejmě neukáže soukromé profily všech uživatelů, již klikli na tlačítko Sdílet. Dokáže však prohledat spoustu veřejných facebookových stránek a předat vám některé nové informace o sdílení vašich postů. Samotný Facebook vám totiž zpřístupní pouze statistiky příspěvků sdílených přímo na vaší stránce.
Zadám-li do vyhledávání například titulek článku o nejčastějších pravopisných chybách v magazínu StudentMag.cz, zjistím, že jej sdílelo Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj, Vědecká knihovna UJEP a dalších devět facebookových stránek (viz obrázek).
U každého sdílení je navíc uvedená kategorie stránky, počet jejích fanoušků a počet hodnocení To se mi líbí, která udělili mému postu.
Skvělý nápad bohužel naráží na horší provedení. Velkou nevýhodou Social Peeku je opravdu velmi pomalá indexace nových příspěvků. Můj poslední magazínový článek, ke kterému nyní najdu údaje o sdílení, pochází z konce února letošního roku. A devět měsíců je na sociálních sítích hodně dlouhá doba.
Chybí také přímý odkaz na sdílený příspěvek na Facebooku. Pokud vás zajímají například komentáře uživatelů, čeká vás (v lepším případě) několik minut bezduchého scrollování na Timeline dané stránky.
Nespornou výhodou aplikace je, že umí pracovat s českým Facebookem. Zkusíte-li vyhledat libovolný článek v češtině populárními službami Muck Rack nebo Social Mention, pravděpodobně uvidíte prázdnou stránku. Zatím jsem nenašel žádný jiný volně dostupný nástroj, který by uměl vyhledávat sdílení českých postů včetně informací o jednotlivých stránkách.
Social Peek by se mohl v budoucnu stát velmi užitečným nástrojem pro monitoring sociálních sítí. Pokud na něm ale izraelští autoři z Triplet TLD nezapracují, nejspíš zůstane jen šikovnou blbůstkou pro dlouhé zimní večery.
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…