01-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg02-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg03-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg04-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg

Ta sršeň, nebo ten sršeň? Lingvisté z Novinek, zpozorněte

Ta sršeň, nebo ten sršeň? Lingvisté z Novinek, zpozorněte

Sršeň, nebezpečný hmyz, jejž nenávidíme, a přesto nám tak moc záleží na užívání jeho správného gramatického rodu. Povězme si tedy, jak to s tou sršní (či tím sršněm) je ve skutečnosti. Je rodu mužského, nebo ženského?

Během svého obvyklého pročítání mediálních textů jsem před pár dny zahlédl na serveru Novinky.cz smutnou zprávu o muži ze Sokolovska, na kterého na zahrádce zaútočili sršni. Ten svým zraněním žel nakonec podlehl.

I sršeň dokáže pobouřit internetové diskutéry

Vyšší moc mi snad promine, ale mnohem více mne zaujal fakt, že nechvalně proslulé diskusní trolly ze serveru Novinky.cz ani tato tragédie nezastavila před sprchou kritik a invektiv. Jejich terčem se tentokráte stal redaktor serveru, který uvedl v článku tvar nominativu sršni. Tím se dopustil použití mužského rodu podstatného jména a zároveň rozproudění krve v žilách mnoha jazykových diletantů.

Sršeň je rodu ženského; ta sršeň, ta saň, zněly některé výtky v diskusi pod článkem. Aby také ne, ti zlí novináři berou za svou práci určitě nekřesťanské peníze a nevědí si rady ani s tou hloupou sršní. Co když je to ale všechno trochu jinak?

Ať již chceme, nebo ne, slovo sršeň totiž v českém jazyce patří mezi takzvané dublety neboli dvojtvary. To (zcela neočekávaně) znamená, že se u něj akceptují obě dvě varianty. U hesla sršeň je připouští i online příručka Ústavu pro jazyk český: „V praxi převažuje rod mužský; jako zoologický termín se užívá rod ženský.“ [1]

Verdikt: Oba tvary jsou správné, ten sršeň častější 

Vzhledem k tomu, že ve zpravodajství o smrti zahrádkáře netřeba zoologických termínů (viz sršeň obecnou), logicky se zde nabízí použití frekventovanějšího mužského rodu.

Poznámka “m i ž” ve Slovníku spisovné češtiny tak vynáší sama o sobě konečný verdikt, kterým asi zklamu všechny novinkové trolly - ta sršeň i ten sršeň jsou správnými a ve spisovné češtině obhajitelnými tvary. V praxi se však častěji užívá rod mužský.

A jaké z toho všeho plyne ponaučení? Někdy je lepší jen věnovat tichou vzpomínku zesnulým a zdržet se komentáře.


Skloňování podstatného jména sršeň

V následující tabulce uvádím všechny možné tvary slova v obou rodech, které lze ve spisovné češtině používat. V souladu s pravidly pro skloňování mužských životných jmen je možné použít tvary uvedené v závorkách (s koncovkou -ovi, -ové), u zvířecích jmen se však upřednostňuje koncovka -i

  jednotné číslo množné číslo
1. pád sršeň sršni (sršňové) i sršně
2. pád sršně sršňů i sršní
3. pád sršni  (sršňovi)  sršňům i sršním
4. pád sršně i sršeň sršně
5. pád sršni sršni (sršňové) i sršně
6. pád sršni (sršňovi) sršních
7. pád sršněm i sršní sršni i sršněmi 

Poznámky:
[1] Sršeň. In: ÚJČ AV ČR, v. v. i. Internetová jazyková příručka [online]. © 2008–2014 [cit. 2014-08-07]. Dostupné z: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=sršeň.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Mohlo by vás také zajímat:

Anžto, ledva, ergo… 10 archaických spojek, kterými dnes příliš nezabodujete

Archaické spojky jako anžto, ledva nebo alébrž jsou v současné češtině spíše omšelým stínem knih Karla Poláčka, národních obrozenců a filmů pro pamětníky. Znáte ještě významy zastaralých spojek a jejich použití ve větě?

50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?

Psaní procent je nepochopitelně jedním z největších gramatických oříšků současné češtiny. Zjistěte, jak správně psát procentní vyjádření v textech, jaké v nich děláme nejčastější chyby a proč je mezera králem významu.

RECENZE: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem

Vysvětlí vám výrazy zabrušovat se, komosexuál nebo pakňák. Internetový slovník Čeština 2.0 má velkou šanci stát se největší studnicí slangových i ryze trendových výrazů současné češtiny. Jeho obsah navíc vytváří samotní uživatelé.

Komentáře  
Roman
+2 # Roman 05. 08. 2016, 14:09
Zdravím a chtěl bych se zeptat, zda tomu bylo tak vždy, neboť nás v tomto případě za totáče učili jen rod mužský? Kdy se to změnilo nebo již v té době existovaly oba dva rody? Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
+4 # Martin Ulbrich 01. 09. 2016, 11:09
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Zabývám se převážně praktickou stránkou jazyka a Vaše otázka směřuje spíše k vývoji české gramatiky.
Domnívám se ale, že k žádné změně dublet (a konkrétně obourodosti u podstatného jména sršeň) v průběhu dvacátého století nedošlo. I za socialismu se tedy měly akceptovat oba rody. Konzultoval jsem Váš zajímavý dotaz s pracovnicí Ústavu pro jazyk český, která s pomocí několika slovníků došla ke stejnému závěru.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
marulin
+5 # marulin 09. 09. 2015, 15:12
Konečně jsem se utvrdil, že svého nadřízeného oslovuji správně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Jiřina
+1 # Jiřina 18. 01. 2015, 19:37
Dík za info, rozšířila jsem si obzor...:-D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Bára
+3 # Bára 30. 11. 2014, 13:08
Víc takových článků! :o)))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Přidat komentář


Copyright © 2010-2018 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.