01-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg02-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg03-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg04-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg

Nejlepší perly a dvojsmysly v titulcích českých médií #2

Nejlepší perly a dvojsmysly v titulcích českých médií #2

Přináším vám další várku dvojsmyslných a stylisticky nezvládnutých titulků českých médií. Ke slovu se tentokrát dostanou i opravdové špičky v oboru – nejčtenější deník Blesk nebo aktuální dvojka mezi českými rádii, Frekvence 1.

Nejen precizní gramatika dělá dobrého novináře – titulkáře. V Čechách se ale naštěstí můžeme pyšnit redaktory vyzbrojenými nebývalým stylistickým i sociálním cítěním. Koneckonců, posuďte sami.

„V kraji ubylo nemocných s chřipkou, čtyři lidé zemřeli“

I druhou sérii dvojsmyslů a perel začneme v morbidním duchu. Na první pohled se zdálo, že redakce Deníku spartánsky zajásala nad úmrtím čtyř lidí a s tím spojeným poklesem počtu nemocných. Naštěstí za jejich úbytek mohla z větší části úspěšná léčba.

„K bombovým anonymům se přiznal vozíčkář. Sednout si může jít až na 5 let“

Také v redakci webu Frekvence 1 došlo k chvilkovému záchvatu přebujelého sociálního cítění. Titulek byl sice v krátkém čase upraven, ale několik pohotových uživatelů jej stihlo sdílet na sociální sítě v původní podobě. Velmi nerad musím redaktory efjedničky zklamat, ale vozíčkáři skutečně netráví 24 hodin denně v poklusu.

„Transformace v jednu instituce neprobýhá dobře“

Bulvární žurnalistika často hovoří svým vlastním jazykem. Deník Blesk se navíc pravidelně řídí mottem Čím větší písmo, tím větší blbost. V září 2012 tak v jeho online verzi vyšel článek s originálním titulkem „Ministeryně kultury odvolala ředitele Národního divadla“.

Redaktor Ladislav Leimer neponechal nic náhodě a jeden z odstavců ještě uvedl geniálním podtitulkem „Transformace v jednu instituce neprobýhá dobře“. Slovy trenéra Tulpacha – zřejmě slušnej oddíl.

„Žilková napsala knihu o životě s ochrankou: Skončila na skládce i s počítačem“

O tom, že píšící autor tvrdý chleba má, se podle dalšího titulku Blesku přesvědčila herečka a politička Veronika Žilková. Místo literární síně slávy měly její následující kroky vést na sběrný dvůr, kde trávila chladné podzimní večery ve společnosti svého počítače. Stejnou formu pokání bych doporučoval redaktorům našeho nejčtenějšího deníku za jejich práci s nevyjádřeným podmětem.

„Mluvte pravdu, vzkázal Brady před odletem Hradu“

Řada odpůrců Miloše Zemana a Jiřího Ovčáčka by nejspíš uvítala, kdyby Pražský hrad i se svým osazenstvem odletěl na hodně vzdálené místo. Jak naznačil server Novinky.cz, na rozloučenou by jim pravděpodobně zamával i ne(d)oceněný pamětník holokaustu Jiří Brady.

„Vyjádření Milana Chovance k dalšímu útoku v MF Dnes“

Slovosled rozhodně není oblastí, nad níž by bdělo nesmlouvavé oko ochránců zákona. Na webu ministerstva vnitra se proto objevila zpráva, ve které se ministr Chovanec (alespoň podle titulku) vyjadřuje k teroristickému útoku na celostátní redakci MF DNES. Je suis Mladá fronta!

„Vláda se usnesla na negativním stanovisku k zákonu o euthanasii poslance Zlatušky (ANO)“

Jediný kontroverzní zákon stačil k tomu, aby Jiří Zlatuška jen o vlásek unikl jisté smrti. Osudným se mu málem stal jeho vlastní návrh zákona o eutanazii. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek nás však na svém Twitteru uklidnil – vláda návrh na usmrcení Babišova poslance zamítla.

„Uštknutí zmijí je vzácné, ale když kousne dítě, může jít o život“

Dnešní sérii uzavřeme ve společnosti našich malých ratolestí. Server Novinky.cz nás pro změnu ukonejšil, že při uštknutí zmijí nemusí jít o bezprostřední ohrožení života. Pozor však na děti, jejich kousnutí může mít důsledky vpravdě fatální!

Přečtěte si další díly seriálu: 

Těším se na vás u dalších článků a nenechte se příliš zmást titulky českých médií. I tajuplná židovská anekdota Miloše Zemana přece praví, že všechno je jinak.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Mohlo by vás také zajímat:

Nejlepší perly a dvojsmysly v titulcích českých médií #3

Na sklonku pověstné okurkové sezóny vám přináším třetí díl nejlepších perel a dvojsmyslů v titulcích českých médií. Mimo jiné v něm poodhalíme kódový jazyk kmene Lidovkářů a pronikneme virtuální realitou do světa luštěnin.

5 věcí, kterými Parlamentní listy „przní“ českou žurnalistiku

Vykrádání cizího obsahu, vulgarity i manipulativní větné vazby. To vše a mnoho dalšího nabízí svým čtenářům Parlamentní listy, věstník českých xenofobů a příznivců konspiračních teorií a hoaxů. Podívejte se na pětici vybraných n

Novinář je „partnerem“ politika. Populistům to však stále nedochází

Po volebním úspěchu ANO a SPD můžeme i nadále očekávat rostoucí trend verbálních útoků na novináře a média jako celek. Uvědomí si někdy arogantní a pasivně agresivní plácalové české politiky, že právě sdělovací prostředky jsou jedním

Komentáře  
Kocuro
0 # Kocuro 27. 05. 2017, 20:19
Dobrý den,
tahle rubrika mě pobavila.
Něco si dovolím přidat, koukněte na články: 1url.cz/ktjYi a 1url.cz/BtjYw
Jak se ten člověk vlastně jmenuje?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 28. 05. 2017, 11:14
Dobrý den,
mě zase pobavilo šermování se jmény na iDNESu, na které poukazujete. Jedná se nejspíše jen o drobnou nepozornost, ale následné nakopírování chybného jména do dalšího textu tomu dodává na důrazu. :)))

Podle webových stránek sdružení NIX.cz je dosavadním předsedou jeho představenstva Mgr. Josef Chomyn.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Přidat komentář


Copyright © 2010-2018 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.