01-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg02-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg03-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg04-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg

Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře

Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře

Psaní českých uvozovek je jedním z největších jazykových oříšků pro uživatele internetu. Ani některým redaktorům celoplošných online médií přitom nevadí, že ohraničují citace zkomoleninou anglických uvozovek. Mohou za to dva typicky české nešvary – neznalost a pohodlnost.

Mnozí z nás bohužel ani po dokončení školní docházky netuší, že existuje něco jako dvojité uvozovky dole a nahoře. Zásadní problém tkví ale spíše v tom, že v internetovém prohlížeči nelze napsat české uvozovky jedním úhozem do klávesnice. A většina lidí jejich správnou podobu buď neumí napsat, nebo pro ně více úhozů představuje výkon vrcholového sportovce kříženého s datlem černým.

Uvozovky nemusí ohraničovat jen přímou řeč

Mnozí se tak raději spokojí se zkomoleninou anglických dvojitých uvozovek (" "). Proč zkomoleninou? V anglickém pravopise se skutečně píšou obě uvozovky nahoře, používají se pro ně však úplně jiné znaky (“ ”), než jaké skrývá magická klávesa vpravo od písmene L.

Jak už jsem naznačil výše, v češtině se primárně používají uvozovky dvojité. Počáteční uvozovka se píše dole a graficky připomíná číslici 99, koncová se píše nahoře a svým tvarem přípomíná číslici 66 („ “).

Obecně slouží uvozovky v textech k ohraničení přímé řeči, a to nejen ve smyslu něčí mluvy, ale i citace z odborné literatury, přísloví, rčení a podobně. Mimoto se jimi označují některé názvy (například názvy uměleckých děl), výrazy z cizího prostředí, vulgarismy, slova s ironickým významem a expresivním zabarvením.

  • „Není mé pravdy,“ řekl Josef Arimatejský. „Je jen jedna jediná pravda pro všechny.” (K. Čapek: Menší prózy)
  • Podobně vsunul Janáček v klavírní skladbičce „Pojďte s námi!“ jednoosminový takt do hudby plynoucí v taktu dvoučtvrtečním. (K. Janeček: Hudební formy)
  • Obsah takzvaných „RSS kanálů“ je možné číst ve webových prohlížečích, v poštovních programech. (V. Bednář: Internetová publicistika)

Kromě klasických dvojitých uvozovek existují v češtině také uvozovky jednoduché (‚ ‘) a boční (» «). Používají se však jen v případech, kdy je třeba do již uvozeného textu vložit další uvozovky. Pojďme se ale konečně podívat na to, jak správně napsat uvozovky na české klávesnici.

Jak napsat české uvozovky na klávesnici?

V libovolném okně nebo aplikaci napíšete české uvozovky tak, že podržíte levou klávesu Alt a napíšete číslo 0132 pro počáteční uvozovku („), respektive 0147 pro uvozovku koncovou (“).

Pokud tedy během psaní textu potřebujete napsat citaci či expresivní vyjádření, nejprve stiskněte Alt 0132, napište uvozený text a na jeho konci stiskněte Alt + 0147. Na počítačích s operačním systémem Mac OS se používá kombinace Alt + Shift + N, respektive Alt + Shift + H.

Nezapomeňte, že notebooky bez numerické klávesnice mají blok s čísly namapovaný pod jinými znaky (malá čísla v pravém horním rohu kláves). Před psaním uvozovek jej musíte nejprve aktivovat pomocí klávesové zkratky Fn + Num Lock

Pokud vám tento postup připadá moc složitý nebo trpíte častým zapomínáním, můžete si pomoci oblíbenými kancelářskými aplikacemi. Microsoft Word i Writer (součást open-source balíků OpenOffice a LibreOffice) totiž po napsání počítačové uvozovky (") tento znak automaticky změní na správnou českou verzi. Oba programy také dokážou rozpoznat, zda je právě na řadě počáteční, nebo koncová uvozovka.

