Co nám přinesl uplynulý ro(c)k 2011 – díl II.

Dnes vám přinášíme druhou část rockového a metalového ohlédnutí za uplynulým rokem 2011. Nejvíce v něm překvapili Mastodon, Protest The Hero, The Strokes nebo komerční folk-metalisté Turisas. Trochu zkrátka přišel punk, ruku v ruce s českou scénou.
Mastodon – Hunter
Nová deska atlantských progressive-metalových vousáčů Mastodon přináší jedno z největších překvapení loňského roku a s ním i šťastnou třináctku nesmírně originálních a kontrastních progresivních skladeb.
Pokud vám jejich vzdálení příbuzní Dream Theater nesedí svou přílišnou rozvláčností (a oželíte i mistrné klávesové vyhrávky Jordana Rudesse), Mastodon vás jako metalovější alternativa rozhodně nezklamou.
Norther – Circle Regenerated
Finští melodic-death-metalisté vyměnili svého frontmana, což se promítlo v první řadě na projevu jejich čistých vokálů. Kvalitativně je to však nikterak nepoznamenalo a novou deskou Circle Regenerated nám připomněli, kdo aktuálně vládne rychle se rozrůstající říši komerčního melodic-death-metalu.
Protest The Hero – Scurrilous
Fanoušci hardcore muziky by mohli namítnout, že jsme na ně v našem speciálu zanevřeli. Přes slabší kórový rok se však do našeho výběru vměstnala alespoň povedená deska torontské progressive-metalcorové partičky Protest The Hero.
Album Scurrilous přináší melodický a hudebně velmi pestrý mix progresivní práce kytar, okořeněný chytlavými vokály a svižnou rytmikou. Vřele doporučuji všem fanouškům melodických hardcore žánrů.
R.E.M. – Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982-2011
Rockové pamětníky a příznivce populární alternative-rockové legendy R.E.M. určitě potěší loňská lahůdka v podobě výběrové edice čtyřiceti populárních skladeb napříč 29 lety její existence. R.E.M. se touto deskou zároveň definitivně rozloučili se svými fanoušky i se svou hudební kariérou.
Red Hot Chili Peppers – I'm With You
Hity Californication, Otherside nebo By The Way možná nenapodobí, alternativní funk-rocková kapela populárního rebela Anthonyho Kiedise ale stále baví fanoušky svými novými nápady.
Kiedis se nejprve pokusil neúspěšně rozveselit své příznivce novou image s lehce hitlerovským knírkem, s novou deskou I'm with you se však naštěstí vydal méně destruktivní cestou. Žádný fanoušek funkové hudby a alternative-rockových pecek by ji rozhodně neměl přejít bez povšimnutí.
Rhapsody Of Fire – From Chaos To Eternity
Zužující (i sužující) se fanouškovská základna symphonic-power-metalových Rhapsody Of Fire loni obdržela nadějné poselství – a po třech letech slabých odvarů také příjemnou studiovou vlaštovku From Chaos To Eternity. Epičtí Italové částečně upustili od progresivní přeplácanosti a pokusili se napodobit zpěvnou melodiku a údernější rytmy z dob své největší slávy.
Jejich nejnovější sága je sice stále na půli cesty, rozhodně se však zasloužili o jeden z nejlepších symphonic-power-metalových počinů loňského roku.
Sum 41 – Screaming Bloody Murder
Loňskou punkovou bídu se pokusili alespoň částečně zažehnat multižánroví Sum 41, balancující na hranici punk-rocku, pop-punku, alternative-rocku a melodic-hardcore. Nejlepší pecky už mají energičtí Kanaďané nejspíš za sebou, na komerční scéně však mají stále co nabídnout. Stejnojmenný singl zaujme nápaditou harmonií i povedeným konstrastním přechodem z úvodního intra.
The Strokes – Angles
Léty prověření alternativci The Strokes nám loni naservírovali pravděpodobně nejkvalitnější indie desku roku. Dáváme jim proto přednost i před novým počinem nekorunovaných králů indie-rocku, Arctic Monkeys. Především díky velmi nápadité a kontrastní melodice, která provází prakticky celé album Angles.
Turisas – Stand Up And Fight
Komerčnější finská folk-metalová pětice Turisas se patrně inspirovala ve svém zatím nejúspěšnějším albu Battle Metal. Do bitvy loni vyrazili aktuální deskou Stand Up And Fight s triumfálními symfonickými motivy a poetickými vokály, kterým skvěle sekundují bojové halasy v refrénech.
Fanoušci symfonického a bojovně laděného metalu zde rozhodně nemohou šlápnout vedle.
Uriah Heep – Into The Wild
Také britská hard-rocková legenda zlatých sedmdesátek, Uriah Heep, má za sebou důstojný návrat mezi rockovou elitu. Svým posledním albem nám názorně předvedla, že ani po 40 letech nepatří do starého železa. Into the Wild je svěží, nápaditá i technicky povedená deska, která hravě osloví i mladší rockové fajnšmekry.
Na punkové i tuzemské scéně ticho po pěšině
Co nám tedy přinesl rockový a metalový rok 2011? Solidní příděl kvalitních metalových i alternative-rockových desek, slabší rok hardcore muziky i nebývalou prázdnotu rockových pankáčů.
Novými deskami se sice pokoušeli oslnit své fanoušky Rise Against (Endgame), Dropkick Murphys (Going Out In Style), Social Distortion (Hard Times And Nursery Rhymes) nebo čeští Šanov 1 (Delikatesy) a Totální Nasazení (Crazy Story), jejich snažení však mnoho úspěchu nepřineslo.
Na české scéně se nad průměrem udržela jen Vypsaná Fixa (Detaily), Tata Bojs (Ležatá osmička) nebo znovuobnovená Vltava (Komedianti se vracejí domů).
Přejme si tedy na prahu nového roku 2012, aby byl pro tuzemskou scénu mnohem úspěšnější než ten minulý a aby ani punk-rock nebyl dead.
Poznámka: Článek původně vyšel 12. února 2011 v online magazínu Info-koktejl.cz, pod názvem Co nám přinesl uplynulý ro(c)k 2011 – díl II.
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…