
Čeština pro Qlue Custom 404 (testováno v RS Joomla 2.5)
- Internet a WWW
- | 8. 3. 2015 20:55 |
- Martin Ulbrich

Správcům webových stránek pracujícím s redakčním systémem Joomla nabízím ke stažení češtinu pro komponentu Qlue Custom 404, která na webu odhaluje chyby dostupnosti (403, 404 a 500) a umožňuje vytvořit vlastní vzhled chybových stránek.
Jedná se o první ze série mých překladů pro webmastery, kteří nevládnou angličtinou ani jiným ze světových jazyků, v nichž bývají běžně dodávána rozšíření Joomly a dalších redakčních systémů.
Přestože nastavení a ovládání komponenty a pluginu Qlue Custom 404 je velmi intuitivní a jednoduché, věřím, že někteří webmasteři uvítají české pokyny pro zapsání chybových stránek do souboru .htaccess a bublinové popisky jednotlivých funkcí.
Čeština byla vytvořena a otestována v prostředí RS Joomla 2.5, na komponentě Qlue Custom 404 ve verzi 2.5.0 (Free). V případě jakýchkoliv potíží s funkčností mě neváhejte kontaktovat.
Instalace češtiny:
- Stáhněte si instalační soubor „cs-CZ.com_qlue404_j25.zip“ pod těmito pokyny.
- V horní nabídce administrace Joomly vyberte „Rozšíření“ -> „Správce rozšíření“.
- V sekci „Nahrát soubor s balíčkem“ najděte stažený balíček na vašem disku a klikněte na „Nahrát a Nainstalovat“.
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!
![]() | [Čeština pro Qlue Custom 404, v1.0] | 2 kB |

50 % vs. 50procentní: Jak na psaní procent slovy a čísly v textu?
Psaní procent je nepochopitelně jedním z největších gramatických oříšků současné češtiny. Zjistěte, jak správně psát procentní vyjádření v textech, jaké v nich děláme nejčastější chyby a proč je mezera králem významu.

RECENZE: Čeština 2.0 – slovník nejen pro „grammar nácky“ s nadhledem
Vysvětlí vám výrazy zabrušovat se, komosexuál nebo pakňák. Internetový slovník Čeština 2.0 má velkou šanci stát se největší studnicí slangových i ryze trendových výrazů současné češtiny. Jeho obsah navíc vytváří samotní uživatelé.

Jak se píše „zkratka“ viz, která v první řadě není zkratkou?
Slovo viz je jedním z evergreenů českého pravopisu, s nímž bojuje drtivá většina rodilých Čechů. Dnes poodhalíme, jak se správně píše, s jakým se pojí pádem i jak jde dohromady viz a vykání.

Češtinářské peklo #4: Předvolební facebookový speciál
Říjnové volby se nezadržitelně blíží, atmosféra houstne a na sociálních sítích narůstá aktivita politických stran a jejich voličů. Podívejte se na výběr pravopisných perel z facebookových stránek našich ochránců demokracie.

10 pravopisných chyb, které děláte při „googlení“ mých stránek
Jakožto jeden z předních gramatických nácků mohu těžko popřít, že pravopisné chyby jsou nejčastějším i nejoblíbenějším tématem mých článků. V tom dnešním se netradičně zaměříme na chyby, kterých se dopouštějí samotní čtenáři a návště

Jak nahradit „v rámci“? Vyhněte se pekelnému klišé pseudointelektuálů
Při opravování textů mě neustále překvapuje, jak naléhavě potřebujeme k životu frázi v rámci něčeho. Existovat bez ní nemohou především politici, úředníci a studenti vysokých a středních škol, píšící seminární a kvalifikační práce.

Jak propojit drobečkovou navigaci Joomly s Rich Snippets?
Breadcrumbs neboli drobečková navigace je v dnešní době nedílnou součástí každého uživatelsky přívětivého webu. Podívejte se, jak zobrazit breadcrumbs vašich stránek přímo ve výsledcích vyhledávání Googlu.

Češtinářské peklo #3: Bulvární speciál pro čtenáře Extra.cz
Po delší odmlce vám přináším další várku hrubek a jazykových zhovadilostí našich online diskutérů. Dnešní díl jsem se rozhodl věnovat čtenářům oblíbeného bulvárního serveru Extra.cz, kteří mezi elitou Češtinářského pekla rozhodně nes

Jak napsat uvozovky? Návod pro běžné uživatele i české novináře
Psaní českých uvozovek je jedním z největších jazykových oříšků pro uživatele internetu. Ani některým redaktorům celoplošných online médií přitom nevadí, že ohraničují citace zkomoleninou anglických uvozovek. Mohou za to dva typicky

Jak zveřejnit v Joomle článek ve více kategoriích a proč byste to neměli dělat?
Dnes jsem se rozhodl podrobněji odpovědět na otázku, jak lze v redakčním systému Joomla přidat jeden článek do více kategorií. A současně zklamat většinu uživatelů, kteří ji pravidelně pokládají na diskusních fórech.

Češtinářské peklo #2: Od fanoušků fodbalu k hlavním vyníkům ohrožení Evropy
Ve druhém díle Češtinářského pekla se nejprve zaměříme na sportovní fanoušky a hospodské armádní experty. Nebudou chybět ani komentáře k mesiášskému výletu Miloslava Ransdorfa do švýcarské banky.

Čeština pro plugin AllVideos (testováno v RS Joomla 2.5)
Dnes vám dávám volně k dispozici češtinu pro zásuvný modul AllVideos. S jeho pomocí můžete do svých článků v Joomle vkládat vlastní mediální soubory, ale také libovolný obsah z YouTube, Vimea, SoundCloudu a dalších online služeb.

„Pavlovi, nebo Pavlovy rodiče? 10 nejčastějších chyb ve vlastních jménech“ (StudentMag.cz)
Vlastní jména bývají velmi oblíbeným jevem v diktátech na základních a středních školách. Tápou v nich však i rodilí Češi, kteří mají školní docházku dávno za sebou. Podívejte se na nejčastější chyby.

Češtinářské peklo #1: Co znamená „přizpůsobyt“ aneb Uprchlíci poprvé
Premiérový díl Češtinářského pekla nám ukáže, že nejen odpůrci islámu bývají často rozumu mdlého. Svých pár vteřin slávy si v posledních týdnech užili i kritici ministra financí a eurového miliardáře Andreje Babiše.

Startuje Češtinářské peklo, sonda do jazyka internetových diskutérů
Ještě než spatří světlo světa první díl mého nového sarkastického seriálu Češtinářské peklo, rád bych vám představil jeho pravidla a důvody, proč jsem se rozhodl s ním začít.

Čeština pro modul MyCloud (testováno v RS Joomla 2.5)
Dalším ze série překladů pro redakční systém Joomla, které vám dávám volně k dispozici, je čeština pro modul MyCloud. S pomocí tohoto rozšíření můžete jednoduše vytvořit takzvaný tag cloud, slovní mrak z nejpoužívanějších klíčov

„Status, nebo statut? 10 cizích slov, která spousta Čechů píše špatně“ (StudentMag.cz)
Čím více cizích slov proniká do českého jazyka, tím větší problémy působí rodilým mluvčím. Přinášíme vám deset slov cizího původu, ve kterých nejčastěji chybujeme.

„Podívejte se na 10 zkratek a značek, ve kterých nejčastěji chybujeme“ (StudentMag.cz)
Zkratky nám pravidelně šetří čas při psaní delších textů a komunikaci s úřady. I ve dvou písmenech však dokážeme nasekat několik chyb. Podívejte se na deset zkratek a značek, které dělají Čechům největší problémy.

„Přinášíme 10 pravopisných chyb v češtině, které dělají i vysokoškoláci“ (StudentMag.cz)
Titul, netitul, pokud není čeština naším studijním oborem, dokáže nám občas pořádně zatopit. Podívejte se na deset nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí i studenti a absolventi vysokých škol.

„10 nejčastějších chyb v číslovkách. Umíte správně napsat datum a čas?“ (StudentMag.cz)
I zdánlivě jednoduchá věc jako psaní číslovek se může v souvislém textu změnit v noční můru. Podívejte se na deset číselných údajů, ve kterých nejčastěji chybujeme.

„Přinášíme 8 slovesných vazeb v češtině, ve kterých nejčastěji chybujeme“ (StudentMag.cz)
Slovesné vazby a pády dělají problémy převážně cizincům, kteří se učí česky. Některé z nich však dokážou pořádně zavařit i rodilým mluvčím. Přinášíme vám osm nejzákeřnějších slovesných vazeb v češtině.

Rich Snippets zprovozníte i na blogu. Jak na strukturované úryvky v Joomle?
Rich Snippets neboli strukturované úryvky představují v současnosti pro majitele webů jediný způsob, jak zdarma zvýraznit odkaz ve vyhledávači Google. V redakčních systémech je však často omezený přístup do zdrojového kódu jednotlivý

„10 nejčastějších pravopisných chyb v češtině. Neděláte je také?“ (StudentMag.cz)
Bezchybné psaní v mateřském jazyce bývá oříškem pro příslušníky každého národa. Podívejte se na deset slov a pravopisných jevů, které nás Čechy dokážou nejvíce potrápit.

Spojky „a“ a „nebo“: Lze je psát zvlášť i dohromady, anebo ne?
Dlouhodobě na internetu sleduji, jak obyčejní smrtelníci i redaktoři českých médií vesele šermují se spojkami a a nebo v jedné větě. Píší se skutečně dohromady i zvlášť, jak se domnívají mnozí lidoví kreativci?

Jak upravit stránkování v RS Joomla 2.5? Získejte optimální počet číselných odkazů
Defaultní nastavení stránkování (pagination) zobrazuje v Joomle 2.5 řadu deseti číselných odkazů, směřujících na další stránky výpisu článků. Takové nastavení však nemusí každému správci webu vyhovovat. Poradím vám, jak snížit nebo z

Ta sršeň, nebo ten sršeň? Lingvisté z Novinek, zpozorněte
Sršeň, nebezpečný hmyz, jejž nenávidíme, a přesto nám tak moc záleží na užívání jeho správného gramatického rodu. Povězme si tedy, jak to s tou sršní (či tím sršněm) je ve skutečnosti. Je rodu mužského, nebo ženského?