01-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg02-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg03-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg04-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg

Prohlášení: O takzvaných hudebních redaktorech

Prohlášení: O takzvaných hudebních redaktorech

Jako redaktor, jenž se také částečně pohybuje v kruzích hudební kritiky, jsem již četl recenze a články mnoha kolegů. S některými jsem se ztotožňoval, s některými méně. Vždy si ale dokázali víceméně konstruktivním estetickým soudem své verdikty obhájit.

V poslední době se však setkávám s tím, že si někteří kolegové z hudebních zinů (jako také Metalforever.info) berou žánrově i hudebně velmi tuhé sousto, které sami nedokážou strávit. A právě těm je věnován tento článek.

Při psaní obyčejně rád srovnávám své názory s ostatními, a ani když jsem dokončoval profil ska punkové zábavové kapely Heebie Jeebies pro magazín Info.koktejl.cz, neopomenul jsem nahlédnout do článků ryze hudebních zinů. Když jsem však zřel recenzi jejich posledního alba To se tam nevejde (2008) na serveru Metalforever.info, došlo u mě k výraznému mísení emocí. Začalo to pocitem naprostého zděšení, který brzy přerostl v hnus, jaký by nebyl schopen vyjádřit ani Jean-Paul Sartre ve svém legendárním díle z roku 1938. Nerad zacházím do osobní roviny, ale co předvedl redaktor Rudolf Bureš, řečený Savapip, ve svých vyčerpávajících, celých čtyřech odstavcích textu, mi přivodilo doslova pocit na zvracení.

Plně respektuji redaktory bez sebemenšího hudebního vzdělání, kteří se ve svých žánrech pouze dlouho pohybují a hudbou doslova žijí. A nepopírám, že jejich recenze bývají mnohdy nesmírně kvalitní a nasměrují posluchače žánru správným směrem.

Co však nemohu pochopit, je záměr, který vedl redaktora metalového webzinu, jenž se věnuje kapelám jako Rage, Wizard, Cruadalach a dalším, k napsání totálního aušusu o albu zábavové festivalové stálice pro příznivce punku, ska a reggae. Člověku se potom na mysl vtírá staré, byť stále aktuální přísloví o kozlu zahradníkem.

Pan Bureš se pustil například do energické kritiky prvoplánového humoru a píše, že „příznivci skáčka si u 'To se tam nevejde' asi s chutí zaskáčkou a (pokud se nebudou zbytečně nimrat v jednotlivých detailech a provádět rozbor humorného lepidla), Heebie Jeebies je celkem asi i pobaví“ [1]. Pokud se od ska a reggae kapel očekává nějaký originální drsný humor typu Bába uhnila, pak jsme asi u jádra problému.

Když však upustím od této nadsázky, nemohu se ubránit dojmu, že si takřečený Savapip tuto recenzi vybral, spíše než ke kritice alba, jako jakýsi pokus o prvoplánový výsměch fanouškům skáčkové hudby, o níž má sám redaktor hudební pojem asi jako Eva a Vašek o symphonic black metalu. Nejsmutnější na celé věci je fakt, že článek má poměrně dobrou pozici ve vyhledávačích a laik, který hledá odborný názor na toto album, podlehne tendenčnímu vyjádření ze strany Metalforever.info.

Závěrem bych rád řekl, že pokud inkriminovaný metalový webzine nemá náměty pro své recenze ani osvědčený způsob jak je hledat, může využít i služeb populární tety Wiki a jejího přehledu List of albums scheduled for release in 2012 [2], a nezasahovat, u všech Dickinsonů, do tvorby, která je kardinálně mimo jeho záběr.

Upozorňuji, že tento článek není ničím větším než vyjádřením osobního názoru hrdého redaktora nezávislého magazínu Info-koktejl.cz, který má svou práci rád a prohlašuje, že v žádném případě nehodlá klesnout ke škodlivé nadprodukci na úkor odborné způsobilosti.

Přeji vám forever kvalitní obsah na stránkách vašich oblíbených magazínů a hudebních portálů!


Poznámky:

[1] HEEBIE JEEBIES - To se tam nevejde. Metalforever.info [online]. 31.07.2009(1) [cit. 2012-01-14]. Dostupné z: http://www.metalforever.info/article.php?id=27807

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_albums_scheduled_for_release_in_2012


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Přidat komentář


Copyright © 2010-2015 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.

Související články: