• Hudba
  • Co nám přinesl uplynulý ro(c)k 2011 – díl I.

Co nám přinesl uplynulý ro(c)k 2011 – díl I.

Co nám přinesl uplynulý ro(c)k 2011 - díl I.

Nezbylo vám letos moc času na sledování nových desek vašich oblíbených kapel nebo jen nevíte, jak ještě obohatit svou sbírku CD? V tomto dvoudílném speciálu vám přineseme výběr 20 rockových a metalových alb, která v roce 2011 nemohla uniknout naší pozornosti (včetně dvou českých zástupců).

Airfare – Youngblood

Mladý, dravý rock'n'roll z našich luhů a hájů, tentokrát pod taktovkou producenta Smashing Pumpkins Bjorna Thorsruda, opět potěšil své fanoušky zvukově i výrazově vynikající deskou, nazvanou Youngblood (mladá krev). A proč vlastně ne – energie jí rozhodně nechybí.

 

Alestorm – Back Through Time

Kdo si v září přečetl naši recenzi na nový počin skotských metalových pirátů, vzpomene si ještě na dávku melodické i rytmické invence plné zvratů, s níž vypluli do rozbouřených žánrových vod. Alestorm za sebou přitom nechali řadu zavedených power-metalových skupin a v našem přehledu tak nemohou chybět.

 

 

Amon Amarth – Surtur Rising

Melodic-death-metaloví Amon Amarth sice pomalu začínají vařit odvary ze své dřívější tvorby, ve svém žánru ale stále platí za absolutní špičku. Na desce Surtur Rising si mimo jiného střihli například cover verzi veleúspěšného hitu System Of A Down – Aerials.

 

 

Cavalera Conspiracy – Blunt Force Trauma

Bratři Igor a Max Cavalerové opustili death-thrash-metalovou Sepulturu a aktuální deskou Blunt Force Trauma převálcovali i poslední počin jejich bývalé kapely. Zabodovali hlavně propracovanějšími sóly a kytarovými party obecně.

 

 

Coldplay – Mylo Xyloto

Londýnská alternative-rocková žijící legenda Coldplay loni navázala na úspěšnou vlnu Viva la Vida or Death and All His Friends. Nové album Mylo Xyloto charakterizuje především výraznější podíl syntetických ploch a výrazný příklon k popové hudbě a mainstreamu; avšak s poctivou dávkou vlastní hudební invence. 

 

 

Dream Theater – A Dramatic Turn Of Events

Další sbírku epických příběhů nám přednesla také avantgardní newyorská progressive-metalová skupina Dream Theater. Další Octavarium nás už v podání starších pánů z Long Islandu nejspíš nečeká, stále však v jejich tvorbě můžeme najít řadu velkolepých instrumentálních momentů.

 

 

Foo Fighters – Wasting Light

„Ještě jsme neskončili“, prohlásili alternative-rockoví Foo Fighters, stále více se přibližující post-grungeové linii. Podobně úspěšnou desku však čekal málokdo. Pokud se vám zdá, že v tomto psychedelickém a přesto nesmírně energickém mixu slyšíte i vokální nádechy Nirvany, rozhodně nejste úplně vedle.

 

 

In Flames – Sounds Of A Playground Fading

Členové švédské všemetalové sebranky In Flames pro jednou upustili od bezduchého točení hřívami za doprovodu stále se opakujících riffů a konečně nahráli desku ve znamení originálních melodických nápadů a vyhrávek. Sounds of A Playground Fading je pro mě jedním z největších překvapení roku.

 

 

Kohout Plaší Smrt – Hužva

Česká i punková scéna obecně letos třela takovou bídu s nouzí, že humoristické liberecké punkové partičce Kohout Plaší Smrt stačil letos výkon na tři čtvrtě plynu, aby se se svou Hužvou zařadila mezi nejpůsobivější alba roku. Kohouti opět vsadili na originálně štiplavé texty, podbarvené chytlavým melodickým doprovodem. Špetku typického důvtipu před námi ale rafinovaně schovali do příštích nahrávek.

 

 

Machine Head - Unto The Locust

Skvělým výkonem se letos blýskli také populární thrash a groove-metaloví ostří hoši ze San Francisca. Jejich poslední deska Unto The Locust je vyváženou kombinací řízné thrashové muziky s melodičtějšími vyhrávkami a refrény. Z mého pohledu se jedná o jejich nejlepší počin za 19 let existence.

 

 

Na zbylou desítku alb se podíváme už za dva týdny, ve druhém díle našeho speciálu. Těšit se můžete například na poslední desku newyorských indie-rockerů The Strokes nebo hard-rockové legendy zlatých sedmdesátek, Uriah Heep.


PoznámkaČlánek původně vyšel 23. ledna 2011 v online magazínu Info-koktejl.cz, pod názvem Co nám přinesl uplynulý ro(c)k 2011 – díl I.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli…

Pin ItPřidat komentář


Podobné články:

Odebírejte nové články


Sledujte mě na sítích