Isifa opět zasahuje: O vynuceném pádu Info-koktejlu

Isifa opět zasahuje: O vynuceném pádu Info-koktejlu

Původně mělo na tomto místě stát neutrální sdělení o pozastavení činnosti magazínu Info-koktejl.cz. Po dohledání bližších informací o fotobance Isifa se však celá záležitost stala vhodnou příležitostí pro reflexi na téma Jak daleko ještě zajdou podvodné společnosti v ČR.

Ani isifa Image Service, honící si své ego rozsáhlým portfoliem na zahraničním trhu, totiž v tomto ohledu nebude výjimkou.

Zlodějina má mnoho podob a výskyt podobných případů, kdy obskurní společnosti požadují po fyzických osobách smyšlené smluvní či autorské pokuty, v ČR kvadraticky stoupá. Vzpomeňme například na zlínské podvodníky, kteří bombardovali obyvatele fiktivními složenkami na zaplacení nespecifikované pokuty. Na skutečnost upozornil na konci září i zpravodajský server iDNES.cz.1  Tento případ však zasáhl především naivní občany, kteří složenky ihned obratem zaplatili. Dnes si povíme příběh diametrálně odlišný. 

Tentokrát se do hry dostává nechvalně známá fotobanka Isifa, která, patrně poučena případem naivních podvodníčků ze Zlínska, nastavila laťku o mnoho výše. Zacílila především na internetová periodika a webové stránky malých organizací, jejichž majitele podezírá, že údajně používají jimi licencované fotografie bez zaplacení poplatků. Jako náhodou se vždy jedná o nízkorozpočtové projekty.

Zastrašování se vyplácí, dokud nedojde na soud

Pánové z Isify se totiž v mnoha případech mohou spolehnout, že lidé pracující na podobných projektech raději bez prodlení uhradí pokutu, než aby riskovali soud. Přesně to je i účel celé isifácké verbální bitvy, odehrávající se v e-mailových schránkách slušných lidí.

Terčem pixelových bojovníků z Prahy 8 se stala příhodně například Česká pirátská strana a redaktoři jejího periodika Pirátské listy. Nebáli se vyhrožovat soudem ani rožnovské základní škole, po které požadovali za dolicencování jediné fotografie pokutu ve výši 9360 korun.2 Pirátské listy následně vyzvaly postižené občany, aby se Isify nebáli. Drtivou většinu soudních sporů (pokud na ně ovšem vůbec dojde) totiž prohrává.3

Dalším zářezem na pažbě se nyní stal také náš online magazín Info-koktejl.cz. Některé praktiky začínají člověku dvojnásobně ležet v žaludku, týkají-li si jeho samotného. A vzhledem k tomu, že já sám mám na serveru Info-koktejl.cz řadu článků – tedy i několik částí duševního vlastnictví, rád bych na tomto místě:

  • Jednak apeloval na společnost Isifa, aby na serveru lokalizovala inkriminované fotografie s vlastní licencí (a samozřejmě ukázala vlastní originály), nejen se oháněla pochybným izraelským vyhledávacím softwarem, který údajně našel shodu.

  • Jednak bych v následujících řádcích její provozovatele rád poučil, na jakém principu funguje moderní fotobanka. Zdá se totiž, že tato pseudospolečnost s údajně rozsáhlým zahraničním portfoliem je tímto byznysem naprosto nepolíbená. Snaží se tedy vydělávat alespoň na neoprávněných sankcích a pokutách.

Profesionální fotobanka pracuje o poznání jinak

Jako příklad, jak by to naopak správně mělo vypadat, bych rád jmenoval prověřenou službu Profimedia.cz. Moderní (dnes už spíše standardní) fotobanka funguje na následujícím principu - redaktor či zájemce o fotografie si pomocí vyhledávání v kategorii vybere konkrétní foto, které vidí ve výsledcích v malém náhledu. Po rozkliknutí náhledu se mu zobrazí fotografie v nízké kvalitě, která je zároveň opatřená logem fotobanky, aby nemohlo dojít k jejímu zneužití.

Teprve po registraci a zaplacení fotografie ve vybraném rozlišení je návštěvníkovi umožněn přístup k originální fotografii bez loga. S tou pak může naložit takovým způsobem, jak je uvedeno v zakoupené licenci.

Od Isify raději ruce pryč

O tom, že je na serveru Info-koktejl.cz k vidění jediná fotografie s ochrannou známkou kterékoliv fotografické služby, silně pochybuji. Soudruzi z české pobočky Isifa Image Service zkrátka museli (či spíše chtěli) někde udělat chybu.

Kdyby se mělo nějakým zázračným zásahem shůry stát, že bude na našem serveru prokázáno porušení autorského zákona, nemohou se na mě v Isifě zlobit, když přesto neuznám jejich fotobanku za solidní službu.

Pokud totiž napadají kvůli své ješitnosti a prosté vychytralosti výchovně-vzdělávací ústavy v malých obcích, neziskové webové portály a svým rozpočtem malicherné projekty, jejichž reprezentanti se nechají o poznání snadněji zastrašit pokutami a sankcemi, zase a znovu ztrapňují jen sami sebe.


Poznámky:

1 ŠTOS, Jakub. Podvodníci posílají lidem ve Zlíně složenky na fiktivní pokuty. IDNES.cz [online]. 30. září 2011, [cit. 2011-11-29]. Dostupné z: https://zpravy.idnes.cz/krimi.aspx?c=A110930_122121_zlin-zpravy_sot.

2 Kauza fotobanky Isifa: Uživatelé se soudu bát nemusí. Pirátské listy [online]. 19. 5. 2011, [cit. 2011-11-29]. Dostupné z: https://www.piratskelisty.cz/clanek-89-kauza-fotobanky-isifa-uzivatele-se-soudu-bat-nemusi.

3 tamtéž


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin It



Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře  

# Rado 20. 02. 2012, 12:50
Profimedia jsou taky vyděrači, kteří se snaží například vytřískat peníze na fotografiích NASA https://www.justit.cz/wordpress/2011/06/15/profimedia-rekordnich-pul-milionu-za-fotografie-nasa-ke-kterym-profimedia-opet-nemela-prava/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích