01-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg02-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg03-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg04-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg

Jak upravit stránkování v RS Joomla 2.5? Získejte optimální počet číselných odkazů

Jak upravit stránkování v RS Joomla 2.5? Získejte optimální počet číselných odkazů

Defaultní nastavení stránkování (pagination) zobrazuje v Joomle 2.5 řadu deseti číselných odkazů, směřujících na další stránky výpisu článků. Takové nastavení však nemusí každému správci webu vyhovovat. Poradím vám, jak snížit nebo zvýšit zobrazovaný počet čísel pomocí jednoduché změny v jádře Joomly.

Stejný problém jsem řešil přibližně před dvěma lety na tomto webu. Začínal jsem tehdy prolinkovávat obsah s využitím souvisejících či nejčtenějších článků a dospěl jsem k závěru, že nepotřebuji mít ve všech kategoriích řetěz číselných interních odkazů (s anchor texty: 1, 2, 3, 4 atd.), směřujících k dva roky starým příspěvkům. 

Abych vám ušetřil čas strávený procházením dokumentací a diskusních fór, rozhodl jsem se uveřejnit přesný postup, jak tento výčet zredukovat podle vašich představ. 

S administrací Joomly moc nepochodíte 

Kdo si myslel, že pouze někam dvakrát klikne v adminu, pravděpodobně bude zklamán. Administrace redakčního systému Joomla vám totiž poskytuje dvě základní možnosti – zobrazit (či skrýt) stránkování jako celek, nebo jeho výsledky. Najdete je ve správci článků po kliknutí na Možnosti.

Skryjete-li výsledky stránkování, docílíte přitom pouze toho, že zmizí informace o aktuálně obývané stránce a celkovém počtu stránek článků (například Strana 1 z 16). Realita je taková, že počet zobrazených čísel stránkování žádné přímé nastavení Joomly neřeší. Lze to však zařídit drobnou kosmetickou úpravou kódu v jádře Joomly.

Úprava počtu čísel stránkování v pagination.php:

Přihlaste se pomocí klienta (můžete použít starý dobrý Total Commander) na FTP server vašich webových stránek. V jejich kořenovém adresáři se následně proklikejte složkami libraries, joomlahtml. Zde se nachází PHP dokument s názvem pagination.php, který je právě naším vytouženým souborem s nastavením stránkování.

Jediné, co musíte udělat, je otevřít editaci souboru a najít text $displayedPages = 10;. Pokud se vám hledání nedaří, použijte magickou kombinaci Ctrl + F (Najít). Mělo by se jednat o řádek s pořadovým číslem 107. Uvedené číslo nahraďte počtem položek stránkování, který chcete mít na své stránce.

Změna počtu čísel stránkování v Joomla 2.5

Pokud za rovnítko napíšete číslici 0, nezobrazí se žádné číselné odkazy, zůstane vám však na webu navigace na předchozí, další a poslední stránku kategorie či mainpage (stejnou variantu používám na těchto stránkách).

Po zvolení optimální varianty uložte změny a zkontrolujte aktuální podobu stránkování na vašem webu. Interní odkazy, kterých jste se nastavením zbavili, můžete nyní investovat účelnějším způsobem.


Poznámka: Při instalaci novější verze Joomly nejspíš o provedené změny stránkování přijdete a proces budete muset opakovat.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Mohlo by vás také zajímat:

Jak propojit drobečkovou navigaci Joomly s Rich Snippets?

Breadcrumbs neboli drobečková navigace je v dnešní době nedílnou součástí každého uživatelsky přívětivého webu. Podívejte se, jak zobrazit breadcrumbs vašich stránek přímo ve výsledcích vyhledávání Googlu.

Jak zveřejnit v Joomle článek ve více kategoriích a proč byste to neměli dělat?

Dnes jsem se rozhodl podrobněji odpovědět na otázku, jak lze v redakčním systému Joomla přidat jeden článek do více kategorií. A současně zklamat většinu uživatelů, kteří ji pravidelně pokládají na diskusních fórech.

Čeština pro plugin AllVideos (testováno v RS Joomla 2.5)

Dnes vám dávám volně k dispozici češtinu pro zásuvný modul AllVideos. S jeho pomocí můžete do svých článků v Joomle vkládat vlastní mediální soubory, ale také libovolný obsah z YouTube, Vimea, SoundCloudu a dalších online služeb.

Přidat komentář


Copyright © 2010-2018 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.