Chcete-li psát správně české uvozovky i bez memorování klávesových zkratek, napište svůj text ve Wordu (Writeru) a zkopírujte jej do prohlížeče nebo kamkoliv jinam. Bez dvojice zkratek Ctrl+C a Ctrl+V se však už neobejdete. :)

Psaní českých uvozovek na Androidu

Vaše inspirativní příspěvky v diskusi mě také přivedli k rozšíření článku o psaní českých uvozovek na chytrých telefonech a dalších zařízeních s operačním systémem Android. Pokud máte nainstalovanou jako výchozí klávesnici Gboard (dříve Google Keyboard), stačí při psaní déle podržet prst na defaultním znaku uvozovky a klávesnice vám sama nabídne dostupné uvozovky, včetně českých (počáteční ve tvaru 99, koncovou ve tvaru 66).

Virtuální klávesnici Gboard můžete do svého telefonu také doinstalovat prostřednictvím služby Google Play. České uvozovky jsou pevnou součástí Gboardu, fungují tedy při psaní SMS, e-mailů, textů v mobilní verzi Wordu i prohlížečů webových stránek.

Pokud vám v tomto článku chybí nějaké zásadní informace, uvítám jakékoliv další dotazy či náměty na jeho rozšíření. Budu také nesmírně poctěn, začnou-li se tímto návodem řídit redaktoři serverů AhaOnline.cz, Super.cz a dalších bulvárních plátků, z nichž někteří prošli kolem českého pravopisu a typografie pořádnou oklikou.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Mohlo by vás také zajímat:

Anžto, ledva, ergo… 10 archaických spojek, kterými dnes příliš nezabodujete

Archaické spojky jako anžto, ledva nebo alébrž jsou v současné češtině spíše omšelým stínem knih Karla Poláčka, národních obrozenců a filmů pro pamětníky. Znáte ještě významy zastaralých spojek a jejich použití ve větě?

50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?

Psaní procent je nepochopitelně jedním z největších gramatických oříšků současné češtiny. Zjistěte, jak správně psát procentní vyjádření v textech, jaké v nich děláme nejčastější chyby a proč je mezera králem významu.

RECENZE: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem

Vysvětlí vám výrazy zabrušovat se, komosexuál nebo pakňák. Internetový slovník Čeština 2.0 má velkou šanci stát se největší studnicí slangových i ryze trendových výrazů současné češtiny. Jeho obsah navíc vytváří samotní uživatelé.

Komentáře  
Tomáš Lukeš
0 # Tomáš Lukeš 06. 07. 2018, 14:38
Dobrý den, na tohle téma se mi stále nedaří najít jednu věc: jak se domoci napsání českých uvozovek (hlavně těch dole, ale koneckonců i nahoře) na mobilním telefonu, konkrétně v systému Android? Pomud máte k tomuto jakoukoli znalost (např. název klávesnice, kterou lze stáhnout z Google shopu a tyto české uvozovky obsahuje), budu za ni rád. Předem díky, a zdravím.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 06. 07. 2018, 15:49
Dobrý den, zkuste při psaní na klávesnici Gboard (ve většině chytrých telefonů nainstalována jako výchozí) déle podržet znak uvozovky. Klávesnice by Vám měla nabídnout různé znaky uvozovek, včetně české verze ve tvaru „99 66“.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Tomáš Lukeš
0 # Tomáš Lukeš 09. 07. 2018, 09:31
Dobrý den pane Ulbrichu, tuhle odpověď už píšu na nové klávesnici - děkuju za odpověď a pomoc, uešla se mi. Myslím, že tahle diskuse může pomoci i mnoha dalším uživatelům, kteří - tak jako já - „potrefení” klávesnicí Samsung ani neví, že existují jiné, uvozovkám přátelštější varianty. (Bohužel, v popisu jednotlivých klávesnic na Google Play nebývá ani zmínka o tom, jestli uvozovky zvládají). Ještě jednou díky!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Tomáš Lukeš
0 # Tomáš Lukeš 09. 07. 2018, 20:04
Tak ještě oprava, samozřejmě „potrefení“:o)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Radek
+2 # Radek 11. 09. 2017, 09:02
Dobrý den.
Chci se zeptat, jestli existuje možnost, jak automaticky nahradit v celé, zrovna dopsané knize anglické uvozovky za ty správně české?
Mám Writer nainstalovaný jen několik hodin a zatím se v něm moc neorientuji.
Ctrl+H zkusím až jako nouzovku.
Díky předem za vstřícnost.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Radek
+2 # Radek 11. 09. 2017, 13:33
Půlku jsem s pomocí regulárních výrazů vyřešil (^ + $).
Většina převedena. Tu čtvrtinu doklepu ručně... :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Ladislav Fanta
0 # Ladislav Fanta 29. 08. 2017, 10:29
Vážený pane Ulbrichu, nainstaloval jsem si čerstvě LibreOffice Writer, a čekal, že při psaní uvozovek nastane změna kterou uvádíte, totiž, že po napsání počítačové uvozovky (") se tento znak automaticky změní na správnou českou verzi. Zatím je však vše při starém. Co dělat? Děkuji Fanta
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 06. 09. 2017, 10:34
Vážený pane Fanto,
zkontrolujte, že máte nastavenou češtinu jako výchozí jazyk při psaní.

