Jak nahradit „v rámci“? Vyhněte se pekelnému klišé pseudointelektuálů

Jak nahradit „v rámci“? Vyhněte se pekelnému klišé pseudointelektuálů

Při opravování textů mě neustále překvapuje, jak naléhavě potřebujeme k životu frázi v rámci něčeho. Existovat bez ní nemohou především politici, úředníci a studenti vysokých a středních škol, píšící seminární a kvalifikační práce.

Jejich společným jmenovatelem je touha působit co nejchytřeji. Zároveň se ale spíše snaží zastřít skutečnost, že neumějí psát ani mluvit česky.

V rámci je mantrou premiéra i lidových intelektuálů

Nechci v žádném případě tvrdit, že každý uživatel spojení v rámci je automaticky jazykový analfabet a hlupák. Pokud jej však použijete pětkrát na jedné normostraně textu (což v textech potkávám s železnou pravidelností), jako velký intelektuál a slovotepec se do historie nezapíšete.

Své o tom snad už ví i současný premiér Bohuslav Sobotka, který před třemi lety komentoval události kolem pádu vlády slovy: „Způsob, jakým se vláda za použití korupčních metod udržovala při životě, pokládám za snad nejhorší v rámci toho, co je teď odhalováno v rámci policejního vyšetřování".

Nemusíme však hned zacházet do společenských pater nejvyšších. S trochou nadsázky lze říci, že i někteří obyčejní smrtelníci dokážou bez mrknutí oka sdělit svým přátelům v podniku třetí cenové, že se v rámci minulé akce ožrali jako hovada.

Univerzální jazyková poučka neexistuje

Tento článek by mohl posloužit jako určitý mustr, jak se otřepaného klišé v rámci vyvarovat. Nepřináší ve své podstatě nic většího než některé způsoby, jimiž nahrazuji tuto otravnou frázi při své práci. Ani u tak populárního jevu totiž nelze vyslovit obecně platnou definici – jedná se o záležitost tréninku a jazykového citu. 

Nejtěžším krokem bude ale pro většinu z nás dostat tuto frázi z hlavy. Předem upozorňuji, že se určitě nedostane na všechny možné případy - následující úryvky vybírám náhodně, z mediálních textů i dokumentů, které jsem korigoval.

Nahrazení v rámci předložkou v

Místní předložkou v lze nahradit naprostou většinu vazeb s frází v rámci, kde se popisovaný jev nachází uvnitř nějakého celku – ať už dokumentu, kolektivu, či prostředí. Jedná se patrně o vůbec nejčastější případ nadužívání spojení v rámci.

 • Autor v rámci svého díla (své knihy) popisuje... → Autor ve svém díle (své knize) popisuje...
 • Šachy v rámci týmů F1 dovoleny → Šachy v týmech F1 dovoleny
 • V rámci tohoto bodu se strana zavazuje... → V tomto bodu se strana zavazuje...
 • V rámci dotazníkové šetření uvedlo 50 lidí... → V dotazníkovém šetření uvedlo 50 lidí...
 • V rámci této seminární práce... → V této seminární práci...
 • Ve hře Medieval Engineers hráči staví dobývací stroje v rámci sandboxového prostředí → Ve hře Medieval Engineers hráči staví dobývací stroje v sandboxovém prostředí.

Nahrazení v rámci předložkou na

Předložku na uplatníte v situacích, kdy k popisované skutečnosti dochází na nějaké společenské akci (prezentaci, veletrhu, konferenci aj.), která se i v jiných případech v češtině pojí s předložkou na.

 • V rámci veletrhu Biostyl lze nakoupit biopotraviny... -> Na veletrhu Biostyl lze nakoupit biopotraviny...
 • Uvedl to v rámci mítinku OVV ČSSD... -> Uvedl to na mítinku OVV ČSSD...
 • V rámci konference budou uživatelé seznámeni s aktivitami sdružení → Na konferenci budou uživatelé seznámeni...
 • Vladimír Václavek v rámci koncertu představí svou novou knihu →  Vladimír Václavek na koncertě představí svou novou knihu.

Nahrazení v rámci pomocí během, v průběhu a při 

Jak už obě vazby napovídají, s jejich pomocí můžete nahradit každé zbytečné použití v rámci, chcete-li zdůraznit, že k popisovanému ději dochází v průběhu / během nějaké akce nebo delšího časového úseku.

 • Trump uvedl v rámci březnové diskuze na Fox News... → Trump uvedl během březnové diskuze na Fox News...
 • V rámci svého působení strana dokázala prosadit... → Během svého působení strana dokázala prosadit... (ještě lépe zní fráze Za svého působení)
 • Dealery policisté zadrželi v rámci akce nazvané Masakr v Praze → Dealery policisté zadrželi během (v průběhu) akce nazvané Masakr v Praze
 • Protidrogová prevence v rámci práce s mládeží → Protidrogová prevence při práci s mládeží

Nahrazení v rámci pomocí podle a na základě

Za největší paskvil považuji užití fráze v rámci v situacích, kdy popisovaná skutečnost vyplývá z nějakého psaného či nepsaného zdroje. V těchto případech je mnohem citlivější použít vazby podle nebo na základě.

 • Škola v rámci učebních osnov učí i finanční gramotnosti → Škola na základě (podle) učebních osnov učí i finanční gramotnosti.
 • V rámci této smlouvy se Ukrajina zavázala vzdát se svého jaderného arzenálu → Na základě (podle) této smlouvy se Ukrajina zavázala...
 • V rámci Rezoluce 2133 je placení výkupného teroristickým organizacím porušením mezinárodních dohod. → Podle (na základě) Rezoluce 2133 je placení výkupného teroristickým organizacím porušením mezinárodních dohod.

Pokud si myslíte, že jsem zapomněl na některá použití fráze v rámci, která by se dala podobně systematizovat, neváhejte mi napsat do komentářů, nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na těchto stránkách.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Přidat komentář