01-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg02-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg03-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg04-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg

Jak propojit drobečkovou navigaci Joomly s Rich Snippets?

images/stories/cl-jak-na-drobeckovou-navigaci-pomoci-rich-snippets-v-joomle-14-03-16.jpg

Breadcrumbs neboli drobečková navigace je v dnešní době nedílnou součástí každého uživatelsky přívětivého webu. Podívejte se, jak zobrazit breadcrumbs vašich stránek přímo ve výsledcích vyhledávání Googlu.

Již před 17 měsíci jsem zveřejnil článek, v němž jsem ukázal, jak lze v Joomle využít strukturovaných úryvků (Rich Snippets) pro zobrazení recenzí a hodnocení produktů. Dnes vaši prezenci ve vyhledávačích rozšířím o odkazovou cestu z breadcrumbs a vysvětlím, k čemu vlastně slouží.

Co je breadcrumbs?

Jako breadcrumbs se označuje seznam nadřazených sekcí, které vedou k právě zobrazené stránce. Na většině webů ho najdeme někde mezi hlavní navigací stránky a samotným obsahem (na tomto webu hned nad titulkem článku). Hlavním smyslem drobečkové navigace je ukázat návštěvníkům, kde se právě nacházejí. Umožňuje jim také vrátit se v hierarchii webu o jednu i více úrovní zpět.

Breadcrumbs nahrazují fádní URL adresy ve vyhledávání

Nadstavbovou funkcí drobečkové navigace je možnost zobrazit její jednotlivé sekce přímo ve výsledcích vyhledávání  pomocí strukturovaných úryvků. Klasický fádní výpis URL (priklad.cz/clanky/rich-snippets/drobeckova-navigace) tak nahradí seznam sekcí a podsekcí oddělený šipkami – priklad.cz › Články › Rich Snippets.

Zobrazení breadcrumbs pomocí Rich Snippets ozvláštní a podle mého názoru i zdokonalí výsledky vyhledávání pro všechny stránky webu najednou. Dvojnásobně tuto funkci uvítají webmasteři, jejichž weby mají dlouhé URL adresy s parametry a nic neříkající změtí písmen a číslic (http://www.priklad.cz/mobily-vyhledavani-vysledky.jsp?Ne=193&N=261 a podobně).

Kromě toho, že takové adresy uživatelům nic relevantního nesdělují, je prakticky nemožné si je zapamatovat. Nevidím proto důvod, proč by se ve vyhledávání vůbec měly zobrazovat.

Srovnání Google Breadcrumbs a klasické URL adresy ve vyhledávání Googlu

Informace o umístění dané stránky v hierarchii webu může být naopak pro uživatele velmi žádaným sdělením. Na předchozím obrázku se můžete podívat na srovnání drobečkové navigace obchodu Euronics a dlouhé URL adresy magazínu MobilMania (která se navíc do vyhledávání ani nevejde).  

V Joomle stačí nainstalovat bezplatný modul

Google Breadcrumbs můžete v redakčním systému Joomla zprovoznit velice jednoduše. Stačí nainstalovat jediný modul a aktivovat ho v šabloně webových stránek. Základem je ale opět vybrat ten správný.

V databázi rozšíření Joomly najdeme zpravidla tři základní drobečkové moduly – Microdata Google Breadcrumbs, MicroBread a Krizalys Breadcrumbs. Očekával jsem, že fungují na stejném principu, v Joomle 2.5 se mi však podařilo zprovoznil pouze Krizalys Breadcrumbs – a to i přesto, že všechny tři moduly mají být kompatibilní s verzemi 2.5 a 3.x.

MicroBread po aktivaci kompletně rozhodil design webu a Microdata Google Breadcrumbs generoval na všech stránkách chybu v posledním drobku. S největší pravděpodobností by se tedy moje navigace v Googlu vůbec neukázala.

Jak nastavit drobečkovou navigaci pomocí Krizalys Breadcrumbs

Modul Krizalys Breadcrumbs fungoval od první chvíle bez problémů a každý průměrně zkušený uživatel Joomly jej nastaví během pár minut. Co více si přát od rozšíření, které je navíc dostupné zdarma? Pojďme se podívat na jeho instalaci a nastavení. 

  1. Ve Správci modulů deaktivujte původní modul drobečkové navigace (měl by se jmenovat Breadcrumbs nebo Drobečková navigace). Zapamatujte si jeho pozici v šabloně (např. position-1, top-2…). Najdete ji ve Správci modulů ve sloupci Pozice.
  2. Stáhněte modul Krizalys Breadcrumbs na adrese http://www.krizalys.com/extension/krizalys-breadcrumbs a nainstalujte ho ve Správci rozšíření (Rozšíření > Správce rozšíření) na váš web.
  3. Otevřete Krizalys Breadcrumbs ve Správci modulů (Rozšíření > Správce modulů) a vyberte pozici původní drobečkové navigace (kliknutím na tlačítko Zvolit umístění).
  4. Nastavte Stav modulu na Zveřejněno a v dolní části stránky (v sekci Přiřazení modulu) zvolte možnost Na všech stránkách. V horní navigaci pak nezapomeňte nastavení Uložit (ikona „fajfky“).
  5. V pravé části můžete nyní změnit některá nastavení fungování modulu, jako zobrazování textu You are here (Zde se nacházíte), zobrazování hlavní stránky v hierarchii jako Home a další.

Pokud jste úspěšně prošli všemi kroky, namísto základní drobečkové navigace byste měli nyní používat navigaci od Krizalysu, která na všechny stránky vašeho webu přidá Rich Snippet podle standardů Googlu.

Chcete-li mít jistotu, že vše funguje správně, načtěte kteroukoliv stránku webu Nástrojem na testování strukturovaných dat. V pravé části testovací stránky by se měl zobrazit prvek BreadcrumbList a u něj zelený text Nebyly zjištěny žádné problémy.

Nyní už jen zbývá počkat, až si nové drobečkové navigace všimne i robot Googlu a přidá ji do výsledků vyhledávání. U mého webu se začaly první snippety s navigací zobrazovat asi po dvou dnech od aktivace modulu.

Pokud jste neporozuměli některému kroku návodu, neváhejte a pište do komentářů; případně mi pošlete soukromou zprávu prostřednictvím kontaktního formuláře.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Mohlo by vás také zajímat:

10 pravopisných chyb, které děláte při „googlení“ mých stránek

Jakožto jeden z předních gramatických nácků mohu těžko popřít, že pravopisné chyby jsou nejčastějším i nejoblíbenějším tématem mých článků. V tom dnešním se netradičně zaměříme na chyby, kterých se dopouštějí samotní čtenáři a návště

Jak zveřejnit v Joomle článek ve více kategoriích a proč byste to neměli dělat?

Dnes jsem se rozhodl podrobněji odpovědět na otázku, jak lze v redakčním systému Joomla přidat jeden článek do více kategorií. A současně zklamat většinu uživatelů, kteří ji pravidelně pokládají na diskusních fórech.

Čeština pro plugin AllVideos (testováno v RS Joomla 2.5)

Dnes vám dávám volně k dispozici češtinu pro zásuvný modul AllVideos. S jeho pomocí můžete do svých článků v Joomle vkládat vlastní mediální soubory, ale také libovolný obsah z YouTube, Vimea, SoundCloudu a dalších online služeb.

Přidat komentář


Copyright © 2010-2018 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.