Pokud se Vám přesto nedaří napsat české uvozovky, v hlavním menu Writeru vyberte „Nástroje“ → „Nastavení automatických úprav“ a pokračujte na záložku „Místní možnosti“, kde nastavíte ruční nahrazení uvozovek českými znaky.

V sekci „Dvojité uvozovky“ zde zaškrtněte možnost „Nahradit“ a po kliknutí na tlačítko se symbolem uvozovek vyberte odpovídající znaky. Česká počáteční uvozovka je ve skupině „Obecná interpunkce“ zpravidla posledním znakem na druhém řádku (kód U+201E), koncová uvozovka pak třetím znakem zprava na stejném řádku (kód U+201C).

Přikládám odkaz na screenshot nastavení uvozovek v automatických opravách:
martin-ulbrich.cz/.../....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Jindra
0 # Jindra 15. 06. 2017, 17:37
Dobrý den, můj problém je spíš technický než češtinský. Alt+0132 mi funguje, kombinací Alt+0147 otevřu novou kartu. Co s tím? Kde je chyba? Uměl byste mi poradit? Díky, Jindra
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 17. 06. 2017, 16:37
Dobrý den, v jakém prohlížeči (aplikaci), operačním systému a na jakém zařízení se snažíte napsat uvozovky?
Zkontrolujte, že používáte levou klávesu Alt (tedy nikoliv pravou, někdy také označenou AltGr) a zároveň máte zapnutou numerickou klávesnici.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
conny
0 # conny 01. 04. 2017, 17:29
Zásadní chyba v článku nikoho nezarazí? Uvozovky dole jsou: Levý ALT+0148! 0147 jsou diagonálně obrácené.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 04. 04. 2017, 13:09
Dobrý den, mohu Vás ujistit, že čeština používá právě tyto diagonálně obrácené uvozovky, které svým tvarem připomínají čísla 99 a 66.

Znak, jejž popisujete, je koncová uvozovka používaná v angličtině (ve tvaru 66 99). Pokud jste čerpal z nějakého konkrétního zdroje, který uvádí kombinaci ALT+0148 pro českou koncovou uvozovku, rád bych se na něj podíval. :))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Pitryx
+1 # Pitryx 05. 02. 2017, 11:20
Čekal jsem spíše vysvětlení, jak je správně použít. Totiž, zda nejprve uvozovka nehoře a pak tečka za větou, nebo obráceně atp.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Martin Ulbrich
0 # Martin Ulbrich 06. 02. 2017, 13:14
Dobré odpoledne, článku o různých případech psaní uvozovek a jejich zvláštnostech se pravděpodobně ještě dočkáte. Tento vycházel spíše ze znepokojení, že novináři a absolventi VŠ neovládají / nedodržují jedno ze základních typografických pravidel.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci
Přidat komentář


Copyright © 2010-2018 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.