• Hudba
  • Představujeme Heebie Jeebies, český ska-punk z Jiráskova kraje

Představujeme Heebie Jeebies, český ska-punk z Jiráskova kraje

Představujeme: Heebie Jeebies

Pro mainstreamové posluchače jsou velkou neznámou, pro fanoušky hravé syntézy punkových riffů s reggae a skáčkovými dechy příjemnou ozdobou klubových koncertů a festivalů. Dnes si představíme hronovskou partičku Heebie Jeebies a poodhalíme její recept na kvalitní ska-punkovou show.

Heebie Jeebies se sice na české scéně pohybují od roku 1993, první studiové album Fuckingboys však vydali po sérii demonahrávek až v roce 1998. Do širšího povědomí vyznavačů ska a punku se naplno dostávají teprve dvěma posledními alby Krotitelé ruchů (2004) a To se tam nevejde (2008).

Po několika obměnách vystupují v současné sestavě: Tomáš Peterka (zpěv), Jan Říha (bicí), Aleš Kulda (kytara, zpěv), Hugo Franěk (baskytara), Míchal Říha (tenor, zpěv), Martin Poláček (kytara, zpěv) a Tomáš Podstata (trubka).

Svůj pozoruhodný název si patrně vybrali podle stejnojmenné písně Louise Armstronga. V angličtině tato fráze vyjadřuje pocit stresujícího či úzkostného běhání mrazu po zádech. Nezpůsobí nám jej ale Heebie Jeebies i po hudební stránce?

V repertoáru skupiny najdeme v podstatě dvě typové linie písní. V první řadě písně humorné, které se s notnou dávkou odstupu (a někdy i parodie) věnují všedním, společenským a kulturním tématům. Takových je na obou deskách svérázné hronovské party skáčkařů drtivá většina.

Drogy jsou špatné, ale vražda je mnohem horší

V refrénu písně Horalka například překvapí i pobaví dvouhlasým popěvkem z populární koledy My tři králové. Ironickou skladbu Onanynka, parodující (ne)legalizaci marihuany a tvrdé postihy za její přechovávání, zase uvede imitovaný hlas Václava Klause: „Drogy jsou špatné, ale vražda, ta je mnohem horší. Ovšem vražda na tyranu není zločinem.

Za velmi parodickou skladbu můžeme považovat nahrávku Paraplé, která se vyřádila na zprofanovaném rapovém hitu skupiny Flipsyde a její fádní frázi Happy Birthday… so make a wish ze skladby Happy Birthday, vtírající se po několik let do uší posluchačů komerčních rádií. V tvorbě Heebie Jeebies ale najdeme i vtipné odkazy na tvorbu bratrů Nedvědových, film Zelené údolí nebo Růžového pantera.

Druhou linii tvoří několik málo serióznějších kousků, které však rozhodně neztrácejí na kvalitě a pro Jeebies typickém důvtipu. Z této vážnější jamky jmenujme například skladby Horská dráha a Dny z poslední desky To se tam nevejde.

„Nevím, když se probouzím, kolik času ještě mám, kudy půjdu dneska dál“, zazní například v refrénu Horské dráhy.

Základem originality i klíčem k úspěchu Heebie Jeebies je z mého pohledu nejen hravé spojení prvků ska, reggae a punku v jeden celek, ale v neposlední řadě nenáročné a vtipné texty, které si na nic nehrají a které si budete dost možná prozpěvovat ještě po cestě z jejich koncertu či při poslechu jejich CD.

Nekomplikovaná zábava především

Podobnou zásadou se řídí také melodická stránka jejich tvorby – jednoduché a skočné melodie dechové sekce, zastoupené celými dvěma hudebníky, skvěle dotvářejí rytmicko-melodický půdorys každé skladby. Mimoto jsou písně Heebie Jeebies neuvěřitelně různorodé, takže dokážou pokaždé něčím překvapit.

O tom, že tento koncept slaví nejen na koncertech velké úspěchy, kapela přináší důkaz místo slibů na svých webových stránkách:

Během svého fungování natočila kapela dva videoklipy, poskytla rozhovory Českému Rozhlasu, Rádiu Metuje, TV Prima, Big Bangu, MF Dnes, Deníkům Bohemia a dalším. Heebie Jeebies mají za sebou hraní na velkých festivalech a klubech nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku a dokonce i na kuriózních místech jako v autoservisu, v pivovaře, na plesu gymnázia apod.

Heebie Jeebies určitě nejsou výkvětem dokonale propracované harmonie dechových partů, ani přehlídkou progresivních vyhrávek a sól všech instrumentalistů. Svou hlavní funkci však plní na jedničku – pobavit a rozhýbat své fanoušky na klubové a festivalové scéně, posluchačsky nenáročnou a přece chytlavou muzikou.

Chcete-li zažít veselou ska-punkovou show a neberete život až příliš vážně, určitě si vystoupení zábavové partičky z Jiráskova kraje nenechte ujít. Těšit se na ni můžete třeba 18. května na ústeckém Miladafestu.


 Poznámka:

Článek původně vyšel 1. ledna 2012 v online magazínu Info-koktejl.cz (pod názvem Představujeme: Heebie Jeebies).


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích