01-martin-ulbrich-kurz-cestiny-pro-nemce-colloquia-ustensia.jpg02-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg03-martin-ulbrich-prezentace-projektu-literatura-v-krusnych-horach.jpg04-martin-ulbrich-kurz-zurnalistiky-pro-mladez-bilina.jpg

Pet Shop Boys: Go West – úprava pro instrumentální soubor

Pet Shop Boys: Go West / Úprava pro instrumentální soubor

Učitelům, žákům ZUŠ i všem přátelům souborové hry poskytuji volně ke stažení vlastní úpravu populární skladby Go West skupiny Pet Shop Boys pro instrumentální soubor. 

V přiloženém archivu najdete kromě kompletní partitury také jednotlivé party flétny, dvojích houslí, klavíru, syntezátoru, basové kytary a čtyřčlenné rytmické sekce (činel, basový buben, vířivý buben, rumbakoule).

Skladbu Go West nahrála poprvé již v roce 1969 disco formace Village People jako titulní píseň na stejnojmenném albu. Největší slávu však zažila až díky své nové verzi, o kterou se o 14 let později postarala londýnská synth popová formace Pet Shop Boys.

Novější verze je mimo jiné postavena na harmonických funkcích Kánonu D-dur německého barokního skladatele Johanna Pachelbela. Za další inspirační zdroj se považuje hymna Sovětského svazu.

Poznámky k úpravě „Go West“:

  • Motiv, který vystupuje v úvodních devíti taktech aranže, nečerpá z klasické verze skladby, nýbrž z její předehry na živém vystoupení skupiny v rámci benefičního koncertu Live 8 (viz video).


Skladbu „Go West“ doporučuji realizovat spíše u smíšených souborů na základních uměleckých školách nebo u takových školních souborů, kde větší skupina žáků disponuje instrumentálními dovednostmi. Některé hlasy v úpravě totiž vyžadují předchozí instrumentální a rytmické zkušenosti.

  • Rytmická sekce, složená z činelu, basového bubnu, vířivého bubnu a rumbakoule, vytváří iluzi bicí sady a zároveň zaměstnává hned čtveřici žáků/instrumentalistů. V případě nedostatku můžeme nahradit basový buben cajonem, v krajním případě pak rámovým bubínkem. Další zásahy do barvy rytmické sekce bych nedoporučoval.
  • Pro part syntezátoru či kláves navolíme rejstřík ve stylu syntezátorových smyčců (Synth strings).
  • Akordický doprovod je vepsán nad part klavíru

Legenda:

Flute – flétna, Violin  housle, Piano  klavír, Synthesizer  syntezátor (klávesy), Bass Guitar  basová kytara, Cymbals  činel, Marching Bass Drum  basový buben (cajon), Snare Drum  vířivý buben, Maracas  rumbakoule.

Notový materiál najdete ke stažení níže.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Attachments:
Access this URL (/attachments/article/129/go-west-partitura.pdf)go-west-partitura.pdf[Go West - kompletní partitura (PDF)]0 kB
Access this URL (/attachments/article/129/go-west-vse-v-jednom.rar)go-west-vse-v-jednom.rar[Go West - kompl. partitura a jednotlivé party nástrojů (ZIP archiv)]0 kB
Přidat komentář


Copyright © 2010-2018 Martin Ulbrich - publicista, copywriter, korektor češtiny. Všechna práva vyhrazena
Grafický návrh stránek je dílem a4joomla, náhledové obrázky pochází z vlastního archivu autora a databází FreeImages, Pixabay a CanStockPhoto.